Reklama

Reklama

Zaskakujący pomysł: Warszawa jedną z dwóch stolic igrzysk w 2036 roku

"Berlin - Warszawa 2036" to pomysł na letnie igrzyska olimpijskie za 15 lat autorstwa berlińskich polityków partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), która jest uznawana za skrajnie prawicową. Igrzyska w Niemczech i w Polsce, odbywające się w setną rocznicę hitlerowskich igrzysk Berlin 1936, miałyby być wielką pokojową manifestacją.

Pierwszy raz pomysł igrzysk olimpijskich w Berlinie i w Warszawie w 2036 roku padł już dwa lata temu. - Jeżeli Republika Federalna wezwie nas do zgłoszenia kandydatury, dostosujemy się. Igrzyska można by zrobić wspólnie z Warszawą - mówił w 2019 roku szef resortu spraw wewnętrznych i sportu Berlina Andreas Geisel z partii SPD. Wypowiedź dla "Tagesspiegla" nawiązywała do klęski Hamburga w walce o igrzyska w 2024 r. To niemieckie miasto wycofało swoją kandydaturę po negatywnym wyniku referendum. Teraz o igrzyskach Berlin - Warszawa mówi Georg Pazderski, berliński polityk AfD, a informacje na ten temat zamieścił jako pierwszy "Berliner Zeitung", cytowany też przez "Deutsche Welle".

Reklama

Igrzyska 2036 w Berlinie i Warszawie jako "manifestacja pokoju"

Igrzyska w Berlinie i w Warszawie w 2036 roku to element planu stołecznego oddziału partii Alternative für Deutschland na okres do 2050 roku. Dokument "Świat. Miasto. Berlin 2050 - alternatywny plan dla Berlina" liczy 128 stron, a organizacja igrzysk olimpijskich wspólnie z Warszawą jest jednym z kluczowych pomysłów na "zmianę wizerunku stolicy Niemiec". Georg Pazderski, którego ojciec pochodzi z Polski, twierdzi, że niemiecko-polskie igrzyska olimpijskie byłyby "wielką pokojową manifestacją" oraz "pomogłyby zlikwidować wiele resentymentów, które wciąż istnieją w obu krajach". 

Według AfD, Berlin musi przestać być odbierany jako miasto chaotyczne oraz "stolica handlarzy narkotyków, przestępców i niekontrolowanej imigracji". Stolica Niemiec - według polityków AfD - powinna lepiej wykorzystywać swoją "doskonałą lokalizację", m.in. przez organizację igrzysk olimpijskich razem z Warszawą.

CZYTAJ TEŻ: Igrzyska olimpijskie w Berlinie, czyli jak Polska została okradziona z medalu

Przypomnijmy, że formalnie do tej pory organizatorem igrzysk olimpijskich było zawsze jedno miasto, choć część konkurencji rozgrywana jest poza miastem-gospodarzem. Inny niemiecki pomysł zakłada wspólną kandydaturę Berlina oraz Tel Awiwu.

Niemcy gościli do tej pory letnie igrzyska olimpijskie w 1936 roku w Berlinie oraz w 1972 roku w Monachium. W 2024 roku Niemcy zorganizują piłkarskie mistrzostwa Europy, a Berlin będzie jednym z 10 miast-gospodarzy obok Hamburga, Gelsenkirchen, Frankfurtu, Dortmundu, Monachium, Lipska, Dusseldorfu, Kolonii i Stuttgartu.

Gospodarze przyszłych igrzysk olimpijskich: od Pekinu do Brisbane

W lipcu gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich 2032 zostało ogłoszone australijskie Brisbane. O letnie igrzyska olimpijskie 2036 chce starać się Stambuł. Oto gospodarze igrzysk olimpijskich w latach 2022-2032:

Bartosz Nosal

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje