El. Euro 2020. Andora - Turcja 0-2 w grupie H

Turcja zakończyła pewną wyjazdową wygraną 2-0 z Andorą eliminacje Euro 2020. Piłkarze Senola Gunesa zajęli drugie miejsce w grupie H, ustępując Francji, i pewnie wywalczyli awans na finałowy turniej.

Sytuacja w grupie H była klarowna już przed ostatnią kolejką. Turcja oraz Francja były już pewne awansu na Euro 2020. Otwartą kwestią pozostawała sprawa, kto zajmie pierwsze miejsce, ale do tego Turcja potrzebowałaby własnego zwycięstwa i musiałaby liczyć, że Francuzi przegrają z Albanią.

"Trójkolorowi" pewnie wygrali jednak swoje spotkanie, dlatego Turcja bez względu na wynik swojego meczu zajęłaby drugie miejsce w grupie H. Mimo tego goście nie zawiedli dziś i pokonali niż notowaną Andorę, która eliminacje zakończyła z dorobkiem czterech punktów (wygrana z Mołdawią i remis z Albanią).

W pierwszej połowie dwie bramki dla Turków - i to w przeciągu zaledwie czterech minut - zdobył Enes Unal. 22-letni napastnik Realu Valladolid najpierw wykorzystał dobre dogranie kolegi z boku pola karnego, a chwilę później skutecznie egzekwował rzut karny.

Tyle wystarczyło, by Turcja spokojnie zgarnęła trzy punkty i jako wicemistrz grupy H awansowała na Euro 2020.

Ciekawostką była zmiana bramkarza Andory w ostatnich minutach meczu. Na placu gry pojawił się 36-letni Ferran Pol, dla którego było to pożegnanie z reprezentacją. Doświadczony golkiper zaliczył 26 występów dla swojego kraju, ale może pochwalić się tylko jednym zwycięstwem (towarzyskie 1-0 z Liechtensteinem w marcu 2018 roku).

W pozostałych meczach grupy H Francja pokonała na wyjeździe Albanię 2-0, a Mołdawia przegrała na własnym terenie z Islandią 1-2.

Andora - Turcja 0-2 (0-2)

Bramki: 0-1 Unal (17.), 0-2 Unal (21. - z rzutu karnego).

Turcja
87′ Jose Antonio Gomes Moreira
Uğurcan Çakır
Joan Cervós Moro
Kaan Ayhan53′
43′ Ildefons Lima Solá
Ömer Bayram
51′ Max Llovera González Adrio
Merih Demiral80′
Marc Rebés Ruiz
Ozan Muhammed Kabak
Moisés San Nicolás Schellens
Nazım Sangaré
77′ Marc Vales González
Yusuf Yazıcı
71′ Jordi Aláez Peña
Hakan Calhanoglu60′
85′ Ludovic Clemente Garcés
Ozan Tufan
Cristian Martinez Alejo
Ahmed Kutucu85′
Alexandre Martínez Palau
Enes Ünal  17′, 21′ (k.)
87′ Ferran Pol Pérez
Altay Bayındır
Emili Josep Garcia Miramontes
Sinan Bolat
Marc Garcia Renom
Mehmet Zeki Çelik
85′ Jordi Rubio Gómez
Yıldırım Mert Çetin80′
Marc Pujol Pons
Hasan Ali Kaldırım
71′ Víctor Rodríguez Soria