El. Ligi Mistrzów. AFC Ajax - APOEL Nikozja 2-0

Ajax nie zawiódł oczekiwań swoich kibiców i po zwycięstwie 2-0 z APOEL-em Nikozja w ostatniej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, zameldował się w fazie grupowej tych elitarnych rozgrywek. Bramki dla amsterdamczyków strzelali Hakim Ziyech oraz Dusan Tadić.

Ajax był czarnym koniem poprzedniej edycji Champions Legaue. Amsterdamczycy otarli się finał, lecz ich nadzieje przekreślił w ostatnich minutach półfinałowego rewanżu Lucas Moura. Teraz podopieczni Erika ten Haga musieli walczyć o miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Ich przeciwnikiem był APOEL Nikozja, a w pierwsze starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem.

To oznaczało, że Holendrzy musieli zwyciężyć, każdy bramkowy remis dawał bowiem awans drużynie z Cypru, natomiast wynik 0-0 oznaczał dogrywkę. Dużym problemem dla trenera ten Haga były absencje w linii pomocy. Z powodu kontuzji w starciu z APOEL-em nie mogli zagrać Donny van den Beek oraz Carel Eiting, a Noussair Mazraoui był zawieszony za czerwoną kartkę. Za rozegranie futbolówki był odpowiedzialny Ziyech, a w środku pola towarzyszyli mu nominalni obrońcy - Edson Alvarez oraz Lisandro Martinez. W wyjściowym składzie APOEL-u znalazł się natomiast znany z występów w Jagiellonii Roman Bezjak.

Piłkarze Ajaxu od pierwszego gwizdka sędziego wczuli się w rolę faworyta i prowadzili grę, wymieniając wiele podań. Nie udawało się im jednak zagrozić bramce rywala. Po stronie przyjezdnych ładną akcją indywidualną popisał się w początkowych minutach Dragan Mihajlović, ale jego strzał pozostawiał wiele do życzenia. Z czasem przewaga Holendrów była coraz bardziej wyraźna, lecz wciąż obraz gry nie przekładał się na wynik. Groźną sytuacją było uderzenie Ziyecha z rzutu wolnego. Marokańczyk nieźle wycelował lewą nogą z kilkunastu metrów, ale wypożyczony z Sampdorii bramkarz Vid Belec nie miał problemów z interwencją.

Dużo lepszy skutek przyniósł jeden z kolejnych stałych fragmentów gry wykonywanych przez Ziyecha. 26-latek dobrze dośrodkował ze stojącej piłki wprost na głowę Alvareza, a ten otworzył wynik spotkania.

Piłkarze Ajaxu poszli za ciosem i po zmianie stron ponownie wpakowali piłkę do siatki. Kolejny raz kluczowe okazało się dośrodkowanie Ziyecha z rzutu wolnego. Z pierwszym strzałem głową poradził sobie jeszcze Belec, ale przy dobitce Klaasa-Jana Huntelaara nie miał już szans. Radość drużyny z Amsterdamu nie trwała jednak długo. Po analizie VAR sędzia anulował trafienie i odgwizdał spalonego. W odpowiedzi po dośrodkowaniu z rzutu wolnego gola zdobył Andrija Pavlović - tutaj jednak bez żadnych wątpliwości bramka nie mogła zostać uznana z powodu ofsajdu.

W tej sytuacji APOEL wciąż potrzebował do awansu zaledwie jednej bramki. Nadzieję odebrał jednak gościom z Cypru Tadić, który pewnym strzałem z lewej strony pola karnego ustalił wynik spotkania.

AFC Ajax - APOEL Nikozja 2-0 (1-0)

Bramki: Ziyech (42.), Tadić (80.)

Tomasz Brożek

Eliminacje Ligi Mistrzów - zobacz komplet wyników

Liga Mistrzów
2019-08-28 21:00 | Stadion: Johan Cruijff Arena | Widzów: 51645 | Arbiter: F. Zwayer
Vid Belec
 43′ 25′ 89′ Edson Alvarez
Moussa Al Tamari72′
45′ Joël Veltman
Antonio Jakoliš62′ 64′
87′ Hakim Ziyech
Dragan Mihajlovic30′
Dirk Jan Klaas Huntelaar
Lucas Vieira de Souza56′
David Neres Campos
Andrija Pavlović
 80′ Dušan Tadić
Roman Bezjak73′
Bruno Varela
Boy Waterman
Perr Schuurs
Kevin Lafrance
87′ Dani de Wit
Efstathios Aloneftis
Jurgen Ekkelenkamp
Tomás Sebastián De Vincenti64′
89′ Răzvan Gabriel Marin