Reklama

Reklama

Lotto Ekstraklasa. Znani trenerzy do wzięcia

Rozgrywki Lotto Ekstraklasy wchodzą w decydującą fazę, a w kilku klubach zanosi się na nerwowe ruchy i zmiany na ławkach trenerskich. Czy prezesi wytrzymają ciśnienie? Jeśli nie, to podpowiadamy, którzy polscy trenerzy są dostępni.

- Polskiej piłki nie stać na to, by taki fachowiec jak Maciej Skorża, przez dwa lata był na bezrobociu - mówił niedawno Interii Michał Probierz, szkoleniowiec lidera Lotto Ekstraklasy.

Z jednym z bardziej doświadczonych trenerów ligi trudno się nie zgodzić. Skorża to doświadczony szkoleniowiec, który od blisko dwóch lat nie pracuje. Zresztą, na rynku jest wielu znanych trenerów, którzy pozostają bez pracy. Oto oni:

Czesław Michniewicz

Jeden z najbardziej utytułowanych i wciąż aktywnych polskich trenerów. Wywalczył mistrzostwo Polski, dwa superpuchary i jeden krajowy puchar. Ma ogromne doświadczenie, bo w Ekstraklasie prowadził już dziewięć klubów.

Reklama

Niedawno został zwolniony z Bruk-Betu Termaliki Nieciecza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN, nie może prowadzić drugiego klubu w tej samej rundzie. Dla potencjalnego pracodawcy mógłby być więc dostępny dopiero od nowego sezonu.

Ostatni klub: Bruk-Bet Termalica Nieciecza (2016/2017)

Dostępny od: lato 2017

Mariusz Rumak

W tym sezonie prowadził już jeden klub Ekstraklasy - Śląsk Wrocław. Został jednak zwolniony pod koniec roku, a zgodnie z przepisami, jest to traktowane jako poprzednia runda. Wobec tego mógłby podjąć nową pracę od zaraz.

Rumak na szerokie wody wypłynął w Lechu Poznań, z którym dwukrotnie został wicemistrzem Polski. Później pracował jeszcze w Zawiszy Bydgoszcz i Śląsku.

Ostatni klub: Śląsk Wrocław (2016/2017)

Dostępny od: zaraz

Robert Podoliński

Do Ekstraklasy trafił jako jeden z najbardziej utalentowanych szkoleniowców I ligi. Zmarnował jednak szansę, bo w Cracovii nie wiodło mu się najlepiej i pod koniec sezonu został zwolniony. Rok później zaufali mu działacze Podbeskidzia Bielsko-Biała, ale klub ze Śląska spadł z ligi. Od tego czasu Podoliński częściej udziela się jako ekspert telewizyjny.

Ostatni klub: Podbeskidzie Bielsko-Biała (2015/2016)

Dostępny od: zaraz

Leszek Ojrzyński

"Banda Ojrzyńskiego" - tak swego czasu mówiło się o Koronie Kielce, która pod wodzą Leszka Ojrzyńskiego notowała bardzo dobre wyniki w lidze. Trenerowi poza województwem świętokrzyskim nie szło już tak dobrze.

Pracował w Podbeskidziu Bielsko-Biała i Górniku Zabrze, a w tym ostatnim klubie Ojrzyński przyłożył rękę do spadku. Wciąż jest jednak interesującym wyborem, bo ma opinię człowieka, która zarządza zespołem twardą ręką.

Ostatni klub: Górnik Zabrze (2015/2016)

Dostępny od: zaraz


Maciej Skorża

Skorża to jeden z najbardziej utytułowanych szkoleniowców w lidze, mimo stosunkowo młodego wieku (45 lat). Zdobył trzy tytuły mistrza Polski, trzy Puchary Polski i dwa Superpuchary. Koledzy na pewno zazdroszczą mu CV, ale z drugiej strony... odstrasza to potencjalnych pracodawców, którzy uważają, że Skorża postawi zaporowe oczekiwania finansowe.

