Reklama

Reklama

Franz wyprowadzi Zagłębie na prostą?

Nie jestem mesjaszem, ale myślę, że niektórych zawodników da się w tej drużynie wskrzesić. Chciałbym do grudnia wyprowadzić zespół na prostą - powiedział Franciszek Smuda, który we wtorek oficjalnie objął stanowisko pierwszego trenera KGHM Zagłębia Lubin.

Nie jestem mesjaszem, ale myślę, że niektórych zawodników da się w tej drużynie wskrzesić. Chciałbym do grudnia wyprowadzić zespół na prostą - powiedział Franciszek Smuda, który we wtorek oficjalnie objął stanowisko pierwszego trenera KGHM Zagłębia Lubin.

Smuda trenował już lubinian w sezonie 2005/06. Wówczas także przejął Zagłębie, gdy zespół był ostatni w tabeli, by wywalczyć z nim na koniec sezonu trzecie miejsce. Szkoleniowiec przyznał jednak, że obecnie sytuacja jest o wiele trudniejsza.

"Moja żona powiedziała mi, żebym się zastanowił bo robię harakiri, ale myślę, że skoro wtedy nam się udało uratować zespół, to i teraz nam się uda. Chciałbym jednak chociaż raz mieć ofertę z Lubina i objąć ten klub, gdy będzie on zajmował drugie lub trzecie miejsce w lidze" - dodał trener.

Reklama

Smuda zaznaczył, że na poznanie zespołu potrzebuje 2-3 treningów, jednak kluczową sprawą jest obecnie poprawienie organizacji gry na boisku. "Na razie nie jest taka, jak bym chciał i m.in. stąd obecne problemy. Musimy wypracować sobie jakiś styl gry, bo obecnie nie daje nam on nic" - podkreślił.

Selekcjoner zaznaczył, że Zagłębie nie jest drużyną, która spadnie z ekstraklasy. "Część zawodników, których znam, można jeszcze wskrzesić, a tych, których nie znam, muszę posprawdzać. Chcę mieć takich piłkarzy, którzy chcą grać, a jak nie, to na drugą stronę ulicy do kopalni. Ze mną nie ma zabawy i nie potrzebuję dużo mówić, bo zawodnicy mnie znają" - zaznaczył trener.

W umowie znalazła się klauzula, w której zapisano, że Smuda może opuścić Lubin, jeśli otrzyma m.in. propozycję objęcie funkcji trenera kadry narodowej. "Przypuszczam, że mam na tyle doświadczenia, że mógłbym poprowadzić reprezentację. Zawsze miałem też marzenie, żeby poprowadzić drużynę w Bundeslidze, ale na razie takiej szansy nie mam. Teraz najważniejsze jest dla mnie wyjście z dołka tabeli" - podkreślił trener.

Smuda zwrócił się także do kibiców z prośbą, by dopingowali swoją drużynę bez względu na wyniki. "Mam nadzieję, że kibice pomogą mi w odbudowaniu tego zespołu. Sam nie jestem w stanie zrobić tyle, ile razem z nimi" - zaznaczył.

Po raz pierwszy Smuda poprowadzi Zagłębie w meczu sparingowym z Ruchem Chorzów, który zaplanowano na piątek. W meczu ligowym lubinianie przegrali z chorzowianami na własnym boisku 0:1.

Nowy szkoleniowiec lubinian karierę trenerską rozpoczynał od prowadzenia drużyn występujących w niższych ligach niemieckich m.in. VFB Coburg i ASV Forth. Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechał do Turcji, gdzie spędził 4 lata trenując Altay Izmir i Konyaspor. W 1993 powrócił do Polski i objął posadę szkoleniowca Stali Mielec. Smuda pracował też m.in. w Widzewie Łódź, Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Odrze Wodzisław i Lechu Poznań.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL