Chile pokonało Argentynę w karnych w finale Copa America

Chile wygrało z Argentyną 4-1 w rzutach karnych w finale Copa America na Estadio Nacional w Santiago. Po 120 minutach był bezbramkowy remis. To pierwszy triumf Chilijczyków w historii Copa America, czyli piłkarskich mistrzostwach Ameryki Południowej.

Początek dla gospodarzy. Od początku starali się narzucić swoje warunki i groźnie atakowali. W 3. minucie po akcji Mauricio Isli Argentynę uratował bramkarz Sergio Romero uprzedzając Eduardo Vargasa.

Argentynie udało się skontrować cztery minuty później, gdy Sergio Aguero dostał kapitalne prostopadłe podanie od Lionela Messiego, ale świetnie interweniował obrońca. Z kolei w 11. minucie Romero obronił groźny strzał Arturo Vidala.

W 20. minucie swój zespół uratował Claudio Bravo, odbijając piłkę po "główce" Aguero, do którego piłkę dogrywał Messi.

Tempo było bardzo wysokie i akcje przenosiły się spod jednej pod drugą bramkę.

Po rajdzie przez pół boiska kontuzji doznał as Argentyny Angel Di Maria i już w 29. minucie musiał opuścić boisko.

Chilijczycy grali ofensywnie, ale jednocześnie bardzo czujnie w obronie. Argentyńczykom nie udało się w pierwszej połowie wyprowadzić akcji, po której osiągnęliby przewagę liczebną pod bramką rywali.

Bardzo ciekawie było w doliczonym czasie gry pierwszej części. Najpierw Romero obronił strzał Alexisa Sancheza, a po chwili Javier Pastore wyłożył piłkę na 15. metr Lavezziemu, lecz ten strzelił prosto w bramkarza.

Nie minęły dwie minuty drugiej części, a po akcji Sancheza główkował Vidal, nie uderzył jednak piłki wystarczająco mocno, aby zaskoczyć bramkarza. Chile miało przewagę. Argentyńczykom nie udało się zagrozić bramce rywali nawet po stałym fragmencie gry - w 65. minucie Messi trafił w mur.

W 82. minucie niewiele brakowało, a gola zdobyłby Sanchez. Dostał prostopadłe podanie i z pierwszej piłki strzelił w długi róg, lecz spudłował. Gdy kończyła się druga minuta doliczonego czasu gry, Messi wyprowadził kontrę. Zagrał do zostawionego bez krycia Lavezziego, ten podał do zamykającego akcję na prawym skrzydle Higuaina, ale snajper trafił w boczną siatkę.

Tuż przed końcem pierwszej części dogrywki skurcz złapał Javiera Mascherano i pomocnik Argentyny nie trafił w piłkę, wykorzystał to Sanchez i popędził na bramkę Romero, huknął jednak tuż nad poprzeczką. Nikomu nie udało się zdobyć zwycięskiego gola i o losach tytułu musiały rozstrzygnąć rzuty karne.

W 1. serii karne pewnie wykorzystali Matias Fernandez i Lionel Messi. Arturo Vidal miał sporo szczęścia, a Gonzalo Higuain spudłował. Po 3. serii Chile prowadziło 3-1, bo Charles Aranguiz zdobył gola, a strzał Evera Banegi obronił bramkarz. Triumf Chile przypieczętował Alexis Sanchez.