Reklama

Reklama

System Ekstraklasy bez zmian, początek sezonu 17 lipca

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął regulamin rozgrywek Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i kolejne. Zdecydowano bez żadnego głosu przeciwnego, że system rozgrywek Ekstraklasy nie ulegnie zmianie, a zatem liga zagra 37 kolejek z podziałem na rundę zasadniczą i rundę finałową, a po zakończeniu rundy zasadniczej uwzględniana będzie połowa zdobytych punktów.

Zapis ten oznacza, że uchwała obowiązuje bezterminowo aż do czasu jej zmiany lub uchylenia. W kolejnych sezonach istnieje więc możliwość, że zatwierdzenia zarządu PZPN wymagał będzie tylko terminarz rozgrywek.

 - Decyzja podjęta przez zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej jasno pokazuje, że system rozgrywek zaproponowany przez Ekstraklasę SA przed sezonem 2013/2014 zdał egzamin. Nie będzie w tym przesady jeśli powiem, że w całości, bo poprzez dłuższy sezon, podział tabeli na dwie grupy i podział punktów cały, podkreślam cały sezon jest znacznie atrakcyjniejszy dla kibiców wszystkich klubów. Cieszę się, że po dyskusji, wymianie argumentów, tak jak rok temu, nie było wśród 18-osobowego zarządu ani jednego głosu przeciwnego - powiedział Bogusław Biszof, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że w regulaminie rozgrywek nie nastąpiły żadne zmiany. Wiemy już bowiem na przykład, że w przyszłym sezonie mecz lidera z wiceliderem tabeli po rundzie zasadniczej zostanie rozegrany w 35. kolejce. W obecnych rozgrywkach do tego starcia dojdzie w 31. kolejce (sobota, 9 maja, godzina 15.30, transmisja TVP1).

 - Z analizy wynika, że najważniejsze rozstrzygnięcia mogą następować w okolicach 34-35 kolejki. Stąd zmiana lokalizacji w kolejce jednego z najważniejszych spotkań. Ponadto 31. kolejka w przyszłym sezonie ze względu na finały mistrzostw Europy we Francji przypadnie około 16 kwietnia, czyli dość wcześnie - wyjaśnił Marcin Stefański, dyrektor logistyki rozgrywek Ekstraklasy SA.

Jeśli chodzi o terminarz, przyjęty został on już 22 stycznia tego roku przez zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w dwóch wersjach podstawowej i alternatywnej. Według pierwszego z wymienionych wariantów Ekstraklasa zakończy zmagania w następnym sezonie 22 maja, natomiast terminarz alternatywny zakłada zakończenie rozgrywek tydzień wcześniej, czyli 15 maja. Dlaczego?

 - To zależy od wspólnego stanowiska lig europejskich. Jeśli okaże się, że inne ligi europejskie postanowią o przyspieszeniu zakończenia swoich sezonów jeszcze przed finałem Ligi Europy, wówczas zakończymy sezon tydzień wcześniej, czyli 15 maja. Odpowiedź w tym względzie powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach. Natomiast w obu wersjach terminarza sezon 2015/2016 Ekstraklasy rozpocznie się weekend 17 lipca - uzupełnia Marcin Stefański.

Warto również zauważyć, że w związku finałami mistrzostw Europy we Francji w przyszłym sezonie czeka nas najkrótsza przerwa zimowa w historii Ekstraklasy. Potrwa zaledwie 50 dni.

Wzorem zapisów regulaminowych rozgrywek prowadzonych przez UEFA, jedną z dodatkowych atrakcji dla kibiców, którzy wybiorą się na stadiony Ekstraklasy w następnych sezonie, będzie możliwość obejrzenia powtórek na telebimach - dotyczy to akcji niebudzących kontrowersji.

Najważniejsze daty sezonu 2015/2016 Ekstraklasy (wariant podstawowy terminarza):

- start sezonu: 17 lipca 2015

- koniec jesiennej części sezonu: weekend 19-20 grudnia 2015

- początek wiosennej części sezonu (wznowienie rozgrywek): 12 lutego 201

-  koniec rundy zasadniczej (30. kolejka): 9 kwietnia 201

- start rundy finałowej (31. kolejka): 15 kwietnia 2016

- zakończenie sezonu (37. kolejka): 22 maja 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje