Reklama

Reklama

UEFA zapowiada sankcje dla klubów i piłkarzy występujących w Superlidze

Powstanie Superligi może wywrócić do góry nogami europejski futbol. UEFA zapowiada, że kluby i piłkarze, którzy przystąpią do rywalizacji, będą wykluczeni z innych rozgrywek.

12 europejskich potęg chce założyć Superligę. To grono tworzą: Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, AC Milan, Inter Mediolan i Juventus Turyn. Z kolei Bayern Monachium, Borussia Dortmund oraz Paris Saint-Germain nie chcą przystąpić do rozgrywek.

Decyzja 12 wielkich klubów jest szeroko komentowana. Na powstanie Superligi nie zamierzają pozwolić FIFA i UEFA. Światowa federacja, a za nią europejska, grożą sankcjami.

"Rozważymy wszystkie dostępne nam środki na wszystkich szczeblach, zarówno sądowych, jak i sportowych, aby temu zapobiec. Piłka nożna opiera się na otwartych zawodach i sportowych walorach" - pisze w oświadczeniu UEFA, pod którym podpisały się także władze Angielskiego Związku Piłki Nożnej (FA) i Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF) i LaLiga oraz Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A.

Reklama

Superliga. UEFA zapowiada wykluczenie z rozgrywek uczestników rozgrywek

W oświadczeniu czytamy też, że kluby i piłkarze, którzy wystąpią w rozgrywkach, zostaną wykluczeni z rywalizacji krajowej, europejskiej i światowej. Zawodnicy nie będą mogli też występować w swoich kadrach narodowych.

Oznacza, to że 12 topowych klubów Europy nie tylko zabrakłoby w Lidze Mistrzów, ale też na krajowym podwórku. Z kolei najsilniejsze reprezentacje, nie tylko te z Europy, byłyby poważnie osłabione.

UEFA ma zatwierdzić też reformę Ligi Mistrzów od sezonu 2024/25, która zakłada m.in. powiększenie rozgrywek z 32 do 36 drużyn. Europejska federacja ma nadzieję, że planowane zmiany odciągną europejskich gigantów od tworzenia własnej, zamkniętej ligi.

MP

Tego jeszcze nie widziałeś! Sprawdź nowy Serwis Sportowy Interii! Wejdź na sport.interia.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL