Reklama

Reklama

14 klubów otrzymało licencję na grę w Ekstraklasie

Czternaście klubów piłkarskiej ekstraklasy otrzymało licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2010/2011 - poinformował w czwartek przewodniczący komisji licencyjnej Hilary Nowak.

"Licencję otrzymały wszystkie kluby, które się o nią ubiegały. W kilku przypadkach zdecydowaliśmy o nadzorze, bowiem dopatrzyliśmy się pewnych niedociągnięć. Polonia Bytom, Jagiellonia Białystok i Ruch Chorzów otrzymały nadzór finansowy i infrastrukturalny, zaś Wisła Kraków i Cracovia Kraków - infrastrukturalny" - powiedział Nowak.

Szef komisji wyjaśnił, że co parę tygodni eksperci wydziału będą analizować sytuację w tych klubach. "W sprawach infrastrukturalnych chodzi przede wszystkim o poprawienie bezpieczeństwa kibiców. Mamy wątpliwości dotyczące także części prognoz finansowych. Gdyby okazało się, że któryś z klubów przystąpi do kolejnych rozgrywek z długami, wówczas licencji nie cofniemy, ale będziemy wnioskować o ukaranie" - dodał.

Reklama

Hilary Nowak podkreślił bardzo poważne podejście klubów do procesu licencyjnego i zaznaczył, że pewne uchybienia nie upoważniały komisji do nie przyznania licencji.

"Przed rokiem sytuacja była diametralnie inna. Początkowo pięć klubów nie dostało licencji, potem cztery z nich obroniły się w systemie odwoławczym, a jednemu (ŁKS Łódź) się to nie powiodło" - poinformował Nowak.

"Przykład z zeszłego roku pokazał, że żarty się skończyły. Nie ma mowy o żadnych układach" - zapewnił prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato.

Przewodniczący komisji licencyjnej przyznał, że 14 klubów złożyło wymagane dokumenty do 31 marca. "Z opóźnieniem bardzo ważny dokument dostarczył Lech Poznań, ale nie mogę ujawnić, o jaki chodzi. Wystąpimy do Wydziału Dyscypliny PZPN o ukaranie wielkopolskiego klubu. Natomiast jeszcze w czwartek, podczas ostatniego dnia posiedzenia komisji, część z klubów uregulowała zaległe płatności" - stwierdził Hilary Nowak.

W czerwcu komisja licencyjna zajmie się wnioskami beniaminków. Pełną dokumentację złożył już Widzew Łódź, który ma już zapewniony triumf w rozgrywkach pierwszej ligi. Nie jest znany jeszcze drugi z nowych klubów ekstraklasy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama