Bayern Monachium rozgromił Barcelonę. "Duma Katalonii" odpada z LM! Asysta Lewandowskiego

FC Barcelona żegna się z Ligą Mistrzów! "Duma Katalonii" znów została rozgromiona przez Bayern Monachium, przegrywając na wyjeździe 0-3. Barcelona wiosną zagra tylko w Lidze Europy, po tym jak Benfica wygrała z Dynamem Kijów i wyprzedziła Barcę w tabeli grupy E. Robert Lewandowski tym razem zakończył mecz bez bramki, ale asystował przy golu Thomasa Muellera.

Liga Mistrzów: wyniki, tabele, terminarz, strzelcy

Barcelona do Monachium leciała z nożem na gardle. Mając na koncie jedynie dwie zdobyte bramki i wiedząc, że tylko wygrana da im pewny awans do kolejnej rundy - bez oglądania się na spotkanie Benfiki z Dynamem Kijów.

W Barcelonie wciąż żywe są demony związane z pojedynkami z Bayernem - kompromitujące 2-8 z zeszłego roku i 0-3 z września odcisnęło swoje widoczne piętno. Dziś Katalończycy musieli przyjąć kolejną bolesną lekcję pokory.

Xavi znów zastosował manewr z Sergino Destem - nominalnym prawym obrońcą - na pozycji skrzydłowego, wzmacniając linię defensywy Ronaldem Araujo. Na przeciwległej flance wystąpił za to Ousmane Dembele, w którym upatrywano największej nadziei na zagrożenie Bayernowi.

Bawarczycy - mimo pewnego już awansu - rozpoczęli spotkanie w najsilniejszym możliwym składzie. Eksperymentalnie wyglądało jedynie zestawienie środka pola. W miejsce wracającego do zdrowia po koronawirusie Joshuy Kimmicha i kontuzjowanego Leona Goretzki zagrała para Corentin Tolisso - Jamal Musiala. W ataku tradycyjnie zajął miejsce Robert Lewandowski.

Bayern - Barcelona. Dwa ciosy przed przerwą

Barcelona rozpoczęła spotkanie nerwowo. Już na początku meczu Marc-Andre ter Stegen podał piłkę prosto pod nogi Roberta Lewandowskiego i gdyby faulem nie zatrzymał go Sergio Busquets, "Lewy" najpewniej otworzyłby wynik meczu. Hiszpan został ukarany żółtą kartką, a chwilę później znokautował go strzał Leroya Sane z rzutu wolnego.

Na domiar złego "Duma Katalonii" bardzo szybko straciła Jordiego Albę. Lewy obrońca - podobnie jak w pierwszym meczu z Bayernem - musiał przedwcześnie opuścić boisko. W 30. minucie zmienił go Oscar Mingueza, a chwilę później defensywa Barcelony - która od początku wygląda tak, jakby było to tylko kwestią czasu - skapitulowała po raz pierwszy.

Lewandowski dostał dobre podanie w pole karne, jednak był osamotniony i miał zbyt ostry kąt do oddania strzału. Zabawił się więc z Gerardem Pique, przekładając piłkę tuż pod jego nosem, zaczekał aż Thomas Mueller wbiegnie między stojących jak pachołki Clementa Lengleta i Minguezę, po czym zacentrował idealnie na jego głowę. Mueller uderzył, a piłkę zza linii bramkowej wybił już Araujo. Technologia goal-line potwierdziła, że piłka przekroczyła linię bramkową.

Dla Muellera była to już 50. bramka w Lidze Mistrzów - jest pierwszym Niemcem, który osiągnął pół setki bramek w Champions League. Osiem z nich zdobył przeciwko Barcelonie. Ponadto był to już 75. gol wypracowany przez Muellera wspólnie z Lewandowskim - gdy jeden strzela po podaniu drugiego.

Przed przerwą bardzo dobrą formę potwierdził jeszcze Leroy Sane, strzelając swojego piątego gola w tej edycji LM. Skrzydłowy Bayernu huknął z całej siły z dystansu i choć piłka miała dziwny tor lotu, to przy interwencji nie popisał się ter Stegen.

Do przerwy Bayern prowadził więc 2-0, a taki sam wynik utrzymywał się w meczu Benfica - Dynamo Kijów. To oznaczało, że Barcelona niemal na pewno żegna się z tegoroczną Ligą Mistrzów.

FC Barcelona żegna się z Ligą Mistrzów

Barca na drugą połowę wyszła już pogodzona ze swoim losem i pokornie oczekując na kolejne trafienia. Mistrzowie Niemiec nie forsowali tempa, ale z tak grającą Barceloną musiała zdobyć kolejnego gola.

Po kwadransie drugiej połowy Lewandowski wystąpił w roli rozgrywającego. Z głębi pola posłał długie, kilkudziesięciometrowe podanie do Alphonso Daviesa, który przez cały mecz bezlitośnie "objeżdżał" Araujo. Kanadyjczyk minął go i tym razem, a Jamal Musiala musiał trafić z kilku metrów do pustej bramki.

W 77. minucie Julian Nagelsmann zdecydował się zmienić Lewandowskiego. Polak mimo dobrego meczu był niepocieszony - pierwszy raz w tej edycji LM nie zdobył bramki. Fazę grupową kończy z dziewięcioma trafieniami i jednym golem straty do liderującego w klasyfikacji strzelców Sebastiana Hallera z Ajaxu Amsterdam.

Barcelona odpadła z Ligi Mistrzów i wiosną po raz pierwszy w historii zagra tylko w Lidze Europy. Bayern wygrał grupę E z kompletem punktów, drugie miejsce zajęła Benfica.

Wojciech Górski

Bayern Monachium - FC Barcelona 3-0 (2-0)

Bramki: 1-0 Mueller (34.), 2-0 Sane (43.), 3-0 Musiala (63.).

Gerard Pique
78′ Niklas Süle
Clément Nicolas Laurent Lenglet
71′ Alphonso Boyle Davies
Jordi Alba31′
60′ Corentin Tolisso
Frenkie de Jong73′
71′ Kingsley Junior Coman
Pablo Martín Páez Gavira86′
 43′ Leroy Aziz Sané
Sergio Busquets3′
 62′ Jamal Musiala
Sergino Gianni Dest46′
 34′ Thomas Mueller
Memphis Depay
77′ Robert Lewandowski
Alejandro Baldé Martínez
78′ Tanguy-Austin Nianzou Kouassi
Eric García Martret
71′ Bouna Sarr
Óscar Mingueza García31′
71′ 82′ Omar Tyrell Crawford Richards
Samuel Umtiti
60′ Marc Roca Junqué