Reklama

Reklama

El. MŚ w Rosji. Kasperczak powtórzy osiągnięcie Piechniczka?

Jako piłkarz Henryk Kasperczak dwa razy zagrał w piłkarskich mistrzostwach świata. Teraz to samo ma szansę osiągnąć, jako szkoleniowiec. Pierwszy krok już zrobił. Prowadzona przez niego reprezentacja Tunezji pewnie awansowała do trzeciej, decydującej rundy afrykańskich eliminacji.

Kasperczak zagrał i na udanym dla nas mundialu w Niemczech w 1974 roku i na kolejnych MŚ w Argentynie cztery lata później. Jako trenerowi ta sztuka udała się dotąd raz. W eliminacjach mundialu 1998 z powodzeniem prowadził Tunezyjczyków, z którymi w 1996 roku wywalczył wicemistrzostwo kontynentu. 

W pierwszej rundzie jego "Orły Kartaginy" rozprawiły się z Rwandą (3-1, 2-0), żeby w fazie grupowej uporać się z silnymi zespołami Egiptu, mistrza Afryki z roku 1998, Liberii, w składzie której występował słynny George Weah czy Namibii. Z 6 meczów jego zespół wygrał 5 i tylko raz zremisował z "Faraonami" na wyjeździe. 

Reklama

Na francuskim mundialu nie było już tak dobrze, bo po porażkach z Anglikami 0-2 i Kolumbią 0-1, Kasperczak został zwolniony z funkcji selekcjonera przez działaczy Tunezyjskiej Federacji Piłkarskiej jeszcze w trakcie trwania turnieju. W ostatnim grupowym spotkaniu z Rumunią "Orły Kartaginy" prowadził już Ali Selimi. 

W lipcu tego roku Henri po raz drugi został szkoleniowcem reprezentacji Tunezji i na razie idzie mu bardzo dobrze. W październiku, z zespołem złożonym z krajowych graczy, wywalczył awans do Mistrzostw Narodów Afryki. To turniej, w którym w przeciwieństwie do prestiżowego Pucharu Narodów, mogą grać wyłącznie piłkarze, którzy na co dzień występują w afrykańskich klubach. Finały odbędą się w styczniu i lutym przyszłego roku w Rwandzie. 

Teraz z kolei z zespołem narodowym złożonym już z najlepszych graczy, pewnie awansował do 3. rundy afrykańskich eliminacji MŚ. Jego "Orły" dwukrotnie pokonały Mauretanię 2-1. W decydującej rundzie zagra 20 najlepszych jedenastek z Czarnego Lądu. Zostaną one podzielone na pięć 4-zespołowych grup. Awans na mundial do Rosji wywalczą ich zwycięzcy. Mecz będą rozgrywane w terminie październik 2016 - listopad 2017. 

Jeśli Kasperczakowi uda się z Tunezją ponownie wywalczyć awans do MŚ, to będzie dopiero drugim polskim trenerem, któremu udałaby się ta sztuka. Jak dotychczas tylko Antoni Piechniczek dwa razy wygrywał mundialowe eliminacje. Śląski szkoleniowiec prowadził "Biało-czerwonych" na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 i w Meksyku w 1986. Czy teraz w jego ślady pójdzie popularny Henri? 

Michał Zichlarz 

Powalczą o mundial w Rosji (z Afryki awansuje pięć drużyn):

Tunezja, Algieria, Maroko, Egipt, Libia, Nigeria, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Mali, Burkina Faso, Gwinea, Republika Zielonego Przylądka, Kamerun, Gabon, DR Konga, Kongo, Uganda, RPA, Zambia.

El. MŚ - Afryka - zobacz wyniki, strzelców, składy i terminarz

Tunezja - Mauretania 2-1 (0-0)

Zobacz raport meczowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy