Śląsk Wrocław pokonał Legię Warszawa w meczu o Superpuchar

Śląsk Wrocław pokonał Legię Warszawa 4-2 po rzutach karnych w meczu o Superpuchar. Po 90 minutach był remis 1-1. Bohaterem spotkania był bramkarz Śląska Rafał Gikiewicz. Mecz mistrza Polski ze zdobywcą krajowego pucharu toczył się przy niemal pustych trybunach...

Pierwszą groźną okazję Legia wypracowała w 15. minucie, gdy strzał Michała Żyry świetnie obronił Rafał Gikiewicz. Dziewięć minut później legionistów przed utratą gola uratował Duszan Kuciak broniąc strzał Sebastiana Mili.

Znacznie więcej roboty w pierwszej połowie miał jednak bramkarz mistrzów Polski. Gikiewicz bronił jednak bardzo dobrze, jak choćby w 37. minucie, gdy najpierw wygarnął piłkę spod nóg Marka Saganowskiego, a po chwili zablokował dobitkę Jakuba Rzeźniczaka.

W 40. minucie Śląsk potwierdził, że jego najmocniejszą bronią są stałe fragmenty gry. Sebastian Mila z cyfrową precyzją dośrodkował z rzutu wolnego na głowę Roka Elsnera, a ten wygrał pojedynek w powietrzu z Inaki Astizem i wpakował piłkę do siatki.

Niewiele brakowało, a Legia wyrównałaby w 56. minucie. Po ładnej akcji warszawian z 10 metrów huknął Jakub Wawrzyniak, piłka wygięła ręce Gikiewiczowi, ale bramkarz Śląska zdążył jeszcze wybić ją na rzut rożny. Sposób na niego znalazł dopiero Danijel Ljuboja, który cztery minuty później wyrównał precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego z 20 metrów.

Legia poszła za ciosem. W 68. minucie wrocławian znów świetną interwencją uratował Gikiewicz.

Pięć minut przed końcem drugiej połowy piłka trafiła do bramki Kuciaka, jednak arbiter nie uznał gola, bo Mateusz Cetnarski był na spalonym, gdy wrzutkę Mili przedłużał Marcin Kowalczyk. Legioniści najwyraźniej myśleli już o rzutach karnych, bo w ostatnich minutach byli zupełnie zagubieni i tylko szczęściu zawdzięczają to, że nie stracili gola. O tytule zadecydowały więc rzuty karne.

Karne:

1. seria

Mila - gol

Rzeźniczak - gol (1-1)

2. seria

Sobota - gol

Saganowski - broni Gikiewicz. Arbiter nakazał powtórkę, w której legionista spudłował (2-1)

Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 1-1 (1-0); 4-2 w karnych

Bramki: dla Śląska - Rok Elsner (40-głową); dla Legii - Danijel Ljuboja (59-wolny).

Żółte kartki: Śląsk - Tadeusz Socha, Dalibor Stefanovic; Legia - Dominik Furman, Jakub Kosecki, Artur Jędrzejczyk.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: ok. 3 tys.

Śląsk Wrocław: Rafał Gikiewicz - Tadeusz Socha, Marcin Kowalczyk, Tomasz Jodłowiec, Mariusz Pawelec - Waldemar Sobota, Rok Elsner (74. Przemysław Kaźmierczak), Dalibor Stefanovic (74. Mateusz Cetnarski), Sebastian Mila, Sylwester Patejuk (87. Łukasz Gikiewicz) - Cristian Diaz (46. Johan Voskamp).

Legia Warszawa: Duszan Kuciak - Jakub Rzeźniczak, Artur Jędrzejczyk, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak (70. Marko Suler) - Michał Kucharczyk (46. Miroslav Radović), Janusz Gol (Danijel Ljuboja), Dominik Furman (70. Daniel Łukasik), Ivica Vrdoljak, Michał Żyro (46. Jakub Kosecki) - Marek Saganowski.