El. Euro 2016 - dramat Holendrów. Czesi świętują awans

Euro 2016 bez Holendrów? Wszystko wskazuje na to, że tak. "Oranje" przegrali w niedzielę na wyjeździe z Turcją 0-3 (0-2). Z grupy A awans na mistrzostwa Europy we Francji zapewnili już sobie Czesi po zwycięstwie nad Łotwą 2-1 (2-0).

Holendrzy spisują się w eliminacjach Euro 2016 fatalnie. Nie pomogła zmiana trenera - Guusa Hiddinka zastąpił Danny Blind. Trzecia drużyna mistrzostw świata z 2014 roku jest w bardzo trudnej sytuacji. Niedzielny mecz z Turcją był dla Holendrów niezwykle ważny. Obie drużyny stoczyły walkę o trzecie miejsce w tabeli dające prawo gry w barażach.

Podopieczni Fatiha Terima rozpoczęli spotkanie z impetem i na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w 8. minucie tureccy kibice mieli okazję do radości. Arda Turan świetnie podał do Oguzhana Ozyakupa, który znalazł się w sytuacji sam na sam z Jasperem Cillessenem. Pomocnik Besiktasu Stambuł doskonałą okazję wykorzystał posyłając piłkę do siatki obok wybiegającego bramkarza.

W 14. minucie Robin van Persie zagrał piętą do Luciano Narsingha, ale ten przegrał pojedynek z Volkanem Babacanem. Niespełna 10 minut później Holendrzy przeprowadzili ładną akcję. Memphis Depay zagrał do Van Persiego, który odegrał do Wesleya Sneijdera. Pomocnik "Oranje" strzelił mocno z 20 metrów jednak w środek bramki i Babacan złapał piłkę.

W 26. minucie Turcy prowadzili już 2-0. Arda Turan przepchnął Daleya Blinda i uderzył po ziemi przy krótkim słupku. Nie popisał się Cillessen, który przepuścił piłkę do siatki. Gospodarze poszli za ciosem i omal nie zdobyli trzeciego gola. Tym razem Cillessen spisał się bez zarzutu odbijając nogami zaskakujący strzał z dystansu Buraka Yilmaza.

Od początku drugiej połowy do ataku ruszyli goście. W 50. minucie powinni uzyskać kontaktowego gola. Depay posłał piłkę w pole karne z lewego skrzydła. Tureccy obrońcy pozostawili bez opieki Georginio Wijnalduma, który jednak nie trafił czysto głową i doskonała szansa została zaprzepaszczona. W 76. minucie bliski szczęścia był Luuk de Jong, ale jego "główka" okazała się minimalnie niecelna.

W 86. minucie Turcy postawili kropkę nad "i". Cillessena do kapitulacji zmusił Burak Yilmaz.

Czesi pokonali na wyjeździe Łotwę 2-1 (2-0) i już świętują awans na Euro 2016. Gole dla naszych południowych sąsiadów strzelili - David Limbersky w 13. minucie i Vladimir Darida w 25. Honorowego gola dla Łotyszy zdobył Arturs Zjuzins.

W ślady Czechów poszli Islandczycy, którzy w Reykjaviku zremisowali bezbramkowo z Kazachstanem, ale jeden wywalczony punkt wystarczył im do historycznego awansu.

Turcja - Holandia 3-0 (2-0)

Bramki: 1-0 Ozyakup (8.), 2-0 Arda Turan (26.), 3-0 Burak Yilmaz (86.)

Łotwa - Czechy 1-2 (0-2)

Bramki: 0-1 Limbersky (13.), 0-2 Darida (25.), 1-2 Arturs Zjuzins (73.)

Islandia - Kazachstan 0-0