Reklama

Reklama

Damian Sylwestrzak sędzią międzynarodowym?

Wiele o tym się spekulowało, ale teraz już oficjalnie wiemy, że Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił sędziego Damiana Sylwestrzaka do FIFA, jako kandydata na arbitra międzynarodowego. Wrocławianin ma zastąpić miejsce Pawła Gila.

Damian Sylwestrzak to najmłodszy, bo zaledwie 29-letni sędzia główny PKO Ekstraklasy. Przez wielu określany jest talentem, a dzięki ciężkiej pracy zalicza udane debiuty, jeździ na międzypaństwowe mecze i warsztaty sędziowskie UEFA. Teraz ma wielką szansę, aby zostać arbitrem międzynarodowym i wybiec na boisko z upragnioną przez wszystkich plakietką - UEFA Match Official.

W związku z decyzją Pawła Gila o zakończeniu kariery, zwolniło się jedno miejsce arbitra międzynarodowego, których w Polsce mamy siedmiu. PZPN postanowił zgłosić do FIFA kandydaturę Damiana Sylwestrzaka. Decyzję tę można było obstawiać w ciemno, gdyż niestety nie ma co ukrywać, że na ten moment w PKO Ekstraklasie nie było większej konkurencji. Nowi, młodzi sędziowie mają tam zaledwie kilka występów, a ci bardziej doświadczeni, zbliżają się do 40 roku życia, co z perspektywy FIFA jest mało atrakcyjne, gdyż wolą promować młodszych arbitrów.

Reklama

Moim zdaniem FIFA nie ma podstaw, aby odrzucić kandydaturę Damiana Sylwestrzaka, a zatem myślę, że od przyszłego roku Wrocławianin będzie mógł prowadzić mecze z plakietką, o której marzy każdy arbiter - UEFA Match Official (dawna FIFA Referee).

Kariera Damiana Sylwestrzaka

Damian Sylwestrzak przygodę z sędziowaniem na szczeblu centralnym rozpoczął w sezonie 2016/17, gdy zadebiutował w rozgrywkach III ligi. Tam spędził dwa lata, a następnie otrzymał awans do II ligi, gdzie po przeprowadzeniu 11 spotkań, na koniec sezonu otrzymał nagrodę w postaci test-meczu w I lidze. W debiucie na zapleczu Ekstraklasy był rozjemcą meczu Sandencja Nowy Sącz - Raków Częstochowa (2:2). W tym spotkaniu musiał on wypaść bardzo dobrze, gdyż kolejny sezon rozpoczął już jako arbiter I ligi. W sezonie 2019/20 Sylwestrzak posędziował 15 spotkań Fortuna I ligi, w których ponownie wypadł bardzo dobrze, co zaowocowało test-meczem w PKO Ekstraklasie.

Od tego czasu wrocławianin regularnie pojawia się już na boiskach najwyższego szczebla rozgrywkowego w Polsce, gdzie radzi sobie naprawdę dobrze. Do tej pory poprowadził 19 spotkań PKO Ekstraklasy, z czego 6 w bieżącym sezonie. W lipcu Damian Sylwestrzak został ponownie doceniony przez Kolegium Sędziów, gdyż otrzymał dość prestiżowy mecz, jakim jest Superpuchar Polski, w którym to Raków Częstochowa pokonał Legię Warszawa.

Damian Sylwestrzak zaczął także prężnie działać na arenie międzynarodowej. Niedawno gościł on w siedzibie UEFA, gdzie brał udział w tygodniowych warsztatach szkoleniowych, które były zwieńczeniem kursu CORE. W ramach tego programu był on uczestnikiem wielu szkoleń z członkami Komisji Szkoleniowej, miał przypisanego mentora, a dodatkowo jego mecze były dokładnie analizowane przez odpowiednie osoby z UEFA. Damian Sylwestrzak w ostatnim czasie zaliczył także kilka spotkań międzynarodowych, w których pełnił funkcję sędziego technicznego. Bez wątpienia dotychczasowe jego doświadczenie może zaowocować w przyszłości. Mało który arbiter staje się międzynarodowym jeszcze przed trzydziestką. Z pewnością jest to piękny prognostyk na przyszłość i gdy tylko dopisze zdrowie, Sylwestrzak może w przyszłości zajść naprawdę daleko.

Struktury UEFA

Główni sędziowie międzynarodowi UEFA są podzieleni na 4 grupy (Elite, First, Second i Third). Każdy arbiter zaczyna od najniższej kategorii - Third - i na podstawie prowadzonych meczów, umiejętności i doświadczenia, może być awansowany wyżej. Sędziowie z grupy Elite to ci, którzy prowadzą spotkania najwyższej rangi w Europie i na świecie. Wśród nich mamy jednego Polaka - Szymona Marciniaka. Pozostali nasi arbitrzy sklasyfikowani są w grupie First: Bartosz Frankowski, Daniel Stefański i Paweł Raczkowski, Second: Krzysztof Jakubik i w Third znajduje się Tomasz Musiał, do którego od początku przyszłego roku dołączy Damian Sylwestrzak. Dopiero od przyszłego roku, ponieważ to właśnie wtedy UEFA zatwierdza wszystkie nominacje, a także przyznaje awanse i spadki arbitrów.

Miejmy nadzieję, że FIFA bez problemów zatwierdzi kandydaturę Damian Sylwestrzaka i już od przyszłego roku będziemy mogli cieszyć się, że na arenie międzynarodowej będziemy mieli młodego i zdolnego polskiego arbitra. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL