Dynamo Mińsk - Piast Gliwice 0-2 w meczu 1. rundy eliminacji Ligi Europy

Piast Gliwice awansował do 2. rundy eliminacji Ligi Europy, pewnie pokonując na wyjeździe białoruskie Dynamo Mińsk 2-0. Bohaterami nowi piłkarze w zespole Waldemara Fornalika - Patryk Lipski i Jakub Świerczok. Asystę zaliczył inny nowy nabytek, Michał Żyro.

Liga Europy: sprawdź terminarz rozgrywek z udziałem polskich drużyn

Po wczorajszym blamażu Legii Warszawa oczekiwania wobec polskich drużyn w europejskich pucharach okrojone zostały do minimum. Dlatego z jeszcze większą przyjemnością oglądało się czwartkowe poczynania Piasta, który pewnie awansował do kolejnej rundy eliminacji.

Wygrana gliwiczan nie była zagrożona właściwie ani przez chwilę, od kiedy w 10. minucie wynik meczu otworzył Patryk Lipski. Zawodnik, który do klubu trafił przed sezonem z Lechii Gdańsk idealnie przymierzył z rzutu wolnego, strzelając nad murem i poza zasięgiem bramkarza.

Ofensywny skład Piasta (dwóch napastników - Jakub Świerczok i Piotr Parzyszek oraz brak nominalnego defensywnego pomocnika) nie zawiódł i Dynamo miało naprawdę sporo problemów z upilnowaniem gliwiczan. Samo do głosu doszło dopiero pod koniec pierwszej połowy, ale nie potrafiło realnie zagrozić bramce strzeżonej przez Frantiszka Placha.

Mecz "zabiła" druga bramka, którą Świerczok zdobył już 11 minut po przerwie. Wyczuciem wykazał się trener Fornalik, który wpuścił na boisko Michała Żyrę, a ten już kilkadziesiąt sekund później popisał się piękną asystą. Na własnej połowie odebrał piłkę rywalowi, po czym posłał długie prostopadłe podanie do Świerczoka. Ten minął obrońcę w polu karnym i płaskim uderzeniem otworzył wynik gry.

Napastnik Piasta miał jeszcze dwie wyborne okazje do podwyższenia wyniku. Za pierwszym razem "okradł" Żyrę z drugiej asysty, przegrywając pojedynek sam na sam z bramkarzem, za drugim - minął golkipera, ale fatalnie spudłował.

Polska drużyna w Mińsku pokazała się z dobrej strony, grając futbol taki, do jakiego przyzwyczaiła nas w lidze - spokojny, poukładany, oparty na posiadaniu piłki i szczelnej obronie. Oby w kolejnych starciach umiała powtórzyć ten styl przeciwko mocniejszym rywalom.

Piast wygrał i po raz pierwszy w historii swoich występów w europejskich pucharach awansował do kolejnej rundy, psując przy okazji szkoleniowcowi Dynama Leonidowi Kuczukowi 61. urodziny.

Tomáš Huk
66′ Sergey Matveychik
Mikkel Kirkeskov
Artem Sukhotskyi
Martin Konczkowski
Igor Szitow
Gerard Badia Cortes72′
59′ Silas Araujo da Silva
Patryk Lipski  10′
39′ Ivan Bakhar
Patryk Sokołowski83′
Vladislav Klimovich
Kristopher Vida82′
73′ Edgar Olekhnovich
Piotr Parzyszek55′
79′ Evgeni Shikavka
Tomasz Jodłowiec
59′ Mikhail Kozlov
Sebastian Milewski82′
79′ Vladimir Khvashchinskiy
Dominik Steczyk72′
73′ Kirill Vergeychik