Reklama

Reklama

Światowy Kongres Żydów żąda ukarania Lazio

Światowy Kongres Żydów zażądał od UEFA wykluczenia rzymskiego Lazio z europejskich pucharów, jeśli powtórzą się antysemickie incydenty na jego meczach. To reakcja na okrzyki, jakie wznosili kibice włoskiego klubu podczas spotkania z Tottenhamem (0:0).

W przytoczonej przez agencję Ansa nocie, którą podpisał prezes kongresu Ronald Lauder, zażądano podjęcia stanowczych kroków wobec Lazio, jeśli nie zapobiegnie antysemickim atakom i wybrykom na jego meczach. Jako najlepsze rozwiązanie wskazano wykluczenie z europejskich rozgrywek.

Lauder potępił rasistowskie okrzyki na stadionie oraz napaść kilkudziesięciu fanów Lazio na angielskich kibiców w pubie w centrum Rzymu. Dziesięciu Anglików zostało rannych, w tym jeden ciężko; już przeszedł dwie operacje.

Dotychczas policja zatrzymała podejrzanych o dokonanie ataku dwóch kibiców klubu... AS Roma.

Reklama

W oświadczeniu prezes Światowego Kongresu Żydów napisał: "Wydaje się, że wszystkie kosztowne kampanie przeciwko rasizmowi, przeprowadzone w minionych latach przez UEFA, FIFA i inne organizacje, nie przyniosły rezultatu, przynajmniej w odniesieniu do kibiców Lazio".

- Jedynym sposobem uniknięcia tego zjawiska są surowe konsekwencje wobec tych klubów, które nie biorą na serio swych obowiązków wobec kibiców - zaproponował Lauder.

Jak dodał, problem rasistowskich wybryków fanów Lazio nie jest nowy i dlatego jego zdaniem powinien zostać znacznie poważniej przez wszystkich potraktowany.

- Jasne stało się, że same kary finansowe nie są skuteczną metodą - zauważył prezes Światowego Kongresu Żydów, który zabrał głos w toczącej się w Rzymie dyskusji po wydarzeniach na meczu i przed nim.

Włoskie media oceniają sytuację jako "skandal, kompromitację i hańbę".

Kibice, zwani ultrasami, dopuścili się skandalicznych zachowań wobec Anglików dlatego, że ich klub znajduje się w żydowskiej dzielnicy Londynu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy