Reklama

Reklama

Amnestia dla klubów już w sobotę

Przyjęcie sprawozdania finansowego za rok 2008 to główny punkt Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPN, które w sobotę odbędzie się w Warszawie. Wiele wskazuje jednak na to, że dyskusję zdominuje temat korupcji i projekt ustawy abolicyjnej, która ma zakończyć proces karania klubów za grzechy z przeszłości.

Przegłosowanie wniosku nie będzie miało wpływu na karanie działaczy, piłkarzy, sędziów i trenerów, którym udowodnione zostanie ustawianie meczów. Taki zapis zlikwidowałby chaos w rozgrywkach, ale ma też swoich przeciwników, zwłaszcza w klubach, które surowo odpowiedziały już za korupcję.

Do przegłosowania wniosku potrzebna jest zwykła większość głosów.

- Na zlecenie PZPN przygotowaliśmy z grupą prawników stosowny projekt, ale jego ostateczny kształt zatwierdzić musi jeszcze w piątek zarząd związku - powiedział były kurator PZPN Marcin Wojcieszak.

Reklama

Grupa delegatów zamierza również wnioskować do PZPN o niezwłoczne podjęcie decyzji co do składu poszczególnych lig na najbliższy sezon. Niewykluczone, że w projekcie uchwały padnie data, do której władze będą musiały uporać się z tym problemem.

- Ten temat zostanie na pewno poruszony. Co najmniej sześć zespołów od zakończenia sezonu pozostaje zawieszonych w próżni. Baraże o ekstraklasę odwołano, sprawy Widzewa i ŁKS Łódź trafiły do organów sądowych, więc nie wiadomo kiedy znajdą rozstrzygnięcie. A czekać dłużej nie można. PZPN musi wreszcie podjąć ostateczną decyzję. Kluby muszą wiedzieć na czym stoją - powiedział prezes Korony Kielce Tadeusz Dudka.

Kadencja władz PZPN trwa cztery lata i przewiduje dwa zjazdy - wyborczy i statutowy. Od wybuchu afery korupcyjnej w maju 2005 roku delegaci zapraszani są do Warszawy średnio co pół roku. Sobotni zjazd będzie ósmym w ciągu ostatnich czterech lat, a do tego dwukrotnie obrady były przerywane i kontynuowane w innym terminie.

Pierwotnie sobotni zjazd miał dotyczyć jubileuszu 90-lecia PZPN, który przypada pod koniec roku. Władze związku zmieniły jednak koncepcję i jako powód zwołania zjazdu podają konieczność przyjęcia sprawozdania finansowego za 2008 rok.

- Takie są przepisy. To obowiązek PZPN. Przyjęcie sprawozdania finansowego będzie głównym punktem obrad - poinformował rzecznik związku Jakub Kwiatkowski, dodając że delegaci przegłosują również "kilka kosmetycznych poprawek do statutu".

W oficjalnym porządku obrad, który został wysłany do delegatów, znajduje się jednak również punkt mówiący o "ocenie działań podejmowanych przez statutowe organy PZPN w zakresie zwalczania korupcji w polskiej piłce nożnej w kontekście uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 11 maja 2008".

Początek obrad wyznaczono na godzinę 10.30

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL