Partner merytoryczny: Eleven Sports

Brazylia zdeklasowana, grała w innej lidze. Sen Polek o mistrzostwie świata trwa

Końcówka 2024 roku jest wyjątkowa dla ampfutbolistek. W listopadzie odbywają się bowiem w Kolumbii pierwsze w historii mistrzostwa świata w tej dyscyplinie sportu. Reprezentacja Polski leciała do Ameryki Południowej jako niepokonana, ale ich seria została przerwana już w pierwszym meczu, gdzie uległy gospodyniom 0:1. By awansować do ćwierćfinału, biało-czerwone musiały pokonać Brazylijki. Misja została wykonana bez większych problemów: biało-czerwone już do przerwy prowadziły 3:0, a ostateczny wynik wskazywał na 5:0. Tym samym Polki zameldowały się w gronie ośmiu najlepszych drużyn globu!

Reprezentantki Polski w AMP futbolu
Reprezentantki Polski w AMP futbolu/Paula Duda/materiały prasowe

Żeby awansować do ćwierćfinału historycznego, pierwszego mundialu, nasze ampfutbolistki musiały pokonać reprezentację Brazylii.

Reprezentantki Polski miały jeden cel: wrócić ze złotem

Piłka nożna dla zawodników po amputacji jednej z kończyn to dyscyplina sportu, która dopiero się rozwija. Robi to jednak na tyle prężnie, że w tym roku zorganizowano pierwsze w historii mistrzostwa świata kobiet. Jedną z kadr, która wybierała się do odległej Kolumbii, była reprezentacja Polski. Ta przed startem turnieju miała na koncie trzy rozegrane mecze i przed podróżą do Ameryki Południowej utrzymywała status niepokonanej. Jedna z reprezentantek, Aleksandra Płuciennik, w rozmowie z Interią Sport przekonywała, że celem dla niej i jej koleżanek jest powrót do kraju z tytułem mistrzowskim.

Niestety, ta seria została brutalnie przerwana. W pierwszej kolejce fazy grupowej Polki mierzyły się z gospodyniami i przegrały 0:1 po pięknym trafieniu Yady Fernandez. W grupie biało-czerwone miały jeszcze mierzyć się z Brazylią oraz Kamerunem, ale Afrykanki ostatecznie nie dotarły na turniej. Sytuacja była zatem klarowna: jeżeli Polki pokonają najbliższe rywalki, awansują do ćwierćfinału.

Brazylijki pokonane, Polki wciąż w walce o tytuł mistrzyń świata!

Reprezentacja Brazylii była wielką niewiadomą, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak mocno ten kraj zakochany jest w każdym rodzaju futbolu. Polki nic sobie jednak z tego nie robiły. Nie minęły dwie minuty, gdy Anna Raniewicz płaskim strzałem wyprowadziła biało-czerwone na prowadzenie. Na tym nasze reprezentantki bynajmniej nie skończyły. Akcje rozgrywały się w zdecydowanej większości na połowie Brazylijek, a swoją szansę biało-czerwone miały jeszcze choćby po strzale z rzutu wolnego. Wynik 1:0 nie utrzymał się jednak długo. Jeszcze przed upływem kwadransa dominację spuentowała Justyna Bzdela, nie dając szans bramkarce z Kraju Kawy. Pierwsza połowa należała jednak do Raniewicz. W 19. minucie z rozmachem minęła obrończynię, po czym trafiła do siatki po raz drugi w tym spotkaniu. Jeszcze przed przerwą nasz numer dziewięć szukał swojej szansy z rzutu wolnego, ale bezskutecznie.

Po zmianie stron biało-czerwone skupiły się na utrzymaniu korzystnego rezultatu i nie dopuszczały na dłużej przeciwniczek w okolicę swojej bramki. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowały z wypadów we wrogie pole karne. W 29. minucie jeden z nich zakończył się ogromnymi uśmiechami na twarzach reprezentantek Polski. Do siatki trafiła bowiem Monika Kukla, a po kilkudziesięciu sekundach poszła za ciosem, zapisując sobie dublet w tym spotkaniu! Tym samym zawodniczka odpokutowała za swoją nieskuteczność przeciwko Kolumbii.

Do ostatniego gwizdka sędziego wynik już się nie zmienił. Podopieczne trenerów Igora Woźniaka i Marcina Oleksego zagrały koncert przeciwko Brazylijkom, wygrały aż 5:0 i wciąż mają prawo marzyć. Po dwóch meczach mogą cieszyć się z awansu do grona ośmiu najlepszych drużyn świata i niebawem czeka ich starcie w ćwierćfinale. Jej rywalkami będzie ktoś z pary Ekwador - Stany Zjednoczone.

Klęska Polaków z Chorwacją. Gramy Dalej po meczu: Chorwacja – Polska. WIDEO/GRAMY DALEJ /INTERIA.TV
Mecz Kolumbia - Polska podczas mistrzostw świata w AMP futbolu/
Reprezentantki Polski w AMP futbolu/Paula Duda
Mecz Kolumbia - Polska podczas mistrzostw świata w AMP futbolu/
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem