El. Euro 2020. Anglia - Czarnogóra 7-0 w meczu grupy A

W meczu grupy A eliminacji Euro 2020 Anglia pokonała przed własną publicznością Czarnogórę aż 7-0! Podopieczni Garetha Southgate'a byli zdecydowanymi faworytami tego starcia, lecz tak okazałe zwycięstwo wcale nie było oczywiste. Motywacja towarzysząca Wyspiarzom była jednak podwójna: każda zdobycz punktowa dawała im awans na Euro, a poza tym chcieli uczcić swój piękny jubileusz.

Był to tysięczny mecz "Synów Albionu" na arenie międzynarodowej. Z tej okazji na trybunach zasiadło wiele legend angielskiej piłki, które mogły oklaskiwać grę swoich młodszych kolegów po fachu.

W kadrze Anglików zabrakło Raheema Sterlinga, który został wykluczony z kadry na to spotkanie ze względu na kłótnię z reprezentacyjnym kolegą Joe Gomezem (więcej na ten temat TUTAJ).

Podopieczni trenera Southgate'a prowadzili już po 11 minutach - do siatki przyjezdnych trafił Alex Oxlade-Chamberlain, oddając mocny, płaski strzał z prawej strony pola karnego. Trzeba tu docenić świetną asystę Bena Chilwella, który przed posłaniem ostatniego podania popisał się ładnym rajdem z futbolówką.

Siedem minut później było już 2-0. Prowadzenie "Synów Albionu" podwyższył Harry Kane, który nic sobie nie robił z asysty dwóch rywali i głową sfinalizował dobre dośrodkowanie Chilwella z rzutu wolnego.

Jeszcze przed przerwą piłkarz Leicester dopisał do swojego nazwiska trzecią asystę, kolejny raz obsługując świetnym dograniem Kane'a - tym razem centrując z rzutu rożnego.

Drużyna "Trzech Lwów" nie miała litości dla swoich przeciwników i wciąż chciała więcej. Czwartego gola dołożył Marcus Rashford, nie dając swoim strzałem żadnych szans bramkarzowi. Anglicy bawili się coraz lepiej z każdą kolejną akcją, podczas gdy Czarnogórcy mieli już dość. A minęło dopiero pół godziny gry.

Ostatni raz "Synowie Albionu" zdołali szybciej wbić cztery bramki w 1987 roku, gdy po 25 minutach prowadzili 4-0 z Jugosławią.

Po chwili Wyspiarze kolejny raz mogli przybijać sobie piątki, wszak zdobyli piątą bramkę. Egzekutorem został Kane, kompletując hat-tricka. Snajper Tottenhamu ładnie opanował piłkę w polu karnym i z łatwością oszukał ratującego się wślizgiem Aleksandara Szofranaca, pakując futbolówkę do bramki koło bezradnego Milana Mijatovicia.

Po zmianie stron tempo zdobywania goli przez Anglików nieco spadło. W 55. minucie do siatki trafił wprawdzie Mason Mount, dobijając strzał Kane'a, ale znajdował się na spalonym.

Symbolem bezsilności Czarnogóry była szósta akcja bramkowa. Odważny rajd zaliczył w niej Rashford, po czym zgrał mocno piłkę w pole karne. Mijatović wypiąstkował ją przed siebie, po czym Mount zdołał oddać strzał. Uderzona futbolówka odbiła się od Szofranaca, który stał się w ten sposób autorem bramki samobójczej.

Na swoje trafienie, premierowe w barwach reprezentacji, doczekał się także Tammy Abraham. Zawodnik Chelsea dopełnił formalności, dokładając nogę do dogrania Jadona Sancho z prawej flanki i ustalił wynik spotkania.

Drużyna "Trzech Lwów" pożarła swojego rywala, zaliczając najwyższe zwycięstwo podczas trwających eliminacji i zapewniając sobie udział w Euro 2020.

W drugim czwartkowym meczu grupy A Czechy pokonały Kosowo 2-1.

Tomasz Brożek

Grupa A eliminacji Euro 2020. Wyniki, terminarz, tabela

Anglia - Czarnogóra 7-0

Bramka: 1-0 Oxlade-Chamberlain (11.), 2-0 Kane (18.), 3-0 Kane (24.), 4-0 Rashford (30.), 5-0 Kane (37.), 6-0 Szofranac (66. samobójcza), 7-0 Abraham (78.)

9. kolejka Euro 2020-Kwalifikacje
2019-11-14 20:45 | Stadion: Wembley Stadium | Widzów: 77277 | Arbiter: A. Mateu Lahoz
Sead Haksabanovic74′
70′ Mason Mount
Deni Hočko
 11′ 56′ Alex Oxlade-Chamberlain
Duszan Lagator
Harry Winks
Nikola Vukcevic
 18′, 24′, 37′ 57′ Harry Kane
Fatos Beciraj
 30′ Marcus Rashford
Vladimir Jovović65′
Dean Henderson
Danijel Petković
Nick Pope
Matija Šarkić
70′ Joe Gomez
Igor Vujačić
56′ James Maddison
Aleksandar Boljević74′
Declan Rice
Damir Kojašević
57′  84′ Tamy Abraham