Reklama

Reklama

PKO Ekstraklasa. Piłkarskie rozgrywki ligowe bez większych zakłóceń

Jesienna runda piłkarskiej ekstraklasy sezonu 2020/21 odbyła się bez większych problemów - poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Pomimo poważnych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, rozegrano 14 kolejek, odwołano tylko siedem meczów, które odbyły się w późniejszym terminie. Przed rozpoczęciem rundy wiosennej żadnych opóźnienień nie było.

Jak przyznał Animucki, rozgrywki zostały wznowione, a termin zakończenia sezonu nie uległ zmianie. Ekstraklasa ma ostatnią kolejkę rozegrać w weekend 15-16 maja.

- Gramy w pełnym reżimie sanitarnym, przy pustych trybunach. Ale mecze ekstraklasy ogląda około 1 mln telewidzów. To nas cieszy, gdyż zainteresowanie rozgrywkami nadal jest bardzo duże. Ściśle współpracujemy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i władzami administracyjnymi, dzięki temu w tych trudnych warunkach dajemy sobie radę - dodał prezes Ekstraklasy S.A.

Reklama

Animucki potwierdził, że do tej pory klubom ekstraklasy wypłacono już 146 mln złotych, dodatkowo 2 mln przeznaczono na testy i środki higieniczne.

Marek Doliński, przewodniczący komisji bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich PZPN przypomniał, że w ubiegłym roku z powodu pandemii odwołano cztery mecze reprezentacji Polski. Pozostałe były rozgrywane w rygorystycznym reżimie sanitarnym, odbyły się bez problemów.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź!

W tym roku piłkarska reprezentacja Polski w kraju ma rozegrać siedem spotkań. Pierwsze z nich w ramach eliminacji do mistrzostw świata 28 marca z Andorą na stadionie stołecznej Legii.

- Jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju będzie się poprawiała, na co wszyscy liczymy, to będziemy chcieli wystąpić do władz państwowych z inicjatywą wpuszczenia kibiców na stadiony podczas meczów reprezentacji. Na początek tak, aby na stadionie zajętych było maksymalnie 25 procent miejsc. Po to, aby zachować wszystkie rygory sanitarne, w tym jakże ważny dystans - powiedział przedstawiciel PZPN.

W ostatnim punkcie programu wtorkowego posiedzenia komisji było przedstawienie strategii Polskiego Związku Piłki Nożnej na lata 2020-2025. Została ona przygotowana i zatwierdzona w grudniu 2019, ale z powodu pandemii jej realizacja zacznie się w praktyce dopiero od tego roku.

W jej ramach PZPN przeprowadził m.in. badania dotyczące postrzegania futbolu przez Polaków. Wynika z nich, że piłka nożna cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem, potwierdziło to 70 procent ankietowanych, gdy średnia europejska to 49 procent.

Jak wynika z badań, zainteresowanie futbolem w Polsce rośnie z roku na rok. W 2019 mieliśmy około 480 tysięcy aktywnych piłkarzy we wszystkich kategoriach wiekowych. PZPN chce doprowadzić do wzrostu, aby w 2025 było ich już jeden milion.

"Piłka jest dla wszystkich, pomaga w walce z wykluczeniem" - to jeden z celów, jakie planuje realizować PZPN. Inne to m.in. podwyższenie poziomu gry w Polsce w piłkę nożną, futbol jak wzorzec zachowań fair play, futbol to zdrowy tryb życia.

wha/ af/

Tego jeszcze nie widziałeś! Sprawdź nowy Serwis Sportowy Interii! Wejdź na sport.interia.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje