Reklama

Reklama

Engel: Smuda otrzymał kredyt zaufania

- Franciszek Smuda był najlepszym wyborem dla polskiej reprezentacji - powiedział w rozmowie z radiem TokSport dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej, Jerzy Engel.

- Franciszek Smuda był najlepszym wyborem dla polskiej reprezentacji - powiedział w rozmowie z radiem TokSport dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej, Jerzy Engel.

- Panie trenerze jak ocenia Pan wybór na stanowisko nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszka Smudy?

Jerzy Engel: Prezes PZPN, Grzegorz Lato podjął najlepszą decyzję, zgodną z oczekiwaniami całego zarządu. To bardzo cieszy, ponieważ Franciszek Smuda otrzymał kredyt zaufania od sporej grupy ludzi. Ja osobiście uczestniczyłem w obradach komisji, mającej na celu zweryfikowanie kandydatur na stanowisko selekcjonera z zagranicy. Jednoznacznie staliśmy jednak cały czas przy zdaniu, że nowym opiekunem kadry powinien zostać Polak.

Reklama

- Kto, poza trenerem Henrykiem Kasperczakiem brany był pod uwagę w kontekście zastąpienia tymczasowego selekcjonera kadry, Stefana Majewskiego?

- Spekulacje dotyczące Macieja Skorży nie znalazły potwierdzenia w faktach. Sam zainteresowany przyznał, że chce się wywiązać z kontraktu łączącego go z Wisłą Kraków i ma nadzieję na jego przedłużenie. Jego kandydatura nie była więc brana pod uwagę. Podobnie było z Pawłem Janasem. Były selekcjoner był zaszczycony faktem, iż po raz kolejny łączy się go z posadą trenera drużyny narodowej, ale on dalej chce kontynuować pracę w swoim klubie. Na polu walki pozostali więc jedynie trzej kandydaci: Franciszek Smuda, Henryk Kasperczak oraz Stefan Majewski. Ostatecznie wygrał ten pierwszy i jestem przekonany, że to był najlepszy możliwy wybór.

- Czy zdradzi Pan nazwiska trenerów z zagranicy, którzy ubiegali się o posadę selekcjonera reprezentacji Polski?

- Mogę powiedzieć o tych nazwiskach, przy których nie ma zastrzeżeń, bowiem już po wyborze Franciszka Smudy wpłynęły kolejne propozycje, których oczywiście nie mogliśmy brać pod uwagę. Rozważaliśmy kandydaturę Avrama Granta, byłego trenera Chelsea Londyn a obecnie dyrektora sportowego Portsmouth. Grant przyznawał wielokrotnie, że byłby zainteresowany pracą w Polsce. Nie mieliśmy również zastrzeżeń w przypadku Rogera Lemerra, byłego selekcjonera reprezentacji Francji. Firma menedżerska opiekująca się karierą Lemerra podała do wiadomości publicznej także kandydaturę Lothara Matheusa, ale Niemiec nie był przez nas brany pod uwagę, gdyż niedawno rozpoczął on nowy etap w swojej karierze trenerskiej.

- Czy zechciałby Pan skomentować słowa Zbigniewa Bońka, który stwierdził, iż wybór Franciszka Smudy na stanowisko selekcjonera kadry narodowej jest "zasłoną dymną", która ma w konsekwencji poprawić wizerunek PZPN-u?

- Absolutnie się nie zgadzam ze słowami Zbigniewa Bońka. Gdyby on podał inną kandydaturę pod rozwagę, wtedy mielibyśmy o czym rozmawiać. Wybór Franciszka Smudy jest nie tylko życzeniem związku, ale również kibiców. Trener Smuda miał znakomite osiągnięcia jako szkoleniowiec w Warszawie, Łodzi, Krakowie czy też Poznaniu, co jest szalenie ważne, bowiem cieszy się on ogólnym poparciem sympatyków futbolu w naszym kraju. Kulturę sukcesu budujemy wszyscy. Mam nadzieję, że także media będą wspierały nowego selekcjonera, który przecież nie raz udowodnił, że potrafi z nimi współpracować. Trenerów klubowych w Polsce mamy bardzo wielu, ale selekcjoner jest tylko jeden. Dlatego tę szansę otrzymał właśnie Franciszek Smuda.

- Na przełomie lat 1999/2000 Franciszek Smuda miał możliwość objęcia kadry narodowej. Wówczas to jednak Pan otrzymał swoją szansę.

- W tamtym czasie trener Smuda był tak jak obecnie numerem jeden w medialnych spekulacjach. W takiej sytuacji pojechałem za granicę. Okazało się jednak, iż ówczesny prezes Legii Warszawa, której opiekunem był wówczas Smuda nie zgodził się, aby został on selekcjonerem reprezentacji Polski. W późniejszym czasie spotkałem się z Leszkiem Miklasem, który powiedział do mnie:"Jerzy nigdy nie podziękowałeś mi za to, iż zostałeś opiekunem drużyny narodowej". Wtedy to właśnie dowiedziałem się od niego, jak było naprawdę. Pozwoliłem sobie na zdradzenie tej małej tajemnicy, mając nadzieję, iż Leszek Miklas nie będzie miał mi tego za złe.

- Czy Franciszek Smuda Pana zdaniem może być spokojny o swoją posadę, nawet w przypadku serii fatalnych wyników w spotkaniach towarzyskich, czego oczywiście trenerowi Smudzie nie życzymy.

- Wyobrażam sobie, że każde miasto, które będzie otwierało swój nowy stadion w naszym kraju będzie chciało zorganizować z tej okazji pojedynek reprezentacji Polski z trudnym i wymagającym przeciwnikiem. Musimy sobie zdać sprawę, iż będzie to trudny okres. Czekają nas jedynie spotkania towarzyskie. Przypominam sobie przy tej okazji konferencję, której niegdyś byłem gościem, z udziałem selekcjonerów poprzednich drużyn - gospodarzy mistrzostw Europy, Szwajcarii oraz Austrii. Największym problemem według nich podczas przygotowań do turnieju głównego było znalezienie odpowiednich sparingpartnerów, bowiem inaczej mobilizują się zawodnicy grając o punkty, a w inny sposób mierząc się z rywalem przeciętnym w meczu towarzyskim. Franciszek Smuda na szczęście jest charyzmatykiem i dlatego wierzę, że poradzi sobie doskonale z powierzonym mu zadaniem.

- Pojawiły się spekulacje informujące o możliwości zatrudnienia Włodzimierza Lubańskiego na stanowisku dyrektora reprezentacji Polski. Jak Pan je skomentuje i czy Franciszek Smuda ma pełną niezależność przy doborze swoich współpracowników?

- Paweł Janas, Zbigniew Boniek czy też Leo Beenhakker mieli pełną swobodę w podejmowaniu decyzji. Nie ma takiej możliwości, aby ktokolwiek mógł wpływać na decyzję poszczególnych selekcjonerów kadry narodowej. Jeśli chodzi natomiast o nazwiska pojawiające się w kontekście współpracowników Franciszka Smudy to ja wymieniłbym chociażby Marka Koźmińskiego, Tomasza Wałdocha, Andrzeja Juskowiaka, Grzegorza Mielcarskiego i wielu innych byłych znakomitych piłkarzy, których chcemy zbliżyć do PZPN-u. To jest to, o co nam chodzi. Cieszę się jednak, że Włodzimierz Lubański jest gotowy do podjęcia nowego wyzwania.

- Nowy selekcjoner w jednym z wywiadów stwierdził, iż nie widzi sensu istnienia reprezentacji młodzieżowej do lat 23.

- Ktoś kto nie znajduje się blisko PZPN-u, nie rozumie sposobu pracy poszczególnych reprezentacji nie może zrozumieć tego projektu. Niedawno kadra U-23 grała mecz w Sandomierzu przeciwko reprezentacji Portugalii. Było to niezwykłe widowisko, potwierdzające klasę kilku piłkarzy naszej kadry. W polskich warunkach, kiedy nasze drużyny klubowe błyskawicznie kończą przygodę z europejskimi pucharami, urywa się kontakt młodych zawodników z piłką nożną na poziomie międzynarodowym. Dlatego istnienie reprezentacji do lat 23 ma sens, gdyż grając dla tego zespołu można być bliżej wielkiego futbolu. Jest to poszerzenie selekcji dla trenera pierwszej reprezentacji.

- Franciszek Smuda przyznał jeszcze przed namaszczeniem na nowego selekcjonera, iż "jeśli zostanę wybrany, w kadrze nie będzie nowych Rogerów". Czy powinniśmy Pana zdaniem iść tą drogą, oznaczającą powoływanie jedynie piłkarzy o polskich korzeniach?

- Spoglądając na drużynę, która wygrała mistrzostwa Europy do lat 21, a więc reprezentację Niemiec, można zauważyć, iż rodowitych Niemców w tej drużynie zbyt wielu nie ma. Są różne koncepcje prowadzenia reprezentacji. Franciszek Smuda będzie w pełni niezależny w tej sferze. Ja jestem zwolennikiem nurtu, którego przedstawicielem jest nowy selekcjoner, ale kto wie - świat idzie do przodu i w różnych koncepcjach można to rozpatrywać.

- Panie trenerze, jak zapatruje się Pan na sytuację, w której Franciszek Smuda miałby łączyć ze sobą funkcję selekcjonera oraz opiekuna Zagłębia Lubin?

- Sądzę, że Franciszek Smuda postąpi podobnie jak ja, kiedy jeszcze byłem szkoleniowcem Polonii Warszawa. Przygotuje cały program dalszego rozwoju Zagłębia, zamknie wszystkie kwestie, które będą tego wymagały i wtedy w spokoju będzie mógł się skoncentrować tylko i wyłącznie na obowiązkach reprezentacyjnych.

- Niedawno Michał Żewłakow przyznał, że na ten moment nie czuję się już reprezentantem Polski. Czy Pan na miejscu Franciszka Smudy powoływałby jeszcze do kadry takich piłkarzy jak chociażby Jacek Krzynówek, lub wspomniany Żewłakow?

- W reprezentacji nigdy nie ma rewolucji, jest natomiast ewolucja. Ja także nie zdecydowałem się na wyrzucenie z drużyny narodowej piłkarzy, powoływanych wcześniej przez Janusza Wójcika. Nie może być tak, że przychodzi nowy trener i usuwa wszystkich piłkarzy. Ostatnie wyniki pokazują, w jakiej sytuacji znalazła się nasza reprezentacja. Ale nie tylko piłkarze są istotni, ale także kibice. Nie ukrywam, że podczas przygody z kadrą miałem wielkie wsparcie od sympatyków futbolu w naszym kraju. Do dziś pamiętam tysiące kibiców dopingujących z całych sił moich zawodników. Na tym buduje się sukces. Jeżeli zawodzi w którymkolwiek momencie trener, piłkarze czy też kibice to sukcesu nie będzie. Tylko razem możemy to zrobić i dokonać czegoś wielkiego.

CZYTAJ TAKŻE:

Franciszek Smuda: Będę szukał wszerz i wzdłuż

Kołtoń: Kibice i biznes wymusili Smudę

Boniek: Trafny, ale i fałszywy ruch Laty

SMUDA WRESZCIE SELEKCJONEREM REPREZENTACJI POLSKI!

Wzloty i upadki Franciszka Smudy

Smuda 44. selekcjonerem reprezentacji Polski

Nasi internauci też chcieli Smudę - zobacz wyniki naszej ankiety

"Bobo" Kaczmarek: Smuda ma trenerskie jaja

Smuda poza boiskiem - zobacz galerię!

W Lubinie chcą zatrzymać Smudę do końca sezonu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL