Reklama

Reklama

Zmarł Janez Kocijancić, pomysłodawca Igrzysk Europejskich

W wieku 78 lat zmarł jeden z najbardziej aktywnych działaczy sportowych Janez Kocijancić. Słoweniec w ostatnich latach był przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz wiceszefem FIS.

O jego śmierci poinformował Słoweński Komitet Olimpijski, ale przyczyna zgonu nie została podana.

Kocijancić był nie tylko znany w świecie sportu. Był z wykształcenia prawnikiem, a zawodowo także politykiem i biznesmenem. Karierę zaczął od polityki. Już na studiach mocno angażował się w Centralnym Komitecie Stowarzyszenia Młodzieży. Później był ministrem w rządzie Stane Kavcicia.

Potem aktywny był w biznesie. Został m.in. prezesem Interexport, a później Adria Airways (1982-93).

W latach 1974-84 był prezesem Słoweńskiego Związku Narciarskiego, a w 1991 został pierwszym w historii szefem Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego. Był nim przez 23 lata.

Reklama

W 2017 roku został przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich i to on był głównym pomysłodawcą Igrzysk Europejskich. Dostał wiele odznaczeń państwowych i był osobą niezwykle lubianą.

mar/ co/

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy