Reklama

Reklama

Liga Mistrzów. Co należy wiedzieć przed powrotem rozgrywek?

W minionym sezonie Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim triumfował w Lidze Mistrzów, inkasując 120 mln euro. W obecnych rozgrywkach mistrzowie Niemiec także należą do grona faworytów w wyścigu o ważący 11 kilogramów puchar.

Telewizja Polsat nabyła prawa do pokazywania Ligi Mistrzów w latach 2021-24. To będzie 13., 14. i 15. sezon tych zmagań na antenach Polsatu. Najbardziej znane piłkarskie rozgrywki miały swój debiut w sezonie 1992/93. W pierwszej edycji wystąpiło osien drużyn wyłonionych z eliminacji i podzielonych na dwie grupy. Finał rozegrano na Stadionie Olimpijskim, gdzie Olimpigue Marsylia wygrał 1-0 z AC Milan po bramce Basila Boli.

Liga Mistrzów zastąpiła rozgrywany od sezonu 1955/56 Puchar Europy Mistrzów Krajowych, a kontrolę nad nowym projektem przejęła UEFA. Miała go uczynić najbardziej komercyjnym i prestiżowym i tak się stało. Nie ma w Europie klubu i zawodnika, który nie marzyłby o trofeum i wielkiej kasie. Za sam awans do fazy grupowej można zarobić 15 milionów euro.

Reklama

Puchar na wypożyczenie

Zacznijmy od trofeum. Ważący 11 kilogramów puchar jest wykonany ze srebra próby 925. Zwycięzca nie dostaje go na własność, a jedynie na 10 miesięcy. Potem otrzymuje kopię, która jest mniejsza od oryginału i już nie tak cenna. Ostatnim klubem, który otrzymał oryginał, jest Liverpool, który w 2006 roku piąty raz wygrał Champions League. Do 2006 roku obowiązywała zasada, że puchar przechodzi na własność za pięć wygranych w ogóle lub trzy z rzędu.

Innym wyróżnieniem dla klubów występujących w Lidze Mistrzów jest odznaka. Wprowadzono ją w sezonie 2000/2001 dla tych, którzy wygrali Champioms League lub trzy razy wygrali PEMK, ewentualnie pięciokrotnie triumfowali w obu rozgrywkach łącznie. Odznaka pojawia się na lewym rękawie. Jest to szara tarcza z konturami pucharu w białym kolorze. W tarczę wpisana jest liczba zwycięstw w rozgrywkach danej drużyny.

Odznakę noszą Real Madryt (5 zwycięstw, 13 tytułów łącznie), Ajax Amsterdam, Bayer Monachium (w obu przypadkach 3 wygrane z rzędu), AC Milan (siódmy tytuł w 2006/07), Liverpool (szósty tytuł w 2018/19) i FC Barcelona (piąty tytuł w 2014/2015).

Dodajmy, że drużyna, która wygra rozgrywki, w następnych nosi tarczę zwycięzcy sezonu. Na tarczy widnieje rok, w którym zespół zwyciężył.

Muzyka z królewskiego dworu

Kolejnym ważnym symbolem Ligi Mistrzów jest oficjalny hymn. Pochodzi on z XVII wieku. Jest to adaptacja kompozycji Georga Friedricha Handela pod tytułem "Zadok the Priest". Pierwszy raz została zaprezentowana przy koronacji brytyjskiego króla Jerzego II Hanowerskiego. Zresztą do dzisiaj utwór jest wykonywany podczas uroczystości brytyjskich monarchów.Dalszą część tekstu przeczytasz na stronie Polsatsport.pl - kliknij TUTAJ.

Dariusz Ostafiński, Polsat Sport

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL