Real, Bayer i Liverpool uratowane!

Real Madryt, Bayer Leverkusen, AS Monaco oraz FC Liverpool uzupełniły grono zespołów, które zobaczymy w lutowych meczach 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.

W środowych spotkaniach, z gatunku tych "o życie", "Królewscy" wygrali w Rzymie z Romą 3:0, "Aptekarze" pokonali na BayArena Dynamo Kijów 3:0, "Książęta" rozgromiły na wyjeździe Deportivo 5:0, a "The Reds" zwyciężyli przed własną publicznością Olympiakos Pireus 3:1.

Najwięcej emocji w środowy wieczór piłkarze zafundowali kibicom na Anfield Road. W 27. minucie Brazylijczyk Rivaldo przypomniał wszystkim jak się wykonuje rzuty wolne i do przerwy Olympiakos prowadził 1:0. Zespół Liverpoolu, aby awansować, musiał w drugiej połowie strzelić aż trzy gole i sztuka ta piłkarzom "The Reds" się udała! Sygnał do ataku dał młody Francuz Florent Signame-Pognolle, a w końcówce spotkania gole na wagę awansu zdobyli wychowankowie klubu - Neil Mellor oraz po fantastycznym uderzeniu z dystansu Steven Gerrard.

Pierwsze miejsce w grupie A wywalczyło AS Monaco. Podopieczni Didiera Deschampsa w ostatnim meczu grupowym znokautowali wręcz na wyjeździe Deportivo La Coruna aż 5:0. Na Riazor do siatki rywali, po zabójczych kontratakach, trafiali kolejno Chevanton, Givet, Saviola, Maicon oraz Adebayor.

Tylko zwycięstwa w ostatniej kolejce fazy grupowej pozwalały drużynom Realu i Bayeru wywalczyć awans z grupy B. "Królewscy" i "Aptekarze" nie zawiedli swoich fanów i solidarnie pokonały rywali w stosunku 3:0. "Galacticos" nie przeszkodziły puste trybuny Stadio Olimpico w Rzymie, a główne role w tym spotkaniu zagrali RonaldoFigo. Brazylijczyk najpierw wykorzystał precyzyjne podanie "Zizou" i w sytuacji sam na sam nie dał szans Pelizzoliemu. Kwadrans po przerwie szarżę Ronaldo w polu karnym zatrzymał Dellas, a z "jedenastki" pewnie trafił Figo. Osiem minut przed końcem Portugalczyk "wkręcił" w murawę dwóch rywali i przypieczętował awans "Królewskich".

Grupę B wygrał Bayer Leverkusen. Podopieczni Klausa Augenthalera w decydującym starciu pewnie pokonali Dynamo Kijów. Na BayArena mistrzowie Ukrainy tylko w pierwszej połowie dzielnie powstrzymywali ataki "Aptekarzy", w składzie których nie mógł wystąpić kontuzjowany Jacek Krzynówek. Sześć minut po przerwie worek z bramkami rozwiązał celną "głowką" Juan. Brazylijczyk wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Andrija Woronina. Ukraiński napastnik nia miał litości dla swoich rodaków z Kijowa i w 77. minucie po składnej zespołowej akcji skierował piłkę do siatki. Dynamo pogrążył cztery minuty przed końcem Chorwat Babic, który wykorzystał znakomity rajd i dogranie Bernda Schneidera.

W ostatniej kolejce grupy C przerwana została passa Juventusu Turyn. Piłkarze "Starej Damy", którzy w pięciu poprzednich kolejkach wygrywali po 1:0, w środę tylko zremisowali w Tel Awiwie z Maccabi 1:1. Prowadzenie dla gospodarzy uzyskał Dego, celnie wykonując w 29. minucie rzut karny. Wyrównał, na dwadzieścia minut przed końcem, Alessandro del Piero.

Remis Maccabi, przy takim samym rozstrzygnięciu, które padło w Amsterdamie (2:2 z Bayernem Monachium), spowodował, że Ajax zagra na wiosnę w Pucharze UEFA.

W grupie D wszystko było już jasne przed ostatnią kolejką. Do 1/8 finału Ligi Mistrzów awansowały Manchester United i Olympique Lyon, a na wiosnę w Pucharze UEFA zagra Fenerbahce Stambuł.

Wysoka wygrana Turków nad "Czerwonymi Diabłami" (podopieczni sir Aleksa Fergusona zagrali drugim składem) 3:0 nie miała już żadnego znaczenia. Tak samo jak festiwal strzelecki jaki urządzili sobie piłkarze mistrza Francji w spotkaniu ze Spartą Praga (5:0). Zwycięstwo ekipy z Lyonu, przy równoczesnej porażce United, pozwoliło Francuzom na wygranie tej grupy.

W lutowych spotkaniach drugiej rundy LM zagrają więc: Arsenal Londyn, PSV Eindhoven, AC Milan, FC Barcelona, Inter Mediolan, Werder Brema, Chelsea Londyn, FC Porto, AS Monaco, FC Liverpool, Real Madryt, Bayer Leverkusen, Juventus Turyn, Bayern Monachium, Manchester United i Olympique Lyon.

W Pucharze UEFA zagrają natomiast zespoły, które w swoich grupach wywalczyły trzecie miejsce, czyli Olympiakos Pireus, Dynamo Kijów, Ajax Amsterdam, Fenerbahce Stambuł, Panathinaikos Ateny, Szachtar Donieck, Valencia CF oraz CSKA Moskwa.