Ostatni klub: Lech Poznań (2015/2016)

Dostępny od: zaraz

Robert Warzycha

Robert Warzycha to kolejny trener z tego zestawienia związany z Górnikiem Zabrze. W Ekstraklasie pracował tylko raz, właśnie w jednym z najbardziej zasłużonych polskich klubów. W sezonie 2014/2015 mu nie wyszło, ale wciąż pozostaje w kręgu zainteresowań wielu działaczy, którzy chcieliby wykorzystać jego doświadczenie wyniesione z amerykańskiej MLS.

Ostatni klub: Górnik Zabrze (2015/2016)

Dostępny od: zaraz

Piotr Mandrysz

Znany trener, który zazwyczaj pracował w mniejszych klubach. Ostatnio kojarzony z sukcesem Bruk-Betu Termaliki Nieciecza, z którą awansował do Lotto Ekstraklasy. Po roku w najwyższej klasie rozgrywkowej z Mandryszem się pożegnano. Szkoleniowiec znalazł pracę w I-ligowym Zagłębiu Sosnowiec, ale zabawił tam tylko kilka miesięcy i odszedł po nieporozumieniach z piłkarzami.

Ostatni klub: Zagłębie Sosnowiec (2016/2017)

Dostępny od: zaraz

Wojciech Stawowy

Szkoleniowiec, który zasłynął podpisaniem 10-letniej umowy z Cracovią. Sęk w tym, że po roku go zwolniono. Kilka lat później znów trafił do zespołu z Krakowa, znów awansował z nim do Ekstraklasy, a po roku został zwolniony.

Stawowy ma duże doświadczenie, bo choć przylgnęła do niego łatka "trenera Cracovii", prowadził zdecydowanie więcej klubów - m.in. Arkę Gdynia, Górnika Łęczna, Widzew Łódź, Miedź Legnicę czy GKS Katowice.

Ostatni klub: Widzew Łódź (2014/2015)

Dostępny od: zaraz

Jan Żurek

Znany trener, który związany jest głównie ze śląskimi klubami. Z południa Polski wyjechał tylko trzy razy - by poprowadzić Widzew Łódź, Polonię Warszawa i Śląsk Wrocław.

Ostatnio, po wielu latach nieobecności w Ekstraklasie, wrócił na ławkę, by ratować Górnik Zabrze przed spadkiem z ligi. Ta sztuka mu się nie udała, ale Żurek być może jeszcze nie powiedział ostatniego słowa w Ekstraklasie.

Ostatni klub: Górnik Zabrze (2015/2016)

Dostępny od: zaraz

Marek Motyka

W pierwszej dekadzie XXI wieku jeden z ciekawszych trenerów w lidze, który wypromował słynną "szarańczę", czyli oryginalny sposób wykonywania stałych fragmentów gry. Ostatnie lata to jednak gorsza passa Motyki, który trenował głównie zespoły z niższych lig w Małopolsce. Jak jednak zapowiada, ma wielką ochotę wrócić na najwyższy szczebel rozgrywek.

Ostatni klub: Concordia (2015/2016)

Dostępny od: zaraz

Andrzej Rybarski

Jednym jego metody się spodobały, inni go wyśmiewali twierdząc, że w polskiej piłce nie ma miejsca na perspektywiczne myślenie. Andrzej Rybarski w Górniku Łęczna próbował podejmować decyzję głównie w oparciu o liczby i skrupulatne statystyki. Nie zadziałało, a w grudniu został zwolniony. Wcześniej jednak w dobrym stylu utrzymał zespół z Lubelszczyzny w Ekstraklasie.

Ostatni klub: Górnik Łęczna (2016/2017)

Dostępny od: zaraz

Tomasz Wilman

Korona Kielce zaryzykowała i postawiła na mało znanego szkoleniowca, który od lat pracował w klubie. Szybko przyszła jednak weryfikacja i Wilman nie poradził sobie z ekstraklasowym zespołem. Jego miejsce zajął Maciej Bartoszek, który do ligi wrócił po kilku latach przerwy. Czy tak długa pauza czeka też Wilmana?

Ostatni klub: Korona Kielce (2016/2017)

Dostępny od: zaraz

Reklama

Reklama

Reklama