Reklama

Reklama

Koronawirus w piłce. Decyzja PZPN zaskarżona do ministerstwa

Polski Związek Piłkarzy złożył do Ministerstwa Sportu wniosek o całościowe uchylenie decyzji władz PZPN dotyczącej jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika w sytuacji zwłoki w wypłacie pensji za okres co najmniej czterech miesięcy.

 

Chodzi o uchwałę Komisji ds. Nagłych PZPN nr 11/2020 z 8 kwietnia 2020 roku. Zakłada ona, że piłkarz, któremu klub nie płaci pensji, może rozwiązać umowę po czterech miesiącach. Przed wybuchem pandemii koronawirusa mógł to uczynić już po dwóch miesiącach.  

- Złożenie wniosku do Ministerstwa Sportu poprzedziliśmy rozmowami z zawodnikami - mówi Euzebiusz Smolarek, prezes PZP. - Wnioski, jakie płyną z ich strony, są dla nas jasne: piłkarze nie godzą się na takie rozporządzenie. W ciągu 24 godzin zebraliśmy poprzez ankietę blisko pół tysiąca opinii od zawodników zarówno z Ekstraklasy, jak i niższych lig. Ich opinia jest jasna. 96 proc. piłkarzy uważa wprowadzenie przepisów PZPN za złą decyzję. Z kolei 88 proc. zawodników obawia się, że zmieniona uchwała może skutkować długotrwałym brakiem wypłaty należnego wynagrodzenia przez klub.

Reklama

Do marca 2020 roku piłkarzom przysługiwało prawo do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu wyłącznie w przypadku, gdy klub opóźniał się z zapłatą wynagrodzenia indywidualnego na rzecz zawodnika za okres co najmniej dwóch miesięcy - pod warunkiem, iż po upływie tego okresu zawodnik wyznaczył pisemnie klubowi dodatkowy termin zapłaty.

Co ważne, przepisy te zostały wypracowane w drodze zaawansowanego dialogu między zainteresowanymi stronami. Zmiana zawartych ustaleń odbyła się natomiast autorytatywnie. Nie podjęto próby porozumienia.

- Dodatkowo regulacja ta nakłada się na równoczesną presję wywieraną na piłkarzy (...) celem wyrażenia przez zawodników zgody na obniżenie indywidualnych wynagrodzeń kontraktowych, związanych z utrudnieniami w sektorze sportu profesjonalnego, wywołanych działaniem wirusa Covid-19 w oparciu o arbitralnie przyjęte wskaźniki - zauważa Maciej Krzemiński, prawnik PZP.

Polski Związek Piłkarzy jest jedyną organizacją reprezentującą interesy piłkarzy wskazaną w statucie PZPN.

UKi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje