​El. futsalowych ME. Polska wygrała z Norwegią

Reprezentacja Polski w futsalu wygrała w Łodzi z Norwegią 4-1 (2-0) w swoim czwartym meczu eliminacji mistrzostw Europy. To drugie zwycięstwo biało-czerwonych, którzy grupową rywalizacje zakończą w kwietniu dwumeczem z Czechami.

W piątek, również w łódzkiej Atlas Arenie, Polacy pokonali Skandynawów 3:0. W porównaniu do tamtego spotkania trener Błażej Korczyński wymienił niemal całą wyjściową piątkę. Nie zmienił się jednak obraz gry i gospodarze przez większość meczu przebywali pod bramką najsłabszego grupowego rywala.

Dość szybko, bo już w 4. minucie udało im się otworzyć wynik meczu. Po dobrze wykonanym rzucie rożnym bramkarza Norwegów z bliska pokonał Krzysztof Elsner. Szybko prowadzenie mogli podwyższyć Tomasz Kriezel, Michał Kubik i Tomasz Lutecki, lecz na przeszkodzie stawał golkiper rywali lub słupek i poprzeczka bramki.

W końcu w 14. minucie - tym razem po dobrze rozegranym aucie - do bramki gości z dalszej odległości udało się trafić Michałowi Markowi. Cztery minuty po wznowieniu gry w drugiej połowie na listę strzelców wpisał się Patryk Hoły, który wykorzystał dokładne dogranie z boku Sebastiana Leszczaka. Autorem ostatniego trafienia dla polskiego zespołu był zaś Sebastian Grubalski. Dekoncentrację gospodarzy w ostatniej minucie spotkania wykorzystał Lars Rottingsnes, który pokonał dobrze spisującego się w bramce Bartłomieja Nawrata.

We wcześniejszych meczach eliminacji ME Polacy zremisowali 2:2 i przegrali 0:3 z Portugalią. Po poniedziałkowej wygranej awansowali na drugiej miejsce w tabeli. Tyle samo punktów mają jednak Czesi, a dwa mniej mistrzowie Europy Portugalczycy. Te zespoły zmierzą się ze sobą w Łodzi we wtorek. W kwietniu na zakończenie grupowej rywalizacji biało-czerwonych czeka dwumecz z Czechami.

Gospodarzem finałów ME 2022 będzie Holandia. W turnieju wystąpi 16 zespołów. Awans uzyskają zwycięzcy ośmiu grup i sześć najlepszych zespołów z drugich miejsc. Dwie pozostałe drużyny z drugich miejsc zmierzą się w barażach o ostatnią przepustkę na mistrzostwa.

ME w futsalu odbyły się dotychczas 11-krotnie. Zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014), Rosjanie (1999) i Portugalczycy (2018).

Polska - Norwegia 4-1 (2-0)

Bramki: 1-0 Krzysztof Elsner (4), 2-0 Michał Marek (14), 3-0 Patryk Hoły (24), 4-0 Sebastian Grubalski (37) 4-1 Lars Rottingsnes (40).

Polska: Bartłomiej Nawrat - Michał Kubik, Adrian Citko, Tomasz Lutecki, Tomasz Kriezel oraz Mateusz Madziąg, Patryk Hoły, Sebastian Grubalski, Piotr Łopuch, Sebastian Leszczak, Michał Marek, Krzysztof Elsner, Sebastian Wojciechowski.