El. Euro 2016: Białoruś - Hiszpania 0-1

Skromne zwycięstwo Hiszpanii w wyjazdowym meczu z Białorusią 1-0 w grupie C eliminacji Euro 2016. W tabeli prowadzi jednak Słowacja, która u siebie pokonała Macedonię 2-1.

Hiszpanie byli zdecydowanym faworytem i od początku rzucili się na rywala. W 2. minucie bliski szczęścia był Pedro, ale jego strzał z bliska obronił Andriej Gorbunow. Kilka minut później Cesc Fabregas świetnie podał do Alvaro Moraty. Napastnik Hiszpanów wyszedł w tempo i uderzył w długi róg. Piłka jednak przeleciała obok słupka. Potem znów z dobrej strony pokazał się Pedro. Ładnie znalazł sobie miejsce do oddania strzału, ale "kropnął" w środek bramki i Gorbunow spokojnie złapał.

Białoruski bramkarz miał sporo pracy. Kolejną dobrą interwencję zaliczył, kiedy poradził sobie z "główką" Sergio Ramosa. W 23. minucie natomiast w dogodnej sytuacji chybił David Silva po zagraniu od Jordiego Alby. Gorbunow był również na posterunku w 35. minucie. Golkipera gospodarzy starał się zmusić do kapitulacji strzałem z dystansu Fabregas.

Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się bez goli, błąd popełnił Gorbunow. Bramkarz Białorusi źle obliczył lot piłki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Fabregasa. Futbolówka dotarła do zamykającego akcję Davida Silvy. Gracz Manchesteru City okazję wykorzystał i strzałem z woleja trafił do siatki.

W pierwszej części spotkania Casillas się wynudził, bo Białorusini rzadko przedostawali się pod jego bramkę. Po zmianie stron sytuacja się zmieniła. Gospodarze zagrali odważniej i Casillas musiał kilka razy zademonstrować bramkarskie umiejętności.

W 49. minucie Aleksandr Hleb posłał świetne prostopadłe podanie. Siergiej Kornilenko stanął oko w oko z hiszpańskim bramkarzem. Białoruski napastnik strzelił po ziemi, ale Casillas odbił piłkę nogą ratując swój zespół przed stratą gola.

W 56. minucie pod bramkę rywali zapędził się Maksim Bordaczew, który jednak nieczysto trafił w piłkę z 10 metrów i szansa została zmarnowana. Później pięknym strzałem z dystansu popisał się Iwan Majewski. Casillas efektowną paradą zdołał odbić piłkę.

Hiszpanie odpowiedzieli technicznym uderzeniem Fabregasa z 16 metrów i próbą Santi Cazorli.

Spokój mógł zapewnić gościom David Silva w 84. minucie. Znakomicie jego strzał obronił Gorbunow. W doliczonym czasie gry białoruski bramkarz świetnie poradził sobie również z groźnym uderzeniem Moraty.

Białoruś - Hiszpania 0-1 (0-1)

Bramka: David Silva (45.)

Sędzia: Robert Schoergenhofer (Austria).

Słowacja - Macedonia 2-1 (2-0)

Bramki: dla Słowacji - Kornel Salata (8), Marek Hamsik (38); dla Macedonii - Arijan Ademi (69).

Czerwona kartka: Ferhan Hasani (84, Macedonia).

Sędzia: Kenn Hansen (Dania).

Ukraina - Luksemburg 3-0 (0-0)

Bramki: Artem Krawec (49), Denys Harmasz (57), Jewhen Konoplianka (87).

Sędzia: Arnold Hunter (Anglia).