Reklama

Reklama

El. futsalowych MŚ: Polacy nie zagrają w finałach

Futsalowa reprezentacja Polski przegrała w Ałmatach z Kazachstanem 0-7 (0-5) w rewanżowym barażu o finały mistrzostw świata Kolumbia 2016. Pierwszy mecz w Szczecinie zakończył się remisem 1-1, do Kolumbii pojadą Kazachowie.

W Szczecinie mecz był wyrównany, zacięty, mógł się skończyć także wygraną Polaków. Mający w składzie kilku naturalizowanych Brazylijczyków Kazachowie prowadzili od czwartej minuty, wyrównującego gola dla ekipy trenera Andrzeja Biangi strzelił w ostatniej minucie Marcin Mikołajewicz.

W rewanżu takich emocji nie było. Już w drugiej minucie gola dla prowadzonych przez brazylijskiego trenera Cacau gospodarzy zdobył ich bramkarz Higuita, a losy barażowej rywalizacji zostały rozstrzygnięte do przerwy. Kazachowie w lutym w Belgradzie wywalczyli brąz mistrzostw Europy i zajmują w światowym rankingu dziewiąte miejsce. "Biało-czerwoni" w ME nie grali i są klasyfikowani na 34. pozycji.

Reklama

Polacy w drodze do baraży zajęli drugie miejsce w grudniowym turnieju eliminacyjnym w portugalskim Povoa de Varzim. Przegrali tam z gospodarzami 2-6, pokonali Rumunów 8-1 i Norwegów 3-2.

Do baraży awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej z siedmiu grup. Do ich zwycięzców dolosowani zostali rywale z drugich miejsc.

Oprócz Portugalii, swoje grupy wygrały Ukraina, Azerbejdżan, Rosja, Hiszpania, Kazachstan i Włochy. Triumfatorzy barażowych dwumeczów zapewnią sobie udział w MŚ we wrześniu 2016 w Kolumbii.

"Biało-czerwoni" w styczniu towarzysko przegrali na wyjeździe z Hiszpanami 2-9, kilkanaście dni później hiszpańska drużyna cieszyła się ze zdobycia mistrzostwa Europy.

Polacy w MŚ wystąpili raz - w 1992 roku w Hongkongu. Futsal w Polsce wtedy raczkował, nie było rozgrywek ligowych w dzisiejszym kształcie. Kadrę "zmontowano" przed eliminacjami (kwiecień 1992) w hiszpańskiej Walencji, nie rozegrała wcześniej żadnego meczu. Trener Krzysztof Sobieski jeździł po różnych turniejach i szukał kandydatów do gry. Polacy awansowali wraz z Hiszpanami i drużyną ówczesnej Wspólnoty Niepodległych Państw. Podczas MŚ wyszli z grupy, potem przegrali z Hiszpanami i Irańczykami w drugiej fazie. Dotychczas tytuły zdobyły reprezentacje Brazylii (1989, 1992, 1996, 2008 i 2012) i Hiszpanii (2000 i 2004).

W marcu 2015 "Biało-czerwoni" zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do ME, który był rozgrywany w Krośnie. Polacy zremisowali z Białorusinami 0:0 oraz przegrali z Finami 2:3 i Włochami 3:6. W tamtych zawodach prowadził ich włoski trener Andrea Bucciol, który został zwolniony i w sierpniu kadrę objął Bianga.

Kazachstan - Polska 7-0 (5-0)

Bramki: Serik Żamankulow (5., 13.), Douglas junior (6., 15.), Higuita (2.), Leo (26.), Arnold Knaub (30.).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje