Reklama

Reklama

Bogaty kalendarz Orłów Smudy

Co najmniej trzynaście spotkań towarzyskich rozegra w 2011 roku piłkarska reprezentacja Polski. Wśród rywali będą m.in. zespoły Niemiec, Grecji i Norwegii, a bardzo prawdopodobny jest również mecz z Francją.

Co najmniej trzynaście spotkań towarzyskich rozegra w 2011 roku piłkarska reprezentacja Polski. Wśród rywali będą m.in. zespoły Niemiec, Grecji i Norwegii, a bardzo prawdopodobny jest również mecz z Francją.

Po raz pierwszy w tym roku kadrowicze spotkają się 1 lutego, by nazajutrz wylecieć na zgrupowanie i dwa mecze towarzyskie - z Mołdawią i Norwegią - do Portugalii.

"Jedziemy w miejsce dobrze nam znane, bo w regionie Algarve w lutym 2009 roku gościła reprezentacja prowadzona wtedy przez Leo Beenhakkera. Był nawet pomysł, by zamieszkać w tym samym hotelu, co wtedy, ale okazało się, że w tym terminie będzie remontowany. Poza tym chcieliśmy mieć bliżej z ośrodka na boiska treningowe, stąd wybór na bazę miejscowości Almancil" - poinformował dyrektor reprezentacji Polski Konrad Paśniewski.

Reklama

6 lutego "Biało-czerwoni" zagrają w Vila Real de Santo Antonio (dwa lata temu na tym obiekcie zmierzyli się z Walią) z Mołdawią, a trzy dni później na Estadio Algarve (odbywały się na nim mecze Euro 2004) między Faro a Loule zmierzą się z Norwegią.

"Pierwszy mecz zagramy w składzie "krajowym", a na drugie - w oficjalnym terminie FIFA - trener Franciszek Smuda powoła również zawodników z klubów zagranicznych" - powiedział.

Po raz drugi kadrowicze spotkają się pod koniec marca. "Od 21 marca drużyna będzie trenować w Grodzisku Wielkopolski, a trzy dni później poleci na mecz z Litwą, który odbędzie się 25 marca. Druga strona nie potwierdziła jeszcze ostatecznie miejsca meczu, ale wszystko wskazuje, że będzie to Kowno. Następnego dnia czeka piłkarzy lot do Grecji. Z reprezentacją tego kraju zmierzymy się 29 marca" - dodał Paśniewski.

Napięty plan pracy czeka polskich piłkarzy na przełomie maja i czerwca. "Najpierw na kilka dni wyjedziemy do Austrii. Na miejscu czeka nas jeden mecz towarzyski, prawdopodobnie 2 czerwca. Zaraz po nim wracamy do kraju i 6 czerwca gramy kolejne spotkanie. W tych terminach odbywać się będą eliminacje Euro 2012, więc o rywali nie jest łatwo. Chcemy jednak, by były to zespoły europejskie, które pozwolą się dobrze przygotować do największej atrakcji tego okresu, czyli meczu na otwarcie stadionu w Gdańsku. Zagramy na nim 9 czerwca, a rywal na pewno będzie z najwyższej półki. Obecnie najbliżej podpisania umowy jesteśmy z Francuzami" - wyjaśnił dyrektor kadry.

Budowa gdańskiej PGE Areny powinna zakończyć się w kwietniu. "Będziemy mieć zatem około dwóch miesięcy na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie stadionu. Nie powinno być z tym kłopotów, gdyż jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i na bieżąco reagujemy na ich wskazówki" - powiedział wiceprezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Adam Kalata.

Po wakacjach pierwszy rywalem "Biało-czerwonych" będzie Gruzja, a spotkanie odbędzie się w Polsce 10 sierpnia.

"3 i 6 września czekają nas kolejne dwa mecze przed własną publicznością. Wiadomo, że ta druga data od dawna jest zabukowana na spotkanie z Niemcami na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szukamy wciąż przeciwnika na wcześniejszy termin. Nie jest łatwo, gdyż toczyć się będzie wtedy rywalizacja w eliminacjach ME. Wolne mają np. Szwajcarzy, którzy stylem gry przypominają Niemców i prowadzi ich niemiecki szkoleniowiec Ottmar Hitzfeld i choć trzy dni później grają z Bułgarią, to nam odmówili. Chcą się skupić na treningu, a nie rozgrywać mecz towarzyski" - dodał.

Kolejne dwa terminy reprezentacyjne to 7 i 11 października. "Czekają nas wtedy dwa spotkania wyjazdowe. Trwają rozmowy z potencjalnymi rywalami. Grono kandydatów jest wąskie. W grę wchodzą np. Słowenia i Białoruś" - przyznał Paśniewski. Z drużyn europejskich mogą być brane pod uwagę jeszcze m.in. Węgry i Bułgaria.

Ostatnie tegoroczne spotkanie drużyny narodowej jest planowane na listopad. "11 i 15 listopada to termin baraży o awans do ME. W jednym z tych terminów zagramy mecz uświetniający otwarcie stadionu we Wrocławiu. Chcemy oczywiście, by był to renomowany rywal, ale wiele zależeć będzie od rozstrzygnięć w eliminacjach i zanim zakontraktujemy przeciwnika, to musimy poczekać aż nieco wyjaśni się sytuacja w grupach" - powiedział.

Kalendarz meczów reprezentacji Polski w 2011 roku:

-

6 lutego, Vila Real de Santo Antonio (Portugalia): Polska - Mołdawia

9 lutego, Faro (Portugalia): Polska - Norwegia

25 marca, prawdopodobnie Kowno: Litwa - Polska

29 marca: Grecja - Polska

2 czerwca, Austria: Polska - ?

6 czerwca: Polska - ?

9 czerwca, Gdańsk: Polska - Francja (?)

10 sierpnia: Polska - Gruzja

3 września: Polska - ?

6 września, Warszawa: Polska - Niemcy

7 października: Słowenia (?) - Polska

11 października: Białoruś (?) - Polska

11 lub 15 listopada: Polska - ?

Reklama

Reklama

Reklama