El. Ligi Mistrzów. APOEL Nikozja - Ajax Amsterdam 0-0 w 1. meczu

APOEL Nikozja bezbramkowo zremisował z Ajaksem Amsterdam w pierwszym meczu fazy play-off eliminacji Ligi Mistrzów. Rewanż 27 sierpnia w Amsterdamie. Faworyci rozczarowali. Udane w ich wykonaniu było jedynie pierwsze 20 minut. Później bliżsi objęcia prowadzenia byli gospodarze, ale świetnie bronił André Onana.

Znacznie lepiej rozpoczęli piłkarze z Holandii. W 9. minucie wyprowadzili kontrę, po której powinni objąć prowadzenie, ale podanie Duszana Tadicia na wole pole do Hakima Ziyecha było za głębokie i bramkarz złapał piłkę. Trzy minuty później "bombę" na bramkę Vida Beleca odpalił Daley Blind, futbolówka przełamała ręce bramkarza, ale nie wpadła do siatki.

APOEL atakował coraz groźniej, choć najczęściej kończyło się na rzutach rożnych. Świetnej okazji w 30. minucie nie wykorzystał Moussa Al Tamari, który po rajdzie w polu karnym strzelił pół metra obok słupka.

Faworyci zaskoczyli gospodarzy krótko po zmianie stron - Joel Veltman posłał kapitalne krzyżowe podanie w pole karne, ale Donny van de Beek źle złożył się do strzału i spudłował.

APOEL stworzył dwie groźne okazje w 58. minucie. Najpierw z czterech metrów strzelał Lucas de Souza, ale Andre Onana zdołał trącić piłkę, a sprzed linii bramkowej wybił ją głową jeden z piłkarzy Ajaksu. Gospodarze rozegrali rzut rożny, po którym Andrija Pavlović główkował w poprzeczkę.

Nie minęły dwie minuty, a Al Tamari strzelił zza narożnika pola bramkowego w boczną siatkę. Kolejną dobrą okazję miał de Souza, ale Onana wykazał się refleksem i odbił piłkę.

Ajax musiał grać w dziesiątkę od 80. minuty, bo drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką za faul ukarany został Noussair Mazraoui.

Pomimo tego faworyci mogli wracać do domu z zaliczką, bo w 88. minucie przed szansą stanął Klaas-Jan Huntelaar, ale jej nie wykorzystał. Wprawdzie przerzucił piłkę nad bramkarzem, ale Dragan Mihajlović zdołał wykopać ją sprzed linii bramkowej.

W dwóch pozostałych wtorkowych spotkaniach cenne wyjazdowe zwycięstwa 1-0 odniosły ekipy FC Brugge i Slavia Praga. Czesi wygrali z CFR Kluż, a Belgowie z LASK Linz.

Lisandro Martínez57′
82′ João Carlos Reis Graça
Noussair Mazraoui16′ 80′
Moussa Al Tamari
Nicolas Tagliafico75′
Uroš Matić
Joël Veltman22′
37′ Savvas Gentsoglou
Răzvan Gabriel Marin18′ 62′
Dragan Mihajlovic
Donny van de Beek
Lucas Vieira de Souza
Hakim Ziyech
68′ Andrija Pavlović
Dušan Tadić84′
48′ 68′ Roman Bezjak
Perr Schuurs
68′ Antonio Jakoliš
Dani de Wit
82′ André Filipe Cunha Vidigal