Reklama

Reklama

Zaciskanie pasa w klubach Ekstraklasy

Ekstraklasa już straciła dwie swoje gwiazdy - Razacka Traore i Arkadiusza Milka. Na razie nie zanosi się na to, by podobnej klasy piłkarze mieli trafić do polskich klubów. Ruch transferowy jest niewielki, trwa wielkie zaciskanie pasa.

Legia Warszawa

W warszawskim zespole nie zanosi się na poważniejsze zmiany w składzie, choć jeszcze jesienią straszono wyprzedażą. Jak do tej pory Legię opuścił tylko Albert Bruce, ale pomocnik z Ghany grał tylko w zespole Młodej Ekstraklasy. Wzmocnieniem powinny być powroty do zdrowia Marka Saganowskiego i Rafała Wolskiego, choć ten drugi cały czas jest przymierzany do Fiorentiny. Trener Jan Urban liczy na pozyskanie nowego napastnika. Na celowniku Legii są dwaj piłkarze Polonii - Wladimir Dwaliszwili i Edgar Cani. 

Nowy prezesem klubu został Bogusław Leśnodorski, który zastąpił na tym stanowisku Piotra Zygę.

Reklama

Legia zajęcia wznowi 10 stycznia. Do sezonu przygotowywać się będzie na dwóch zagranicznych obozach. 15 stycznia wyjedzie na 13 dni do cypryjskiej Ayia Napy. Z kolei od 4 lutego, przez 11 dni, lider naszej Ekstraklasy trenował będzie w hiszpańskiej Costa Ballena.

Lech Poznań

Działacze Lecha zapowiadali wzmocnienia zespołu przede wszystkim w obronie i ataku. Na razie nie ma konkretów. Klub szuka piłkarzy przede wszystkim za granicą. W kręgu zainteresowań "Kolejorza" są m.in. dwaj Finowie - Petteri Pennanen z Turun Palloseura oraz pomocnik Kasper Haamaalaainen ze szwedzkiego Djurgaardens IF, który latem wyeliminował Lecha z Ligi Europejskiej. Zespół opuszczają napastnik Vojo Ubiparip i skrzydłowy Jakub Wilk. Całą wiosnę kontuzję leczyć będzie Manuel Arboleda.

Poznaniacy treningi wznawiają już 7 stycznia. Do sezonu przygotowywać będą się na dwóch obozach. Pierwszy odbędzie się we Wronkach (16-25 stycznia), a potem piłkarze wyjadą na południe Hiszpanii, gdzie wezmą udział w turnieju Marbella Cup.

Polonia Warszawa

Zapowiada się burzliwy okres dla Polonii. Duża grupa zawodników, zirytowana opóźnieniami w wypłacaniu pensji, złożyła wnioski o rozwiązanie kontraktów. Bliski przejścia do Ruchu Chorzów jest Marcin Baszczyński. Odejście zapowiada także Wladimir Dwaliszwili. Klub zamierza sprzedać Edgara Caniego. Jest spore zainteresowanie Łukaszem Teodorczykiem, któremu w czerwcu kończy się kontrakt z Polonią, a zawodnik nie zamierza go przedłużać. Na testach w Polonii ma się zjawić pomocnik Warty Poznań - Daniel Ciach, który już kiedyś grał przy Konwiktorskiej. 

Polonia treningi wznawia 7 stycznia. Drużyna wyjedzie na dwa zgrupowania. Najpierw do Cetniewa (14-24 stycznia), a potem do Turcji (1-13 lutego).

Górnik Zabrze

Transfer Arkadiusza Milika do Bayeru Leverkusen to prawdziwy hit transferowy. Górnik zarobił na przejściu swojego napastnika od 2,5 do 3,5 (według różnych źródeł) miliona euro. Odejście Milika to spore osłabienie zespołu, ale pozwoli klubowi odzyskać finansowy oddech.  Do odejścia pali się także Prejuce Nakoulma. Gdyby jego transfer doszedł do skutku, to wówczas siła zespołu uległaby istotnemu osłabieniu. W Zabrzu zapowiadają transfery, na razie jednak w spekulacjach nie pojawiają się żadne głośne nazwiska. Trener Górnika Adam Nawałka słynie jednak z tego, że potrafi wypromować młodych albo przekreślonych w innych klubach zawodników.

Górnik treningi wznowi 11 stycznia. Zespół pojedzie na dwa zgrupowania. Najpierw do Grodziska Wielkopolskiego (14-22 stycznia), a potem do Turcji (27 stycznia - 15 lutego).

Śląsk Wrocław

W klubie zamieszanie związane z przepychankami pomiędzy udziałowcami (Zygmunt Solorz i miasto Wrocław). To nie wpływa na stabilizację. Nie przedłużono kontraktu z Sebastianem Milą, ale ten zadeklarował że będzie grał we Wrocławiu do końca sezonu. Wtedy będzie mógł odejść za darmo. Ze Śląskiem mają pożegnać się bracia Rafał i Łukasz Gikiewiczowie, którzy są skonfliktowani z resztą zespołu. Wcześniej rozwiązano kontrakt z Patrikiem Mrazem. Klub pozbyłby się chętnie jeszcze kilku innych piłkarzy m.in. Johana Voskampa, który kompletnie zawodzi. Na razie nie szykują się jakieś poważniejsze transfery, bo sytuacja finansowa na to nie pozwala. 

Z wypożyczeń do ŁKS-u i Olimpii Grudziądz powrócili Jakub Więzik i Dawid Abramowicz. Ci młodzi piłkarze dostaną szansę przebicia się do kadry pierwszego zespołu.

Śląsk treningi wznawia 7 stycznia. Do 28 stycznia zespół będzie przebywał we Wrocławiu, a potem wyleci na zgrupowanie na Cypr, gdzie przebywał będzie do 11 lutego.

Lechia Gdańsk

Gdański klub został poważnie osłabiony, bo stracił swojego najlepszego zawodnika Razacka Traore, który nie przedłużył z zespołem kontraktu. Znalezienie następcy będzie bardzo trudne. Na razie nie widać odpowiednich kandydatów. Z zespołem pożegnał się także Paweł Nowak.

Trener Bogusław Kaczmarek ze swoimi podopiecznymi na pierwszych zajęciach spotka się 7 stycznia. Tydzień później zespół wyjedzie na zgrupowanie do pobliskiego Cetniewa. Drugi obóz zaplanowano w dniach 30 stycznia - 13 lutego w tureckim Side.

Piast Gliwice

W zespole beniaminka zapowiada się spokojna zima. Nie zanosi się na jakieś istotne ruchy kadrowe. Po wyleczeniu kontuzji do kadry zespołu wraca pomocnik Rudolf Urban.

Piast treningi wznawia 7 stycznia. Siedem dni później zespół wyjedzie na zgrupowanie do Bielska-Białej, gdzie będzie ćwiczył w na obiektach klubu Rekord. Planowany jest też drugi obóz, ale na razie nie ogłoszono, gdzie się on odbędzie.

Pogoń Szczecin

Beniaminek na razie pozyskał i stracił dwóch piłkarzy. Do Szczecina przenieśli się zdolny obrońca Arki Gdynia Julien Tadrowski oraz japoński napastnik grający ostatnio w Gwardii Koszalin - Takuya Murayama. Z kolei z zespołem pożegnali się Grzegorz Bonin i Błażej Radler, z którymi rozwiązano kontrakty.

Pogoń treningi wznawia 7 stycznia. Pierwszy obóz zaplanowano w Pogorzelicy (14-23 stycznia), a drugi w Turcji (28 stycznia - 8 lutego). 

Widzew Łódź

Do Widzewa trafił pomocnik Sandecji Piotr Mroziński. Przedłużono kontrakty z trzema piłkarzami - Thomasem Phibelem, Aleksem Bruno oraz Krystianem Nowakiem. Z klubem pożegnali się Aleksander Lebiediew, który okazał się kompletnym niewypałem i Adrian Pietrowski.

Nowym prezesem klubu został Roman Walczak. Z rady nadzorczej odszedł syn właściciela klubu Sylwestra Cacka - Mateusz. Szykują się zmiany w strukturze właścicielskiej klubu.

Widzew zajęcia wznawia 7 stycznia. Zespół do rundy wiosennej przygotowywał się będzie na zgrupowaniu w Uniejowie oraz w Hiszpanii. 

Jagiellonia Białystok

Z Jagiellonią żegna się napastnik Tomasz Zahorski. Odejść też ma obrońca Luka Gusić. Na testy do Podbeskidzia udał się bramkarz Krzysztof Baran. Z wypożyczeń wracają Bartłomiej Pawłowski (Warta Poznań) i Michał Fidziukiewicz (Gryf Wejherowo), ale nie wiadomo jeszcze czy pozostaną w Białymstoku. Na razie nie szykują się jakieś istotne wzmocnienia.

Tomasz Hajto z zawodnikami na pierwszym tegorocznym treningu spotka się 10 stycznia. W dalszych planach jest obóz przygotowawczy na Litwie, a na początku lutego w Turcji. 

Zagłębie Lubin 

W Lubinie trwa "czyszczenie" szatni. Z zespołem pożegnali się już: Ivan Hodur, Roman Sloboda, Sergio Reina, Janusz Gancarczyk i Patryk Rachwał. Z wypożyczenia do Zawiszy Bydgoszcz powrócił pomocnik Adrian Błąd. Do kadry pierwszego zespołu włączono z Młodej Ekstraklasy utalentowanego pomocnika Piotra Azikiewicza.

Lubinianie treningi wznawiają 7 stycznia. Pierwszy obóz przygotowawczy odbędzie się w Wągrowcu (tam rozegrane zostaną cztery sparingi), a drugi w Turcji. 

Wisła Kraków

Na początku roku zapadła decyzja, że zespół nadal poprowadzi Tomasz Kulawik, gdyż Franciszek Smuda wybrał ofertę z niemieckiego Jahn Ratyzbona.  Jest spora szansa, aby do Wisły wrócił, po skróceniu wypożyczenia do tureckiego Eskisehirsporu, Patryk Małecki.  Skrócono już okres wypożyczenia z ŁKS-u Daniela Bruda, ale pomocnik ten najprawdopodobniej przeniesie się do innego zespołu. Nie szykują się żadne odejścia, choć w klubie zapewne rozważyliby każdą konkretną ofertę transferową. Na Reymonta zastanawiają się, czy nie skrócić okresu wypożyczenia Romella Quioto z honduraskiego klubu CDyS Vida, który nie sprawdził się jesienią. Być może do Wisły trafi inny zawodnik z tego zespołu - Orlin Peralta. Mógłby on poprawić rywalizację na lewej obronie.

Piłkarze spotykają się na pierwszych zajęciach 7 stycznia. W planach są dwa obozy w tureckim Beleku oraz sparingi w Krakowie z Okocimskim i w Sosnowcu z Zagłębiem.

Korona Kielce

Nowym piłkarzem Korony został pomocnik Paweł Zawistowski; poprzednio grał w Zawiszy Bydgoszcz. Z kolei z drużyną pożegnał się skrzydłowy Janos Szekely, który wytrwał w Kielcach tylko pół roku. Poza tym nie zanosi się na jakieś poważniejsze ruchy transferowe.

Kielczanie treningi wznawiają 7 stycznia. Do rundy wiosennej przygotowywać się będą na obozie w Kleszczowie, a 27 stycznia wylecą na Cypr, gdzie przebywać będą do 9 lutego.

Ruch Chorzów

Z Ruchem pożegnało się trzech piłkarzy: Marcin Kikut, Matko Perdijić i Bartosz Filis. Bliski powrotu na Cichą jest Marcin Baszczyński. W klubie liczą, że kilku kluczowych piłkarzy odzyska formę po jesiennych kontuzjach. Na testach ma się zjawić pomocnik Dolcanu Ząbki - Robert Chwastek.

Jacek Zieliński pierwszy trening w tym roku poprowadzi 7 stycznia. W planach jest zgrupowanie w Rybniku-Kamieniu, a na początku lutego w Turcji.

Podbeskidzie Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej powoli przygotowują się, ale do gry... w pierwszej lidze. Nowy prezes Wojciech Borecki, chce ogrywać młodych zawodników. Z klubem mają się rozstać: Mateusz Bąk, Sławomir Cienciała, Juraj Danczik, Bartłomiej Danowski, Piotr Koman, Krzysztof Król, Matej Nather, Mateusz Niechciał, Mariusz Sacha i Damian Szczęsny. Nie zostanie także w Podbeskidziu Ireneusz Jeleń, którego pozyskanie okazało się niewypałem.

Z polityką "wywieszenia białej flagi" nie zgadzał się trener Marcin Sasal, więc się z nim pożegnano. Jego następcą będzie Dariusz Kubicki, który po dłużej przerwa wraca na trenerską ławkę.

Na testy do Bielska-Białej przybyło dwóch młodych zawodników Jagiellonii - bramkarz Krzysztof Baran i pomocnik Michał Steć, który ostatnio był wypożyczony do Pogoni Siedlce oraz Łukasz Spławski z Nielby Wągrowiec.

Podbeskidzie jest jedynym zespołem, który już wznowił treningi. Na początku lutego zespół ma wyjechać na zgrupowanie do Turcji.

PGE GKS Bełchatów

Spadek tego klubu wydaje się nieunikniony. Po zakończeniu rundy jesiennej: Adam Stachowiak, Maciej Szmatiuk, Miroslav Bożok, Tomasz Wróbel, Paweł Buzała, Dawid Nowak i Marko Simić zostali odsunięciu od zespołu. Wcześniej taki sam los spotkał: Łukasza Budziłka, Pawła Giela, Mate Lacica, Kamila Kosowskiego, Leszka Nowosielskiego i Alana Stulina. Buzała i Simić rozwiązali już kontrakty. Trener Michał Probierz przygotował program przebudowy zespołu, ale ze względu na brak środków finansowych, nie został on zaakceptowany. Trener podał się do dymisji. Do tej pory nie ogłoszono nazwiska następcy. Wraz z Probierzem do dymisji podał się prezes Marcin Szymczyk.

Na razie przesunięto z 4 na 9 stycznia rozpoczęcie treningów przez drużynę, gdyż trwają rozmowy kandydatami na trenera.

Zobacz wyniki, terminarz i tabelę T-Mobile Ekstraklasy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL