Reklama

Reklama

Anglia ze Szkocją na 150-lecie najstarszej federacji piłkarskiej

W środę na londyńskim Wembley zmierzą się najstarsi i być może najbardziej zawzięci rywale w historii futbolu - Anglia i Szkocja. Od 1872 roku te reprezentacje spotkały się 110 razy. Teraz zagrają z okazji 150-lecia federacji angielskiej (FA).

Sportowa rywalizacja tych drużyn oraz kibiców jest od wielu lat nacechowana takim napięciem, że krajowe federacje zdecydowały się w 1989 roku znieść zwyczaj rozgrywania meczu co roku.

Reklama

Od ostatniego spotkania towarzyskiego Anglia i Szkocja zmierzyły się tylko w potyczkach o stawkę - podczas Euro 1996 oraz w eliminacjach kolejnego turnieju trzy lata później. Anglia wygrała dwa i przegrała jeden z tych pojedynków.

Na Wyspach środowy mecz jest niezwykle ważnym tematem, o który dziennikarze wypytują nawet premiera Davida Camerona. Wiedząc, że jest fanem futbolu i kibicuje Aston Villi, oczekiwali od niego opowiedzenia się za jedną ze stron. Wskazanie faworyta mogłoby jednak tylko pogłębić konflikt.

"Premier ma nadzieję na zobaczenie dobrego meczu" - uciął dyplomatycznie przedstawiciel szefa rządu Wielkiej Brytanii.

Na Wembley ma zasiąść około 80 tysięcy kibiców, co nie jest dobrą wiadomością z punktu widzenia stołecznej policji. Te pojedynki kilka razy kończyły się zamieszkami, które czasem przeradzały się w walkę ze stróżami porządku.

Rywalizacja między Anglią i Szkocją rozpoczęła się 30 listopada 1872 roku w Glasgow. Był to pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy w historii piłki nożnej. Spotkanie, które obejrzało prawie cztery tysiące kibiców, zakończyło się bezbramkowym remisem.

Bilans jest bardzo wyrównany - Anglicy mają 45 zwycięstw, Szkoci - 41, a 24 mecze kończyły się remisem.

Reprezentacja "Trzech Lwów" jest rywalem Polski w eliminacjach przyszłorocznego mundialu w Brazylii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje