3. kolejka Ligi Europejskiej: Alkmaar Zaanstreek - FK Astana 6-0 (2-0)

24 października na Cars Jeans Stadion w Hadze odbył się mecz 3. kolejki Ligi Europejskiej pomiędzy drużynami AZ i Astany. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem AZ 6-0. Pojedynek obejrzało 8 123 widzów.

Liga Europy
2019-10-24 18:55 | Stadion: Cars Jeans Stadion | Widzów: 8123 | Arbiter: E. Jorgji
O. Idrissi 90'

Był to pierwszy mecz rozegrany między tymi drużynami.

Od pierwszych minut jedenastka AZ zawzięcie atakowała bramkę przeciwników. Linia obrony zespołu Astany była jednak dobrze ustawiona i żaden z ataków nie zakończył się utratą bramki. W 26. minucie Nenad Erić został zmieniony przez Alexandra Mokina.

W 38. minucie kartkę obejrzał Dmitrij Szomko z drużyny Astany.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy AZ w 39. minucie spotkania, gdy Teun Koopmeiners zdobył z rzutu karnego pierwszą bramkę. Na cztery minuty przed zakończeniem pierwszej połowy sędzia ukarał kartką Iwana Majewskiego, zawodnika Astany.

W 43. minucie w jedenastce Astany doszło do zmiany. Antonio Rukavina wszedł za Abzała Biejsiebiekowa.

Zespół Astany ruszył do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację szybko wykorzystała drużyna AZ, strzelając kolejnego gola. W tej samej minucie wynik na 2-0 podwyższył Myron Boadu.

Na 21 minut przed zakończeniem drugiej połowy w zespole AZ doszło do zmiany. Pantelis Hatzidiakos wszedł za Rona Vlaara. W tej samej minucie trener Astany postanowił wpuścić trochę wiecej świeżości w formację obronną i w 69. minucie zastąpił zmęczonego Jurija Łogwinienkę. Na boisko wszedł Jewgienij Postnikow, który miał za zadanie uspokoić grę w szeregach obronnych.

Chwilę później trener AZ postanowił bronić wyniku. W 71. minucie postawił na defensywę. Za pomocnika Daniego de Wita wszedł Yukinari Sugawara, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik. Trener okazał się dobrym strategiem, jego decyzja pozwoliła zespołowi AZ utrzymać prowadzenie. Mimo postawienia na obronę zespołowi AZ udało się strzelić gola i wygrać.

Trzeba było trochę poczekać, aby Calvin Stengs wywołał eksplozję radości wśród kibiców AZ, zdobywając kolejną bramkę w 77. minucie starcia. W 80. minucie w drużynie AZ doszło do zmiany. Jordy Clasie wszedł za Stijna Wuytensa.

Na siedem minut przed zakończeniem spotkania arbiter pokazał kartkę Jewgienijowi Postnikowowi, piłkarzowi Astany.

W 83. minucie swojego drugiego gola w tym meczu strzelił Teun Koopmeiners z AZ.

Pod koniec meczu rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. W 85. minucie skutecznym uderzeniem popisał się Yukinari Sugawara. Asystę przy bramce zaliczył Jonas Svensson.

Na trzy minuty przed zakończeniem meczu sędzia pokazał kartkę Yuriemu Pertsukhowi z Astany.

W ostatnich minutach spotkania na murawie stadionu kibice domagali się kolejnych bramek. W doliczonej drugiej minucie starcia na listę strzelców wpisał się Oussama Idrissi. To pierwszy gol tego zawodnika w bieżącym sezonie, dla napastnika, to nie jest dobry rezultat. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Calvin Stengs.

Do końca pojedynku wynik nie uległ zmianie. Spotkanie zakończyło się rezultatem 6-0.

Abzał Biejsiebiekow43′
69′ Ron Vlaar
Jurij Łogwinienko69′
Owen Wijndal
Luka Šimunović
80′ Stijn Wuytens
Serikżan Mużikow
71′ Dani de Wit
Didar Żałmukan
 39′ (k.), 83′ (k.) Teun Koopmeiners
Iwan Majewski41′
Fredrik Midtsjae
Yuriy Pertsukh87′
 77′ Calvin Stengs
Dmitrij Szomko38′
 43′ Myron Boadu
Dorin Rotariu
 90′ Oussama Idrissi
Rangelo Janga
Rody de Boer
Alexandr Mokin26′
69′ Pantelis Chatzidiakos
Jewgienij Postnikow69′ 83′
Thomas Ouwejan
Antonio Rukavina43′
71′  85′ Yukinari Sugawara
Lev Skvortsov
80′ Jordy Clasie
Siergiej Chiżniczenko
Zakaria Aboukhlal
Roman Murtazajew
Ferdy Druijf
Vladislav Prokopenko

Jedenastka AZ była w posiadaniu piłki przez 72 procent czasu gry, przełożyło się to na okazałe zwycięstwo w tym starcie.

Arbiter nie ukarał piłkarzy AZ żadną kartką, natomiast zawodnikom Astany przyznał cztery żółte.

Oba zespoły wykorzystały wszystkie zmiany.