Stało się. FC Barcelona zagrożona walkowerem. Pojawił się oficjalny komunikat
FC Barcelona w zaległym meczu 27. kolejki hiszpańskiej La Liga pokonała Osasunę 3:0 przed własnymi kibicami. Jak się jednak okazuje, wynik tego spotkania może zostać zweryfikowany na korzyść gości z Pampeluny. To wynika z faktu, że w tym spotkaniu wystąpił Inigo Martinez, który w świetle regulaminu FIFA zagrać nie mógł. W związku z tym klub z Nawarry zdecydował się złożyć protest i wydał już w tej sprawie odpowiedni oficjalny komunikat.

FC Barcelona mecz 27. kolejki hiszpańskiej La Liga zmuszona była przełożyć ze względu na tragiczną śmierć swojego lekarza, do której doszło w hotelu przed spotkaniem. Klub nie miał więc innego wyboru, jak tylko złożyć oficjalny wniosek o zmianę daty rozegrania spotkania. Ten został oczywiście zaakceptowany, a Osasuna zapowiadała, że nie będzie robić żadnych problemów, jeśli chodzi o datę rozegrania spotkania. Organizatorzy nie mieli jednak zbyt wielu możliwości, jeśli chodzi o tę kwestię.
Ostatecznie wybór Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej okazał się bardzo kontrowersyjny. Na nową datę rozegrania meczu wyznaczono 27 marca 2025 roku, a więc niespełna trzy tygodnie po planowanym pierwszym terminie. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że ten termin to praktycznie jeszcze trwająca przerwa reprezentacyjna. Nieco ponad 24 godziny przed tym spotkaniem swój mecz eliminacyjny zakończyła Brazylia, a po murawie biegał wówczas Raphinha.
FC Barcelona pod ścianą. Grozi jej walkower
Brazylijczyk został więc oficjalnie wykluczony z kadry, którą powołał na spotkanie z Osasuną Hansi Flick. Niemiec powołał jednak Inigo Martineza, który nie pojechał na zgrupowanie reprezentacji Hiszpanii z powodu kontuzji. Przed samym spotkaniem nie pojawiały się żadne informacje, jakoby obecność Martineza było jakimkolwiek złamaniem przepisów. Jak się jednak okazuje, do takiego złamania regulaminu FIFA doszło, a działacze Osasuny to zauważyli.
W związku z tym klub z Pampeluny zdecydował się złożyć oficjalny protest. "Klub Atletico Osasuna złożył dziś odwołanie do Komitetu Rozgrywek Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej w związku z nieuprawnionym występem zawodnika w barwach Barcelony podczas wczorajszego meczu rozegranego na stadionie Lluis Companys. Klub uważa, że udział Inigo Martíneza w tym spotkaniu naruszył artykuł 5 Załącznika I do Regulaminu Statutu i Transferu Zawodników FIFA" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Artykuł piąty załącznika I do Regulaminu Statutu i Transferu Zawodników FIFA stanowi zaś, że piłkarz, który został zwolniony ze zgrupowania lub nie przyjechał na nie z powodów medycznych, nie może zagrać w żadnym meczu w terminie pięciu dni od zakończenia ostatniego spotkania kadry. Hiszpania swój mecz ćwierćfinałowy z Holandią rozegrała w poniedziałkowy wieczór. Od tego momentu minęły więc ledwie trzy dni. Formalnie dopiero w niedzielę Inigo będzie uprawniony do gry. W związku z tym klub z Nawarry złożył oficjalny protest, a Barcelonie grozi za naruszenie zasad walkower.











