Finał Ligi Europejskiej: Benfica Lizbona - Chelsea Londyn 1-2

Chelsea Londyn, która w ubiegłym roku wygrała Ligę Mistrzów, tym razem triumfowała w Lidze Europejskiej. W finale w Amsterdamie "The Blues" pokonali Benfikę Lizbona 2-1 (0-0). Decydującego o zwycięstwie gola zdobył w 93. minucie Branislav Ivanović.

Zobacz zapis relacji na żywo z meczu finałowego Ligi Europejskiej Benfica Lizbona - Chelsea Londyn!

Dla Chelsea i Benfiki finał Ligi Europejskiej był okazją powetowania sobie ostatnich niepowodzeń. Chelsea nie obroniła trofeum w Lidze Mistrzów, nie wywalczyła mistrzostwa kraju, a w Pucharze Anglii odpadła w półfinale.

Benfica przez długi czas prowadziła w lidze portugalskiej, ale po sobotniej porażce w bardzo ważnym meczu z FC Porto 1-2 spadła na drugie miejsce, właśnie kosztem "Smoków".

Trener "The Blues" Rafael Benitez chciał triumfem w Lidze Europejskiej godnie pożegnać się z klubem ze Stamford Bridge. Po zakończeniu sezonu hiszpański szkoleniowiec odchodzi z Chelsea, a jego miejsce prawdopodobnie zajmie Jose Mourinho. Benitez nie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników - Edena Hazarda i Johna Terry'ego. Obu z występu w finale w Amsterdamie wyeliminowały kontuzje.

W pierwszej połowie lepsze wrażenie sprawiała Benfika. Obrońcy Chelsea mieli spore kłopoty z powstrzymaniem podopiecznych Jorge Jesusa. W 12. minucie po składnej akcji Benfiki strzał Oscar Cardozo został zablokowany. Chwilę później w dogodnej sytuacji nie trafił w światło bramki Rodrigo.

Benfika atakowała, ale w decydujących momentach brakowało jej piłkarzom dokładności. "The Blues" przebudzili się w 27. minucie, kiedy to groźny strzał z 20 metrów oddał Oscar. Artur na raty, ale poradził sobie z tym uderzeniem.

W 38. minucie najlepszą okazję do zdobycia gola w pierwszej części meczu miała Chelsea. Znakomitym uderzeniem z 20 metrów popisał się Frank Lampard. Bramkarz Benfiki z najwyższym trudem wybił piłkę na rzut rożny.

Drugą połowę z animuszem rozpoczęła Benfica i w 52. minucie piłka znalazła się w bramce "The Blues" po strzale głową Cardozo. Sędzia gola jednak nie uznał, bo napastnik Benfiki był na spalonym.

Tymczasem w 60. minucie to angielski zespół objął prowadzenie. Petr Czech daleko wyrzucił piłkę. Juan Mata przedłużył zagranie, a Fernando Torres poradził sobie z obrońcą i znalazł się sam na sam z Arturem. Hiszpan minął bramkarza Benfiki i skierował piłkę do siatki.

"The Blues" nie cieszyli się jednak długo z prowadzenia. W 68. minucie sędzia podyktował rzut karny za zagranie ręką Cesara Azpilicuety. Pewnym egzekutorem "jedenastki" okazał się Cardozo.

W 83. minucie znakomicie uderzył zza linii pola karnego Cardozo, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Czech. Golkiper Chelsea końcami palców przeniósł piłkę nad bramką. W odpowiedzi z dystansu huknął Lampard. Benfikę przed stratą gola uratowała poprzeczka.

Kiedy wydawało się, że potrzebna będzie dogrywka, Chelsea zadała decydujący cios. W 93. minucie Mata dośrodkował z rzutu rożnego. Najwyżej w polu karnym wyskoczył Branislav Ivanović, który strzałem głową pokonał Artura!

Benfika jeszcze miała szansę, żeby wyrównać, ale w ogromnym zamieszaniu pod bramką Chelsea Cardozo nie był w stanie skierować piłki do siatki. Arbiter zakończył mecz i szał radości ogarnął zawodników, trenerów i kibiców "The Blues".

Benfica Lizbona - Chelsea Londyn 1-2 (0-0)

Bramki: 0-1 Torres (60), 1-1 Cardozo (69 - karny), 1-2 Ivanović (90 + 3)