Historyczna sytuacja w PKO Ekstraklasie. Znamy już podział tabeli przed rundą finałową

Wtorkowe i środowe mecze PKO Ekstraklasy doprowadziły do niespotykanej dotąd sytuacji. Pierwszy raz od chwili wprowadzenia systemu ESA-37 poznaliśmy pełny podział tabeli przed rundą finałową już po 29. kolejce.

Przed minioną serią gier pewne miejsca w górnej połowie tabeli były tylko dwie ekipy: mistrz Polski Piast Gliwice, oraz zmierzająca po tytuł Legia Warszawa.

Wśród pozostałych drużyn trwała zażarta walka o górną ósemkę. Jako pierwsza do przewodzących w tabeli klubów dołączyła we wtorek Cracovia, która pokonała 3-1 Lechię Gdańsk, przełamując passę sześciu porażek.

W jej ślady poszły później trzy inne drużyny: Jagiellonia Białystok, Lech Poznań oraz Śląsk Wrocław, które także wygrały swoje mecze, dzięki czemu zagrają w grupie mistrzowskiej.

Swoje szanse na górną połowę tabeli pogrzebało natomiast Zagłębie Lubin, które tylko zremisowało z Koroną 1-1.

Także Raków Częstochowa ma czego żałować. Podopieczni Marka Papszuna prowadzili w starciu z Wisłą Kraków 2-1, by ostatecznie przegrać 2-3, przez co w rundzie finałowej zagrają w grupie spadkowej.

Walka w dolnych rejonach tabeli zapowiada się dużo bardziej emocjonująco, niż pojedynek o tytuł mistrzowski. Legia ma już bowiem 10 punktów przewagi nad drugim Piastem i zachwyca swoją grą, miażdżąc kolejnych przeciwników, którzy stają na jej drodze.

Tylko cud może więc odebrać "Wojskowym" mistrzostwo... i uratować ŁKS. Łodzianie mają już 13 "oczek" straty to bezpiecznej strefy i zdają się powoli żegnać z Ekstraklasą.

Arka, Korona, Wisła Kraków, a może i pozostałe drużyny stoczą natomiast elektryzującą batalię o utrzymanie. Przypomnijmy, że na finiszu sezonu z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnają się aż trzy kluby.

Fascynująco zapowiada się także walka o ligowe podium. Trzeci Śląsk i i siódmą Jagiellonię dzielą bowiem tylko dwa punkty.