94 lata i pierwszy taki przypadek dopiero na Euro 2024. Ta kadra to ewenement

Euro 2024 wkracza w decydującą fazę. Już dziś poznamy wszystkich ćwierćfinalistów turnieju w Niemczech. W poniedziałek z rywalizacji odpadła m.in. Słowenia, która uległa Portugalii dopiero w rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry słoweńska kadra nie przegrała żadnego ze spotkań. Tym samym ustanowiła nowy rekord nie tylko w historii mistrzostw Europy, ale i świata. Niestety, dla zawodników Matijaza Keka nie jest to powód do dumy.

Słowenia na Euro 2024
Słowenia na Euro 2024/ARNE DEDERT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP/AFP

Reprezentacja Słowenii została rozlosowana do grupy C. W niej zmierzyła się z Anglią, Danią oraz Serbią. W meczach z Danią i Serbią zremisowała 1:1, natomiast z Anglią podzieliła się punktami po bezbramkowym remisie. Ostatecznie, mimo braku zwycięstwa, udało jej się awansować do fazy pucharowej Euro 2024. W 1/8 finału jej rywalem była wspominana reprezentacja Portugalii.

Gramy Dalej. Wyszarpany awans do ćwierćfinału Euro 2024, łzy Ronaldo i rzuty karne. WIDEO/INTERIA.TV/INTERIA.TV

Nietypowy rekord Słowenii na Euro 2024. Ten wyczyn trudno będzie "przebić"

Przez 90 minut utrzymał się bezbramkowy remis, co oznaczało dogrywkę, a także fakt, że Słoweńcy nie przegrali ani razu na Euro 2024 w podstawowym czasie gry. Dogrywka także nie przyniosła rezultatu, dlatego konieczna była seria rzutów karnych. W niej znakomicie spisał się bramkarz Portugalczyków, czyli Diogo Costa, który obronił wszystkie trzy "jedenastki". Jako że jego koledzy byli bezbłędni, Portugalia awansowała do ćwierćfinału.

Tym samym Słowenia stała się pierwszą reprezentacją w historii mistrzostw Europy i świata, która odpadła z turnieju, remisując we wszystkich meczach w podstawowym czasie gry. Taki przypadek nigdy wcześniej nie miał miejsca, ani na rozgrywanych od 1960 roku ME, ani na mundialu, który organizowany jest od 1930 roku. To oznacza, że ten nietypowy scenariusz rozegrał się dopiero po 94 latach, jeśli za początek uznamy pierwszą edycję MŚ. Oczywiście należy podkreślić, że w przeszłości obie imprezy miały takie formatu, w których było niezwykle trudno o podobny rezultat, co nie zmienia faktu, że Słoweńcy i tak napisali nową historię, choć raczej nie jest ona dla nich powodem do wielkiej dumy.

Co ciekawe, inny nietypowy wyczyn związany z remisami należy... do ich pogromców, czyli reprezentacji Portugalii. Cristiano Ronaldo i spółka na drodze do finału Euro 2016 wygrali ledwie jedno spotkanie i był to półfinał z Walią, w którym zwyciężyli 2:0. W finale do rozstrzygnięcia także potrzeba była dogrywka, ponieważ po 90 minutach, a jakże... był remis. Jedyne trafienie w meczu finałowym zaliczył Eder i Portugalia cieszyła się z pierwszego tytułu mistrzów Starego Kontynentu w historii.

Ostatnie mecze 1/8 finału Euro 2024. Dziś poznamy komplet ćwierćfinalistów

W ćwierćfinałach Euro 2024 Hiszpania zagra z Niemcami, Portugalia zmierzy się z Francją, a Anglia ze Szwajcarią. Dziś poznamy ostatnią ćwierćfinałową parę. Do grona najlepszych ośmiu zespołów ME mają szansę dołączyć Rumunia, Holandia, Austria lub Turcja.

Rumunia zagra z Holandią o godz 18:00, natomiast o 21:00 Austriacy podejmą Turków. Zapraszamy do relacji tekstowych z obu tych spotkań na stronie Interii Sport.