Reklama

Reklama

UEFA nie chce kibiców w el. LM i LE. Boniek wyjaśnia Interii dlaczego

Rozwój, promocja i popularyzacja piłki nożnej – to nadrzędna misja UEFA. Wczorajsza decyzja władz Europejskiej Unii Piłkarskiej stoi w sprzeczności z nią. Oto wszystkie mecze eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europy zostaną rozegrane bez udziału kibiców. Także w Polsce, gdzie odbyły się już 104 mecze z udziałem fanów i nic nikomu się nie stało. Prezes PZPN Zbigniew Boniek wyjaśnia kontrowersyjną decyzję UEFA.

W Polsce można wpuszczać kibiców na mecze ligowe i Pucharu Polski, a w eliminacjach do LM i LE nie będzie można tego robić. W tej sytuacji ciśnie się na usta pytanie, czy to wina Polski, że w innych krajach nie mają swojego Zbigniewa Bońka i Mateusza Morawieckiego, którzy - przy współpracy z Ekstraklasą SA - potrafili opracować bezpieczne zasady, na podstawie których ludzie wchodzą na mecze, w myśl hasła "piłka nożna dla kibiców"?

Od 19 czerwca w trzech najsilniejszych ligach Polski rozegrano 104 mecze piłkarskie z udziałem kibiców (32 w PKO Ekstraklasie, 36 w Fortuna 1. Lidze i  36 w 2. Lidze), którzy każdorazowo mogli zapełnić 25 procent stadionu. Nic się nikomu nie stało, nikt nie zachorował, nie powstało żadne ognisko epidemii.

Reklama

Trochę to wygląda tak, że UEFA wchodzi w kompetencje naszego Ministerstwa Zdrowia i sanepidu. Zabrania Legii, Lechowi, Piastowi, Cracovii, Lechii, Śląskowi (z tej szóstki cztery zespoły będą nas reprezentować w Europie) wpuszczać kibiców, jeśli nawet wylosują komfort gry u siebie w I, II, czy III rundzie eliminacji.

- Też chciałbym, aby u nas mogli wejść kibice na eliminacje Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ale na razie przepisy UEFA na to nie pozwalają. Proszę pamiętać, że sytuacja jest nadal wyjątkowa z epidemią na kontynencie. UEFA za wszelką cenę chce dograć obecny sezon Ligi Mistrzów i woli dmuchać na zimne w eliminacjach następnego sezonu. Czy kibice zostaną wpuszczeni na mecze IV rundy eliminacji i fazy grupowej, choćby w części, tak jak u nas na ligę i Puchar Polski, to zależy od sytuacji epidemicznej w całej Europie - powiedział Interii prezes PZPN-u Zbigniew Boniek, który jest także członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA.

- Pamiętajmy, że mówimy o meczach organizowanych przez UEFA, więc musimy się dostosować do jej, a nie naszego protokołu - dodał.

Koronawirus wywrócił do góry nogami porządek rozgrywek w Europie. Okazuje się, że w niektórych krajach, jak Białoruś nie jest możliwe rozgrywanie meczów międzypaństwowych, z uwagi na obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla każdego przybysza z zagranicy. Jest rozważana opcja, w której PZPN pomaga zorganizować w Polsce, na zamkniętym stadionie, spotkania eliminacji LM i LE także dla białoruskich drużyn.

- Może się okazać, że przeciwnicy nie będą chcieli lecieć na Białoruś. Być może wówczas będzie mile widziana nasza pomoc  - dodaje Boniek.

W Polsce sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. M.in. dzięki temu na przygotowania do sezonu przylecą do nas piłkarze AS Monaco z Kamilem Glikiem i piłkarki Olympique Lyon.

Michał BiałońskiReklama

Reklama

Reklama