Liga Europejska: Gol Obraniaka, debiut Milika w pucharach

Reprezentant Polski Ludovic Obraniak zdobył bramkę dla Girondins Bordeaux w meczu 1/16 Ligi Europejskiej z Dynamem Kijów. W europejskich pucharach w barwach Bayeru Leverkusen zadebiutował Arkadiusz Milik. Liverpool przegrał w Rosji, Chelsea wygrała w Pradze, do sensacji doszło w Neapolu.

Najwcześniej (o godzinie 18 polskiego czasu) rozpoczęły się dwa mecze w Rosji. Zenit Sankt Petersburg pokonał 2-0 Liverpool FC, a Anżi Machaczkała wygrała 3-1 z Hannoverem 96.

Spotkanie Zenita z "The Reds" było emocjonującym widowiskiem, choć rozgrywano je na fatalnej murawie petersburskiego stadionu. Goście z Anglii zostali rozbici przez rosyjski zespół w ciągu kilku minut. Najpierw Hulk popisał się przepięknym strzałem zza pola karnego w okienko bramki Jose Reiny, a trzy minuty później Siergiej Siemak ustalił wynik na 2-0, z bliska kierując piłkę do bramki Liverpoolu.

Hannover 96 prowadził 1-0 na wyjeździe z Anżi (gol Szabolcsa Husztiego), by ostatecznie przegrać 1-3 po bramkach Samuela Eto'o, Odila Achmedowa i Mbarka Boussoufy. Od 71. minuty w niemieckim zespole grał Artur Sobiech.

W 23. minucie meczu z Dynamem w Kijowie bramkę dla Girondins Bordeaux zdobył Ludovic Obraniak. Reprezentant Polski popisał się "bombą" z dalszej odległości i bramkarz Dynama Maksym Kowal nie miał żadnych szans na skuteczną interwencję. Wcześniej gola dla Ukraińców zdobył Lukman Haruna. Mecz zakończył się wynikiem 1-1. Kijowianie w 76. minucie nie wykorzystali rzutu karnego.

W Bayerze Leverkusen w pierwszym składzie zabrakło tym razem Sebastiana Boenischa, wszedł dopiero w końcówce meczu. W 70. minucie na boisku w spotkaniu z Benficą Lizbona pojawił się Arkadiusz Milik, debiutując w europejskich pucharach. Polak był aktywny z przodu, ale bramki nie zdobył, otrzymał natomiast żółtą kartkę. Mecz wygrała Benfica 1-0 po bramce Oscara Cazdozo. W ostatniej minucie obrońca gości wybił piłkę głową z linii bramkowej po strzale Sidneya Sama, ratując tym samym wygraną.

Chelsea Londyn, dla której gra w Lidze Europejskiej to nowość, wygrała 1-0 na wyjeździe ze Spartą Praga. Bramkę dla "The Blues" zdobył Oscar. Londyńczycy odpadli z Ligi Mistrzów już po fazie grupowej, ale zajmując trzecie miejsce w grupie "przenieśli się" do Ligi Europejskiej.

Do sensacji doszło w Neapolu, gdzie SSC Napoli przegrało aż 0-3 z czeską Viktorią Pilzno. Bramki dla gości zdobyli Vladimir Darida, Frantiszek Rajtolar i Stanislav Tecl.

Piękne bramki padły w meczu Tottenhamu Hotspur z Olympique Lyon. Gola "do szatni" zdobył dla gospodarzy efektownym strzałem w rzutu wolnego Gareth Bale. Wyrównał krótko po przerwie idealnym trafieniem w "okienko" Samuel Umtiti. W doliczonym czasie gry niesamowity Bale po raz kolejny cudownie wykorzystał rzut wolny i dał gospodarzom wygraną 2-1.

Niespodzianka w Madrycie! Wicelider Primera Division, zespół Atletico przegrał 0-2 z Rubinem Kazań. Pierwszą bramkę w tym meczu zdobył Gokdeniz Karadeniz. Goście całą drugą połowę grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Romana Szaronowa, a mimo to w ostatnich minutach podwyższyli na 2-0 po golu Pablo Orbaiza.

Inter Mediolan wygrał 2-0 z rumuńskim CFR Kluż po golach Rodrigo Palacio. Argentyńczyk już w 10. minucie zmienił swego rodaka Diego Milito, a dziesięć minut później wpisał się na listę strzelców. Tuż przed końcem meczu ten sam zawodnik podwyższył na 2-0.

Aż trzy karne, w tym jeden zmarnowany, mieli piłkarze Borussii Moenchengladbach w meczu z Lazio Rzym. Goście od 69. minuty grali w dziesiątkę. Wykorzystał to niemiecki zespół i w końcówce objął prowadzenie. Włosi grali jednak do końca i za sprawą Libora Kozaka wyrównali na 3-3.

Mecze rewanżowe zostaną rozegrane za tydzień.