Reklama

Reklama

Zmiany w statucie PZPN-u mogą zmienić liczbę drużyn w Ekstraklasie

We wtorek w Warszawie odbędzie się nadzwyczajne zgromadzenie delegatów PZPN-u. Lutowy termin wynika z faktu, że po awansie piłkarzy na Euro trzeba zwiększyć budżet na 2016 rok. W planie są również zmiany w statucie, m.in. dotyczące możliwej liczby drużyn w Ekstraklasie.

- To jest nadzwyczajny zjazd, ale tak naprawdę nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Raz do roku odbywa się zjazd sprawozdawczy Polskiego Związku Piłki Nożnej (z reguły w czerwcu - PAP). Ponieważ jednak nasza reprezentacja awansowała do mistrzostw Europy we Francji, co wiąże się z większymi wydatkami, należy wprowadzić poprawki do przyjętego wcześniej preliminarza budżetowego na ten rok. W tej sytuacji trzeba było zwołać wtorkowe obrady - powiedział rzecznik prasowy PZPN-u Jakub Kwiatkowski.

To będzie pierwszy z dwóch tegorocznych zjazdów PZPN-u. Drugi, sprawozdawczo-wyborczy, odbędzie się w październiku. Wówczas zostaną przeprowadzone m.in. wybory prezesa federacji. Od jesieni 2012 roku funkcję szefa związku pełni Zbigniew Boniek.

Reklama

Na razie jednak 118 delegatów ma głosować nad trzema głównymi punktami wtorkowych obrad. To wspomniane poprawki do budżetu w preliminarzu na 2016 rok, zmiany w regulaminie dyscyplinarnym oraz poprawki do statutu PZPN-u.

W przypadku ostatniego z tych punktów chodzi o kilka istotnych zmian.

- Obecnie statut mówi, że Ekstraklasa liczy 16 drużyn. Poprawka do statutu zakłada, że Ekstraklasa może składać się maksymalnie z 18 zespołów. Wprowadzenie tego zapisu sprawiłoby, że w przypadku zamiaru powiększenia Ekstraklasy może zebrać się zarząd PZPN; nie trzeba już zwoływać zjazdu - tłumaczy Kwiatkowski.

Kolejna poprawka dotyczy rozszerzenia o sprawy majątkowe kompetencji Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych przy PZPN-ie, która rozstrzyga o ważności kontraktów na linii klub-zawodnicy.

Jedna ze zmian wiąże się z liczbą rekomendacji, jaką musi uzyskać przyszły kandydat na prezesa PZPN-u.

- Dotychczas uprawniony podmiot, czyli klub Ekstraklasy, pierwszej ligi czy wojewódzki związek piłki nożnej, mógł dać trzy rekomendacje. Zgodnie z nowym zapisem będzie mógł udzielić tylko dwóch - wyjaśnił rzecznik prasowy PZPN-u.

Delegaci będą we wtorek głosować także m.in. nad poprawką dotyczącą aktywnych polityków, chcących działać w PZPN-ie.

- Chodzi m.in. o członków parlamentu, wojewodów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie będą mogli starać się o funkcje w PZPN-ie, jeśli nie zrzekną się swoich mandatów - zakończył Jakub Kwiatkowski.

Nadzwyczajne zgromadzenie delegatów PZPN-u rozpocznie się około godz. 11.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy