Reklama

Reklama

Ajax Amsterdam. Andre Onana zdyskwalifikowany na rok za doping

Bramkarz Ajaksu Amsterdam i reprezentacji Kamerunu Andre Onana został zdyskwalifikowany przez UEFA na rok z powodu wykrycia w jego organizmie niedozwolonych substancji. Holenderski klub zamierza złożyć odwołanie.

W październiku 2020 roku Onana przeszedł kontrolę antydopingową. Badania wykazały obecność zakazanej substancji furosemidu w jego moczu. UEFA ukarała Kameruńczyka roczną dyskwalifikacją, która obowiązuje od 5 lutego, i dotyczy wszelkiej aktywności związanej z futbolem.

Ajax zamierza złożyć odwołanie. Holenderski klubu twierdzi, że 24-letni zawodnik przypadkowo wziął lekarstwa przepisane żonie.

"Rankiem 30 października Onana źle się czuł. Chciał zażyć lekarstwo, żeby złagodzić dyskomfort. Jednak nieświadomie wziął Lasimac, lek, który wcześniej został przepisany jego żonie" - czytamy w oświadczeniu Ajaksu.

Reklama

"Pomyłka spowodowała, że UEFA zastosowała tak drastyczny środek przeciwko naszemu bramkarzowi. Organ dyscyplinarny holenderskiego związku stwierdził, że Onana nie miał zamiaru oszukiwać. Jednak UEFA uważa, na podstawie obowiązujących przepisów antydopingowych, że sportowiec ma obowiązek zawsze upewnić się, że żadne zakazane substancje nie dostaną się do jego organizmu" - dodał klub.

Holenderski klub, który jest liderem Eredivisie, potwierdził, że złoży odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie

Sprawdź!

"Oczywiście opowiadamy się za "czystym" sportem. To straszna wiadomość dla samego Andre, ale także dla klubu. Andre jest czołowym bramkarzem, który od lat udowadnia swoją wartość w Ajaksie i jest bardzo popularny wśród fanów. Spodziewaliśmy się kary w zawieszeniu lub dyskwalifikacji, ale znacznie krótszej niż rok. Andre nie miał zamiaru wzmocnić swojego ciała i tym samym poprawić wyniki" - skomentował dyrektor generalny Ajaksu i były bramkarz Edwin van der Sar.

Onana ma zakaz występu we wszystkich rozgrywkach piłkarskich, co oznacza, że nie będzie mógł grać w Ajaksie rozgrywkach krajowych i w europejskich pucharach. Nie może również bronić barw reprezentacji Kamerunu, w w tym w Pucharze Narodów Afryki, jeśli awansuje.

24-letnim zawodnikiem interesuje się wiele klubów m.in. Borussia Dortmund, która planowała podpisać z nim kontrakt na koniec sezonu.

RK

Eredivisie - wyniki, terminarz i tabela

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama