Ajax Amsterdam - Olympique Lyon 4-1 w półfinale Ligi Europejskiej

Ajax Amsterdam rozbił Olympique Lyon 4-1 w półfinale Ligi Europejskiej. Początek spotkania zapowiadał zwycięstwo gości, ale po straconym golu stres spętał im nogi do tego stopnia, że przy lepszej skuteczności Ajaksu mogło się skończyć nawet dwucyfrówką. Rewanż 11 maja.

Liga Europejska - zobacz szczegóły

Drugą parę półfinałową tworzą Manchester United i Celta Vigo. Ich mecz rozegrany zostanie w czwartek. Rewanże w obu parach 11 maja.

Spotkanie rozgrywane było w nietypowej porze, bo na prośbę gospodarzy mecz przyspieszono o jeden dzień, ponieważ czwartek jest świętem narodowym w Holandii.

Ajax wyeliminował mistrza Polski - Legię Warszawa w 1/16 finału. Z kolei piłkarzem ekipy z Lyonu jest Maciej Rybus, ale Polaka zabrakło dziś nawet na ławce rezerwowych Olympique.

Pierwsza połowa miała dwa oblicza. Znacznie lepiej rozpoczęli goście. Piłkarze Ajaksu zostali zepchnięci do defensywy i długo nie potrafili wymienić kilku celnych podań na połowie rywali. Gdy zanosiło się na gola dla Olympique, strzelili go gospodarze! Kluczem było świetne dogranie z rzutu wolnego Hakima Ziyecha.

Stracony gol załamał gości i dodał wiary w siebie miejscowym. Efektem był drugi gol dla Ajaksu. Piłkarze z Lyonu byli coraz bardziej spięci i grali nerwowo i krótko przed przerwą powinni przegrywać już 0-3, ale uratował ich bramkarz.

Kolejny prosty błąd kosztował gości utratę trzeciego gola krótko po przerwie. Wprawdzie piłkarze Ajaksu w połowie drugiej części pozwalali rywalom na zbyt wiele w okolicach swojego pola karnego i w końcu stracili gola, to jednak już pięć minut później Ziyech zaliczył czwartą asystę, a Bertrand Traore podwyższył na 4-1.

Zespół z Amsterdamu mógł zdobyć jeszcze kilka bramek, ale przeszkodził mu w tym Anthony Lopes, do którego poziomu nie zbliżył się w środowym meczu żaden piłkarz Olympique.

Przebieg spotkania:

9. minuta - pierwsza znakomita okazja gości! Maxwel Cornet przed wielką szansą po ładnej oskrzydlającej akcji, ale piłka po jego strzale przeleciała obok słupka, bo zdążył zablokować ją jeden z obrońców Ajaksu.

21. minuta - goście częściej atakują i gra toczy się głównie na połowie Ajaksu. Teraz Olympique miało świetną okazję do kontry, ale Nabil Fekir nie wykazał się zimną krwią i zamiast dograć piłkę na skrzydło, zbyt szybko zdecydował się na strzał.

25. minuta - Bertrand Traore strzela gola dla Ajaksu; 1-0! Kasper Dolberg wywalczył rzut wolny obok pola karnego. Hakim Ziyech świetnie wrzucił piłkę, a Traore musnął ją głową i bramkarz był bez szans.

34. minuta - Kasper Dolberg strzela gola dla Ajaksu; 2-0! Traore wygrał pojedynek w powietrzu, piłka trafiła do Dolberga, a ten wykorzystał prosty błąd w ustawieniu środkowych obrońców gości i w sytuacji sam na sam strzelił obok bramkarza.

42. minuta - Zagubieni piłkarze z Lyonu wreszcie przeprowadzili dobrą akcję, a Fekir zakończył ją strzałem. Kopnął jednak słabo i na dodatek prosto w bramkarza.

44. minuta - stuprocentowa okazja Ajaksu! Amin Younes świetnie wbiegł w pole karne, ale powinien strzelić celniej. Anthony Lopes obronił w sytuacji sam na sam.

49. minuta - Amin Younes strzela gola dla Ajaksu; 3-0! Prosta strata piłki przez jednego z piłkarza gości, kontra, Younes strzelił i choć obrońca wybił piłkę, to zrobił to już zza linii bramkowej.

53. minuta - André Onana broni groźny strzał Fekira.

57. minuta - bramkarz Olympique obronił piękny strzał Dolberga z 16 metrów

64. minuta - Lopes broni kolejny strzał. Tym razem przymierzył Traore

66. minuta - Mathieu Valbuena strzela gola dla Olympique; 3-1! Francuz poczekał na linii pola karnego na odbitą przez obrońcę piłkę i kapitalnym strzałem nie dał szans bramkarzowi

71. minuta - Bertrand Traore strzela gola dla Ajaksu; 4-1! Świetne podanie Ziyecha z lewego skrzydła, a Traore wbiegł w pole bramkowe i dostawił nogę.

77. minuta - parada Lopesa po strzale Donny'ego van de Beeka.

Ajax Amsterdam - Olympique Lyon 4-1 (2-0)

Bramki: 1-0 Bertrand Traore (25.), 2-0 Kasper Dolberg (34.), 3-0 Amin Younes (49.), 3-1 Mathieu Valbuena (66.), 4-1 Bertrand Traore (71.).