Reklama

Reklama

Igrzyska olimpijskie wracają do Korei Południowej. Tym razem do Gangwon

Leżące na wschód od Seulu miasto i prowincja Gangwon będą gospodarzami igrzysk olimpijskich. Mowa o młodzieżowych igrzyskach w 2024 roku. Korea Południowa po raz trzeci będzie gościła olimpijską imprezę, z czego po raz drugi zimowe igrzyska olimpijskie.

Ten wybór Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest niemal tożsamy z wyborem Pjongczang na gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku. Obie miejscowości leżą bardzo blisko siebie, na wschód od Seulu w stronę Morza Żółtego. Gangwon będzie więc korzystać z obiektów, na których odbyły się tak udane dla Polski zimowe igrzyska olimpijskie w 2018 roku.

Igrzyska olimpijskie znów w Korei. W Gangwon

To był jeden z priorytetów MKOl, aby w związku z kosztami i ochroną środowiska nie tworzyć nowych obiektów na potrzeby młodzieżowych igrzysk, ale korzystać z istniejących. Trend nakazuje wyznaczać na gospodarzy zimowych młodzieżowych igrzysk olimpijskich miasta, które już je wcześniej organizowały. Jest zatem odwrotny niż w wypadku letnich, gdzie MKOl chce przy okazji młodzieżowych igrzysk olimpijskich dawać szansę tym, którzy na dorosłe igrzyska szanse mają znikome.

Reklama

To dlatego w 2010 roku pierwsze letnie młodzieżowe igrzyska olimpijskie zorganizował Singapur, a w 20144 roku - chiński Nankin. Oba miasta zostawiły zresztą wtedy w pokonanym polu Poznań. W 2018 roku letnie igrzyska młodzieży odbyły się w Buenos Aires, a imprezę przewidzianą na przyszły rok w Dakarze w Senegalu odwołano i przeniesiono na 2026.

W wypadku igrzysk zimowych gospodarzami byli kolejno: Innsbruck w 2012 roku, Lillehammer w 2016 roku, Lozanna w 2020 i teraz igrzyska w 2024 roku zorganizuje Gangwon.

Kto zostanie najlepszym sportowcem 2021 roku? - GŁOSUJ TUTAJ!


Igrzyska rozpoczną się 19 stycznia 2024 roku i potrwają do 9 lutego. Startować w nich mogą zawodnicy w wieku od 14 do 18 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama