Reklama

Reklama

Finał Ligi Europy. Rozbawieni kibice Villarreal i Manchesteru United na ulicach Gdańska

9,5 tysiąca widzów obejrzy w środę wieczorem (godz. 21) w Gdańsku finałowy mecz piłkarskiej Ligi Europy Manchesteru United z Villarreal. Niektórzy z nich przylecieli do Polski we wtorek i wieczorem na Głównym Mieście można było spotkać sporo rozbawionych i konsumujących piwo fanów obu ekip. Transmisja w Polsacie Sport Premium 1. Studio już od godziny 18.

Finałowe spotkanie, które rozpocznie się w środę o 21, obejrzy 9,5 tysiąca widzów. Co prawda Polsat Plus Arena Gdańsk liczy prawie 40 tysięcy miejsc, jednak zgodnie z wytycznymi trybuny mogą być zajęte maksymalnie do 25 procent.

Po dwa tysiące wejściówek otrzymali sympatycy obu klubów, kolejne dwa tysiące trafiły do otwartej sprzedaży, natomiast 3,5 tysiąca przeznaczono dla lokalnego komitetu organizacyjnego, UEFA i federacji krajowych, partnerów handlowych oraz nadawców.

W poniedziałek w Gdańsku Rębiechowie wylądowały cztery samoloty czarterowe lecące z kibicami Villarreal z Walencji.

Reklama

"Zgodnie z zasadą, którą wprowadziła UFEA, loty czarterowe muszą być powiązane z wyczarterowanymi autokarami. W związku z tym pod lotniskiem podstawione są pojazdy, które zawożą fanów obu drużyn bezpośrednio na stadion, gdzie stoją food trucki oraz toalety. Z kolei z przystadionowych parkingów kursują autobusy wahadłowe, które jeżdżą do centrum miasta" - powiedział PAP miejski koordynator ds. finału LE Zbigniew Weinar.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie

Sprawdź!

Przybrani w żółte barwy fani hiszpańskiej drużyny widoczni byli we wtorkowy wieczór na zabytkowym Głównym Mieście. Największa, licząca około 100 osób grupa, zgromadziła się w centralnym miejscu Drugi Królewskiej, czyli na ul. Długiej przy Ratuszu Głównego Miasta - kibice na stojąco konsumowali piwo oraz wznosili różne okrzyki i intonowali przyśpiewki.

W centrum miasta nie brakowało również sympatyków MU, jednak dzień przed meczem byli oni w mniejszości - w czerwonych strojach paradowali jednak nie tylko Anglicy, ale także polscy fani. Najliczniejsza i najgłośniejsza grupa zebrała się w ogródku piwnym niedaleko Dworu Artusa - z potężnymi kuflami zanosili się chóralnym śpiewem i wiele osób zatrzymywało się, aby nakręcić telefonami filmiki z wokalnymi popisami Anglików.

Kibicom poruszanie się po mieście mają ułatwić przygotowane przez miasto specjalne aplikacje po angielsku i hiszpańsku. Wyszczególniono w nich 10 miejsc, które trzeba w Grodzie nad Motławą koniecznie zobaczyć. We wtorek wieczorem w Gdańsku było dość zimno, ale i tak największą popularnością wśród kibiców cieszyły się ogródki gastronomiczne.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że jedną z głównych atrakcji jest Most Zielony nad Motławą, na którym od soboty stoi mierząca trzy metry makieta oryginalnego pucharu Ligi Europy. Szczególnie efektowanie prezentuje się w nocy, kiedy jest dodatkowo podświetlana w zmieniających się kolorach - ta barwna scenografia stanowi tło wielu zdjęć. Potężną replikę będzie można oglądać w tym miejscu do czwartku do godz. 10.

Gros fanów obu teamów ma jednak pojawić się w środę. Pierwszy czarterowy samolot z Manchesteru wyląduje w Rębiechowie o 9.30, kolejny spodziewany jest kwadrans później, a następny o 10. W sumie w środę do południa ma w Gdańsku wylądować dziewięć, w tym pięć z Hiszpanii, wyczarterowanych samolotów z kibicami rywalizujących zespołów.

"Praktycznie wszyscy sympatycy Villarreal dotrą do Gdańska w ten sposób. Kibice MU przylecą także rejsowymi samolotami i to nie tylko z Wielkiej Brytanii. Z kolei widzowie, którzy nabyli bilety w otwartej sprzedaży, będą przybywać do Gdańska samolotami rejsowymi, pociągami oraz samochodami" - wyjaśnił Weinar.

Przyjezdni będą mogli liczyć na pomoc wolontariuszy. Ponad 130 takich osób można spotkać m. in. na lotnisku oraz głównych punktach miasta. Będą odpowiedzialni za przyjmowanie fanów przylatujących do Gdańska, informować o dostępnych środkach transportu publicznego, mają też pomagać służbom miejskim w kierowaniu ruchem oraz kibicom przy aktywowaniu biletów online.

Dodatkowo około 350 wolontariuszy działać będzie na terenie stadionu. W dniu meczu będą wspierać organizatorów m.in. przy sprawdzaniu biletów czy udzielaniu widzom niezbędnych informacji.

Piłkarze MU pojawili się w Gdańsku w poniedziałek wieczorem - ich bazą jest Hotel Gdańsk nad Motławą, który podczas mistrzostw Europy w 2012 roku był centrum transferowym Hiszpanii. Hiszpańska drużyna przyleciała we wtorek, a do Hotelu Marriott Resort&Spa w Sopocie, który podczas najbliższego czempionatu Starego Kontynentu będzie bazą polskiej reprezentacji, dotarła tuż przed 14.

Obie drużyny odbyły we wtorek oficjalne treningi na Polsat Plus Arenie Gdańsk, natomiast w środę o 12 zawodnicy "Czerwonych Diabłów" mają zaplanowany przedmeczowy rozruch na Stadionie Miejskim w Gdyni, gdzie na co dzień rozgrywa swoje ligowe spotkania Arka. Zespół Villarreal zrezygnował z dodatkowych zajęć.

Liga Europy - zobacz drogę do finału 

Dowiedz się więcej na temat: liga europy | Manchester United | Villarreal CF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje