Ekstraklasa: Wygrane Wisły i Amiki

Wisła Kraków pokonała na własnym stadionie swoją imienniczkę z Płocka 3:1, natomiast Amica Wronki wygrała w Zabrzu z Górnikiem 2:1 w najważniejszych sobotnich meczach 5. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

W pierwszym sobotnim meczu Groclin Dyskobolia pokonał w Poznaniu miejscowego Lecha 3:1. Pierwsze zwycięstwo w tym sezonie zanotował Widzew, który w Łodzi pokonał Polonię Warszawa 2:1.

Ku rozgoryczeniu 20 tysięcy kibiców na Bułgarskiej, derby Wielkopolski przebiegały zdecydowanie pod dyktando gości. Piłkarze z Grodziska objęli prowadzenie w 12. minucie po strzale zza linii pola karnego Radosława Sobolewskiego. Jeszcze przed przerwą Groclin mógł zdobyć kolejne, ale w kilku sytuacjach doskonale interweniował Waldemar Piątek. Niewykorzystane sytuacje zemściły się w ostatniej minucie pierwszej połowy, kiedy to wyrównującą bramkę dla Lecha zdobył Piotr Reiss.

Po przerwie inicjatywę nadal posiadali goście, którzy między 75. a 77. minutą rozstrzygnęli losy meczu na swoją korzyść. Najpierw w sytuacji sam na sam nie pomylił się Rasiak, a 120 sekund później napastnik reprezentacji idealnie dośrodkował na głowę Niedzielana, który przypieczętował zwycięstwo Groclinu.

Po tej bramce kibice Lecha, wzorem kibiców w Hiszpanii, wymachiwali białymi chusteczkami, wyrażając w ten sposób swoją dezaprobatę do pracy trenera Libora Pali. Była to już bowiem czwarta porażka "Kolejorzy" na starcie rozgrywek.

W Krakowie Wisła pokonała swoją imienniczkę z Płocka 3:1. Zwycięstwo nie przyszło jednak krakowianom łatwo. W 29. minucie szybką kontrę gości celnym lobem ponad Piekutowskim zakończył Ireneusz Jeleń. Biała Gwiazda do do końca pierwszej połowy nie potrafiła odwrócić losów meczu.

Już na początku drugiej części gry padło jednak wyrównanie. Gola na swoje konto zapisał Mirosław Szymkowiak. Losy meczu rozstrzygnął zaś Maciej Żurawski, który dwukrotnie pokonał Jakuba Wierzchowskiego. Najpierw w 73. minucie uczynił to z gry, a na 4 minuty przed ostatnim gwizdkiem sędziego wykorzystał "jedenastkę".

Ważne zwycięstwo w Zabrzu zanotowała Amica. Piłkarze z Wronek pokonali miejscowego Górnika 2:1. Zabrzanie prowadzili po bramce Jakosza, ale jeszcze przed przerwą bramkarza gospodarzy pokonali Marek Zieńczuk i Paweł Kryszałowicz. Amica ostatnie pół godziny meczu grała w osłabieniu, bowiem czerwoną kartką ukarany został Dariusz Dudka, ale mimo to podopieczni Stefana Majewskiego utrzymali korzystny wynik.

Pierwsze zwycięstwo w bieżących rozgrywkach odniósł Widzew. Łodzianie pokonali Polonię Warszawa 2:1. Goście objęli prowadzenie w 18. minucie po strzale Dariusza Dźwigały. Tuż przed przerwą drugą żółtą kartkę zobaczył jednak Nuckowski i poloniści całą drugą połowę grać musieli w osłabieniu. Napór gospodarzy przyniósł efekt. Do wyrówania doprowadził w 65. minucie Goliński, a zwycięskiego gola zdobył w 80. minucie debiutujący w Widzewie Brazylijczyk Pizano.

Zobacz wyniki i opisy meczów 5. kolejki ekstraklasy

Dowiedz się więcej na temat: kolejka | wygraj | Zabrze | Groclin | wygrane | Ekstraklasa | Wisła