Reklama

Reklama

Liga Europy. Korol: UEFA podjęła dobrą dla Gdańska decyzję

Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu Adam Korol uważa, że zmiana przez UEFA miejsca rozegrania finałowego meczu piłkarskiej Ligi Europy jest dobrą decyzją. „Zależało nam na obecności kibiców na trybunach, a za rok stadiony się zapełnią” - powiedział.

Pierwotnie finałowe spotkanie Ligi Europy miało się odbyć na Stadionie Energa Gdańsk 27 maja, a kolejnym terminem był 24 czerwca. Ostatecznie podczas środowej wideokonferencji Komitetu Wykonawczego UEFA podjęto decyzję, że przerwana z powodu koronawirusa Liga Europy - w formie turnieju z udziałem ośmiu drużyn - zostanie rozegrana w sierpniu w Niemczech.

Turniej Final Eight odbędzie się od 10 do 21 sierpnia, a gospodarzami będą Kolonia (tam także decydujące spotkanie), Duisburg, Duesseldorf i Gelsenkirchen. Z kolei w Gdańsku odbędzie się finałowy mecz LE w 2021 roku.

Reklama

"Byliśmy w każdej chwili gotowi na zorganizowanie tego spotkania, bo procedury mamy przećwiczone i wszystko jest przygotowane. Zmiana lokalizacji finałowego meczu jest jednak dla Gdańska bardzo dobrą decyzją. Ja dostrzegam w niej wiele plusów" - zapewnił Korol.

Złoty medalista olimpijski we wioślarstwie z 2008 roku z Pekinu nie ukrywa, że w Gdańsku bardzo zależało na obecności kibiców na stadionie.

"Chcieliśmy, aby to spotkanie odbyło się przy pełnych trybunach, bo to jest piłkarskie święto nie tylko dla fanów futbolu oglądających rywalizację w telewizji, ale głównie dla osób zgromadzonych na stadionie. To właśnie bezpośrednio kibicując swojej drużynie najbardziej udziela się atmosfera, czuje sie ducha walki i przeżywa największe emocje. Ze względu na pandemię koronawirusa tej integralnej i bardzo istotnej część wspaniałego widowiska, jakim zawsze jest finał tak prestiżowej imprezy, zostalibyśmy pozbawieni" - dodał.

Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu jest przekonany, że 26 maja 2021 roku podczas finałowego meczu LE Stadion Energa Gdańsk wypełni się do ostatniego miejsca.

"Za rok odbędą się przecież dwie wielkie imprezy, igrzyska olimpijskie oraz piłkarskie mistrzostwa Europy i wierzę, że kibice wrócą na trybuny. Obecność fanów na mieście oraz na stadionie na pewno doda kolorytu całemu wydarzeniu" - ocenił.

W Gdańsku mają nadzieję, że spora część kibiców pojawi się później w Gdańsku, ale już w innej roli - jako turyści.

"Nie ulega dla mnie wątpliwości, że wrócą do swoich domów i opowiedzą w jakim fajnym byli miejscu. Następnie namówią swoje rodziny oraz znajomych i wrócą z nimi do Gdańska. A nie znam osoby, która pojawiła się w naszym mieście i nie miała z niego bardzo dobrych wspomnień oraz nie chciała przyjechać tutaj jeszcze raz. Przy organizacji tego meczu przyświecała nam idea, aby pozytywna informacja o Gdańsku rozeszła się po całym świecie. Po mistrzostwach Europy w 2012 roku Gdańsk z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów, także z zagranicy, a takie wydarzenia jak finał Ligi Europy promują miasta" - stwierdził.

Finałowy mecz LE ma wymiar nie tylko sportowy i promocyjny, ale także merkantylny. Na obecności zagranicznych kibiców zyskają hotelarze, restauratorzy oraz przedstawiciele innych branż, które w różnej formie będą zaangażowane w przyjęciu ponad 40 tysięcy osób.

"Za rok będziemy mieli nowe rozdanie, ale należy spodziewać się, że w finale zagrają jednak zagraniczne drużyny. Aspekt ekonomiczny tego wydarzenia również jest dla nas bardzo ważny. Kibice muszą czymś przyjechać, gdzieś zamieszkać, coś zjeść, a po finale także się zabawić, bo przecież fani będą zakładać, że to właśnie ich zespół wyjdzie zwycięsko z tej rywalizacji. Spotkanie odbędzie się w środę, zatem można przypuszczać, że wiele osób obecnych na trybunach zostanie w Gdańsku na weekend" - podsumował.

Autor: Marcin Domański

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL