Reklama

Reklama

Europejskie kluby straciły miliardy z powodu pandemii

Pandemia koronawirusa, która storpedowała klubowe rozgrywki piłkarskie na całym świecie, sprawiła, że kluby na Starym Kontynencie poniosły spore straty. Według raportu finansowego przygotowanego dla UEFA, są one liczone w miliardach euro!

O tym, że pandemia powoduje spore straty, wiadomo było w zasadzie od samego początku. Jednak skala, która została pokazana dzięki raportowi finansowemu przygotowanemu na potrzeby UEFA, robi piorunujące wrażenie. Straty klubów na Starym Kontynencie są liczone w miliardach euro i spowodują zatrzymanie ich rozwoju na dłuższy czas.

Z raportu wynika, że tylko w klubach z najwyższych klas rozgrywkowych, starty są prognozowane na 7,2 miliarda euro! Z kolei w zespołach z niższych ligi to kolejne 1,5 miliarda. Większa część wynika z faktu, że kluby nie mogły sprzedawać biletów i wpuszczać fanów na mecze. Według wyliczeń kosztowało je to 4 miliardy. Wpływy od sponsorów również były mniejsze o 2,7 miliarda.

To wszystko powoduje, że według raportu UEFA, 15 klubów z najwyższej klasy rozgrywkowej i 37 drużyn z zaplecza stanęło przed obliczem wycofania się lub wykluczenia z rozgrywek w 24 krajach. Tylko i wyłącznie z powodów finansowych. W zeszłym roku były to sumarycznie 42 zespoły, a wcześniejszy rekord wynosił 34 drużyny.

KK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama