Liga Europy. Valencia - Arsenal Londyn 2-4 w półfinale

Arsenal Londyn w finale Ligi Europy! W rewanżowym meczu półfinałowym "Kanonierzy" pokonali na Estadio Mestalla Valencię 4-2. Bohaterem został Pierre-Emerick Aubameyang, który popisał się hat-trickiem. Pierwsze spotkanie londyńczycy wygrali 3-1.

Na Emirates Stadium dwie bramki zdobył Alexandre Lacazette. Na listę strzelców w Arsenalu wpisał się także Pierre-Emerick Aubameyang. Dwubramkowa zaliczka to dużo, ale jak pokazały rewanżowe mecze półfinałowe w Lidze Mistrzów, trzeba się liczyć z tym, że nastąpi zwrot sytuacji. Valencia wcale nie stała na straconej pozycji, a gol strzelony na wyjeździe sprawiał, że wynik 2-0 premiowałby Hiszpanów.

Celem Arsenalu jest triumf w Lidze Europy, bo to dla nich praktycznie jedyna droga, że zagrać w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. "Kanonierzy" w Premier League zajmują bowiem dopiero piąte miejsce i mają trzy punkty straty do czwartego Tottenhamu. Do końca sezonu w Anglii pozostała jedna seria spotkań.

Liga Europy
2019-05-09 21:00 | Stadion: Estadio de Mestalla | Widzów: 44481 | Arbiter: D. Makkelie
Petr Czech
90′ Gabriel Armando de Abreu
Sead Kolaszinać71′
38′ Ezequiel Garay
Laurent Koscielny
43′ José Luis Gaya Pena
Ignacio Monreal
56′ Cristiano Piccini
Sokratis Papastathopoulos
Francis Coquelin
Ainsley Maitland-Niles
71′ Goncalo Guedes
Mesut Oezil62′ 62′
Daniel Parejo
Lucas Torreira Di Pascua80′
Daniel Wass
Granit Xhaka
72′ Moreno Machado Rodrigo
Pierre-Emerick Aubameyang  17′, 69′, 88′
 11′, 58′ Kevin Gameiro
Mattéo Guendouzi Olié80′
56′ Carlos Soler Barragán
Alex Iwobi
71′ Ferran Torres García
Henrich Mchitarjan62′
72′ Santiago Mina Lorenzo
Edward Nketiah

"Nietoperze" od początku ruszyli z impetem i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 11. minucie gospodarze przeprowadzili szybką akcję. Rodrigo idealnie zagrał do Kevina Gameiro, który z bliska pokonał Petra Czecha. Piłkarze Valencii złapali wiatr w żagle. Chwilę później znów było groźnie pod bramką Arsenalu. Z lewej strony pola strzelał Rodrigo, ale trafił w... Gameiro. Ten sam zawodnik groźnie uderzył również w 15. minucie. Tym razem pomylił się o pół metra.

Kubeł zimnej wody wylał na głowy gospodarzy Pierre-Emerick Aubameyang w 17. minucie. Wszystko zaczęło się od Czecha, który daleko wyekspediował piłkę. Alexandre Lacazette zgrał głową do Aubameyanga, a ten kapitalnie strzelił z 16 metrów. Kibice Valencii ucichli. Stracony gol wyraźnie ostudził zapędy "Nietoperzy". Arsenalowi pomógł uporządkować grę zwłaszcza w defensywie, bo w pierwszych minutach obrońcy nie spisywali się najlepiej.

W 33. minucie Aubameyang miał szansę na drugie trafienie w tym spotkaniu. Mesut Oezil wypatrzył pozostawionego bez opieki napastnika "Kanonierów". Gabończyk strzelił jednak w środek bramki i Neto złapał piłkę. W odpowiedzi groźnie uderzył z wolnego Daniel Parejo. Piłka przeleciała tuż obok słupka.

Duet Aubameyang - Lacazette stwarzał największe zagrożenie pod bramką Valencii. W 39. minucie Gabończyk zdecydował się na indywidualną akcję. Ograł dwóch rywali i świetnie podał do Lacazette'a, który huknął z 12 metrów. Piłka otarła się o słupek. Valencia mogła mówić o dużym szczęściu.

Druga połowa rozpoczęła się wyśmienicie dla "Kanonierów". W roli głównej wystąpił Lacazette. Snajper Arsenalu, mimo że był naciskany przez Ezequiela Garaya, obrócił się z piłką i idealnie strzelił po ziemi. Neto nie miał najmniejszych szans. Tym golem Lacazette mocno przybliżył Arsenal do finału.

Gospodarze nie zamierzali się poddać. W 58. minucie doprowadzili do remisu 2-2. Po raz drugi Czecha zmusił do kapitulacji Gameiro, choć trzeba przyznać, że dopisało mu szczęście. Rodrigo strzelił z 12 metrów, ale trafił w nogi Gameiro. Piłka tak się odbiła, że bramkarz Arsenalu ledwo sięgnął futbolówkę, która znów trafiła w napastnika gospodarzy i wpadła do bramki. Jeszcze odżyły nadzieje kibiców "Nietoperzy", że nie wszystko stracone. Sytuacja "Nietoperzy" była jednak nadal bardzo trudna. Fanów Valencii złudzeń pozbawił Aubameyang w 69. minucie. Ainsley Maitland-Niles znakomicie zagrał z prawego skrzydła. Aubameyang wyprzedził Garaya i wpakował piłkę do bramki rywali.

Ambitni gospodarze chcieli godnie pożegnać się z Ligą Europy, ale Arsenal na to nie pozwolił. Co więcej, goście strzelili jeszcze jednego gola. Efektowne zwycięstwo Arsenalu przypieczętował w 89. minucie Aubameyang, który w ten sposób skompletował hat-tricka. Gabończyk z ostrego kąta huknął pod poprzeczkę po znakomitym prostopadłym podaniu od Henricha Mchitarjana.

Finał Ligi Europy w Baku zaplanowano na 29 maja.

Valencia CF - Arsenal Londyn 2-4 (1-1)

Bramki: 1-0 Kevin Gameiro (11.), 1-1 Pierre-Emerick Aubameyang (17.), 1-2 Alexandre Lacazette (50.), 2-2 Kevin Gameiro (58.), 2-3 Pierre-Emerick Aubameyang (69.), 2-4 Pierre-Emerick Aubameyang (88.)