Liga Europy: Szachtar Donieck - FC Basel 1893 4-1 (2-0)

11 sierpnia na VELTINS-Arena w Gelsenkirchen odbył się pojedynek rozgrywek Ligi Europy pomiędzy drużynami Szachtaru a FC Basel. Spotkanie zakończyło się w regulaminowym czasie zwycięstwem Szachtaru 4-1, który wywalczył awans.

R. van Wolfswinkel 90'

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach, a już padł pierwszy gol w tym spotkaniu. W drugiej minucie bramkę zdobył Júnior Moraes. Piłkarz ten strzela jak na zawołanie. To już jego czwarte trafienie w sezonie. Asystę zanotował Marlos.

Jedenastka FC Basel ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała drużyna Szachtaru , zdobywając kolejną bramkę. W 22. minucie wynik na 2-0 podwyższył Taison. Asystę przy golu po raz kolejny zanotował Marlos.

Jedyną kartkę w pierwszej połowie obejrzał Fabian Frei z FC Basel. Była to 26. minuta starcia. Do końca pierwszej połowy żadnej z drużyn nie udało się zmienić wyniku meczu.

W 52. minucie kartkę dostał Alan Patrick, zawodnik Szachtaru. W 60. minucie za Taulanta Xhakę wszedł Yannick Marchand.

W 64. minucie arbiter przyznał kartkę Arthurowi Cabralowi z zespołu FC Basel.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Szachtaru w 75. minucie spotkania, gdy Alan Patrick zdobył z rzutu karnego trzecią bramkę. W 87. minucie sędzia pokazał kartkę Valeriemu Bondarowi, zawodnikowi Szachtaru.

Pod koniec meczu rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. Na dwie minuty przed zakończeniem spotkania skutecznym uderzeniem popisał się Dodô. Przy zdobyciu bramki pomagał Tetê.

Drużyna FC Basel nie dała rywalom długo cieszyć się ze zdobytej bramki. W doliczonej drugiej minucie pojedynku wynik ustalił Ricky van Wolfswinkel. Bramka padła po podaniu Kemala Ademiego.

Do końca starcia wynik nie uległ zmianie. Mecz zakończył się rezultatem 4-1.

Đorđe Nikolić
87′ Valerii Bondar
Omar Federico Alderete Fernández
 88′ Domilson Cordeiro dos Santos
Raoul Petretta
Serhii Kryvtsov
Jasper van der Werff73′
Mykola Matvienko
Silvan Widmer
 75′ (k.) 52′ 78′ Alan Patrick Lourenço
Valentin Stocker73′
72′ . Marlos
Samuele Campo
85′ Marcos Antonio Silva Santos
Fabian Frei26′
Taras Stiepanienko
Taulant Xhaka60′
 22′ 85′ . Taison
Arthur Mendonça Cabral64′ 73′
 2′ 85′ Aluísio Chaves Ribeiro Moraes Júnior
Louis Lurvink
85′ Maycon de Andrade Barberan
Blás Miguel Riveros Galeano
85′ Fernando Dos Santos Pedro
Orges Bunjaku
Bruno Ferreira Bonfim
Eric dos Santos Rodrigues73′
Jewhen Konoplianka
Yannick Kevin Marchand60′
78′ Wiktor Kowalenko
Lirik Vishi
85′ Mateus Cardoso Lemos Martins
Kemal Ademi73′
Oleksandr Pikhalyonok
Tician Tushi
72′ Manor Solomon
Ricky van Wolfswinkel73′  90′

Piłkarze obu drużyn otrzymali po dwie żółte kartki.

Zespół Szachtaru w drugiej połowie dokonał pięciu zmian. Natomiast drużyna FC Basel w drugiej połowie dokonała czterech zmian.