Reklama

Reklama

Ekstraklasa: Polonia bez licencji, ukarano inne kluby

Polonia Warszawa nie otrzymała licencji na występy w piłkarskiej Ekstraklasie w sezonie 2013/2014 - poinformował na środowej konferencji prasowej przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych Krzysztof Sachs. Kary spotkały też inne kluby.

Pierwszy solidny proces licencyjny pokazał, że nasza liga jest chora. Aż dziesięć klubów, w tym broniący tytułu Śląsk Wrocław, nie dostało licencji UEFA na grę w europejskich pucharach! Co więcej, okazało się, że tylko cztery kluby na 16 nie mają zaległości finansowych! I to jest najbogatsza liga w naszym kraju?

Górnik, Ruch, Pogoń, Widzew Łódź otrzymały warunkowe licencje na grę w Ekstraklasie z nadzorem finansowym, a Zagłębie, Górnik i Piast z nadzorem infrastrukturalnym. Z kolei Widzew, Górnik i Ruch mają zakaz transferów za naruszenie kryteriów finansowych.

Reklama

Kary finansowe za naruszenie dyscypliny licencyjnej nałożono na: Lecha Poznań (100 tys. zł), Jagiellonię Białystok (20 tys. zł), GKS Bełchatów (95 tys. zł), Piasta Gliwice (30 tys. zł) i Pogoń Szczecin (25 tys. zł). Dodatkowo Śląsk Wrocław musi zapłacić karę 10 tys. zł za niepełny program szkolenia młodzieży.

Wszystkie kary mogą być zredukowane o 50 proc., jeśli zostaną uiszczone w ciągu dwóch tygodni. W niektórych przypadkach kara finansowa może zostać zamieniona na ujemne punkty. - Kara nałożona na Lecha jest najwyższa, bowiem nie spłacił zobowiązania transferowego do węgierskiego klubu na kwotę ponad 300 tys. euro do 31 marca, a dopiero na początku maja, a drugi powód - nie wykazał tego zobowiązania jako przeterminowanego w odpowiednich tabelach, składając wniosek. Lech przedstawił jednak przekonywujące wyjaśniania, twierdząc, że błąd wynikał z niepoważnego prowadzenia negocjacji przez klub z Węgier - wyjaśnił Sachs.

Dodatkowo karę ostrzeżenia za brak polityki antydopingowej w programie szkolenia młodzieży nałożono na: Widzew, Wisłę, PGE GKS Bełchatów, Ruch, Koronę, Lecha, Legię i Zagłębie. Podobne ostrzeżenia, tylko za niezłożoną w terminie strukturę całościowego podmiotu prawnego, otrzymały wszystkie zespoły Ekstraklasy.

Na podstawie znowelizowanego podręcznika licencyjnego kluby oddzielnie ubiegają się o licencję na grę Ekstraklasie i grę w europejskich pucharach. Dziesięć klubów, w tym broniący tytułu Śląsk Wrocław, nie dostało licencji UEFA. W tabeli Ekstraklasy klub z Dolnego Śląska zajmuje piąte miejsce. Jest także finalistą Pucharu Polski. - Licencje UEFA na grę w europejskich pucharach otrzymały: Legia Warszawa, Lech Poznań, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin i Piast Gliwice. Ze względu na kryteria finansowe nie dostały ich GKS Bełchatów, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Widzew Łódź, Pogoń Szczecin, Polonia Warszawa i Ruch Chorzów, a infrastrukturalne - Górnik Zabrze, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Jagiellonia Białystok - powiedział Sachs.

Szef komisji licencyjnej wyjaśnił sytuację Śląska w kontekście międzynarodowych rozgrywek. - Prognoza finansowa Śląska, podobnie jak kilku innych klubów, wskazuje deficyt w bieżącej działalności, koszty są wyższe od przychodów. UEFA przyjęła zasadę, że licencji nie może otrzymać klub, którego źródła pokrycia deficytu są nienależycie udokumentowane. W Śląsku akcjonariusze, czyli spółka Polsat i miasto Wrocław, przedstawili szereg dokumentów deklarujących warunkową chęć utrzymywania klubu, ale są one warunkowe - wyjaśnił.

- Dzwoniłem do UEFA i jeśli na dziś Śląsk nie ma licencji, wtedy mógłby go zastąpić w pucharach następny zespół w ligowej tabeli. Nie ma możliwości, aby europejska federacja odebrała nam miejsce w Lidze Europejskiej - przyznał szef PZPN Zbigniew Boniek.

W przypadku Górnika, Podbeskidzia i Jagiellonii, których stadiony są w przebudowie, rozwiązaniem problemu - zdaniem Sachsa - będzie przedstawienie umów ze stadionami, które posiadają stosowną licencję.

Wszystkim klubom przysługuje prawo odwołania od decyzji PZPN. Zgodnie z przyjętym 16 stycznia 2013 r. nowym podręcznikiem licencyjnym PZPN, kluby do 23 maja będą mogły złożyć odwołania. 28 maja zostaną one rozpatrzone, a 31 maja ma zostać przesłana do UEFA lista klubów, które otrzymały licencję. Decyzja ws. beniaminków zapadnie 4 lub 5 czerwca; PZPN poprosił osiem klubów z zaplecza Ekstraklasy o złożenie wniosków.

W najtrudniejszej sytuacji jest bez wątpienia Polonia Warszawa, która odkąd przejął ją Ireneusz Król przestała płacić komukolwiek. Tylko licencyjne jej zadłużenie, takie, które należy uregulować natychmiast, wynosi dwa mln złotych!

To zdaje się przesądzać los zasłużonych "Czarnych Koszul" - w przyszłym sezonie zabraknie ich w najwyższej klasie rozgrywkowej. W tej sytuacji rodzi się szansa na pozostanie wśród najlepszych GKS-u Bełchatów, bądź Podbeskidzia Bielsko-Biała, a nawet Pogoni Szczecin, która jest również zagrożona degradacją.

- Polonia nie spełnia wymogów licencyjnych z powodu przeterminowanych zaległości wobec piłkarzy, Urzędu Skarbowego i ZUS. Spotkaliśmy się z zarządem stołecznego klubu, który zadeklarował bardzo intensywne działania, aby przed 28 maja, czyli dniem podjęcia decyzji przez komisję odwoławczą, znaleźć odpowiednie środki finansowe - stwierdził Sachs.

W przesłanym Polskiej Agencji Prasowej sms-ie prezes i właściciel Polonii Ireneusz Król zapewnił, że klub otrzyma licencję w trybie odwoławczym. Gdyby tak się nie stało, "Czarne Koszule" zostaną przesunięte na ostatnie miejsce w ligowej tabeli. Prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznał, że rozważany był pomysł rozegrania barażu między trzecim od końca zespołem Ekstraklasy i trzecią drużyną 1. ligi. - Nie można teraz zmienić regulaminu rozgrywek, dlatego do takiego meczu nie dojdzie. Jako zarząd chcielibyśmy w przyszłości zmienić zasady dokooptowywania klubów w przypadku, gdy któryś nie otrzymuje licencji - powiedział Boniek.

Decyzje i kary:

Licencje na grę w Ekstraklasie w sezonie 2013/2014 otrzymały:

Legia Warszawa, Lech Poznań, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, GKS Bełchatów, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Jagiellonia Białystok

Licencje na grę w Ekstraklasie z nadzorem w sezonie 2013/2014 otrzymały:

Z nadzorem finansowym

Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Pogoń Szczecin, Widzew Łódź

Z nadzorem infrastrukturalnym

Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze, Piast Gliwice

Licencji na grę w Ekstraklasie w sezonie 2013/2014 nie otrzymały:

Polonia Warszawa - z powodów finansowych

Licencje UEFA na grę w sezonie 2013/2014 otrzymały:

Legia Warszawa, Lech Poznań, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin, Piast Gliwice

Licencji UEFA na grę w sezonie 2013/2014 nie otrzymały:

Ze względu na kryteria finansowe:

GKS Bełchatów, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Widzew Łódź, Pogoń Szczecin, Polonia Warszawa, Ruch Chorzów

Ze względu na kryteria infrastrukturalne

Górnik Zabrze, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Jagiellonia Białystok

Kary:

Zakaz transferów za naruszenie kryteriów finansowych

Widzew Łódź, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów

Kary finansowe za naruszenie dyscypliny licencyjnej

Lech Poznań 100.000 zł

GKS Bełchatów 5.000 zł

Pogoń Szczecin 20.000 zł i 5.000 zł

Jagiellonia Białystok  20.000 zł

Piast Gliwice 20.000 zł i 10.000 zł

Kary ostrzeżenia

Za brak polityki antydopingowej w programie szkolenia młodzieży

Widzew Łódź, Wisła Kraków, GKS Bełchatów, Ruch Chorzów, Korona Kielce, Lech Poznań, Legia Warszawa, Zagłębie Lubin

Śląsk Wrocław kara 10.000 zł za niepełny program szkolenia młodzieży

Za niezłożoną w terminie strukturę całościowego podmiotu prawnego

Ostrzeżenia

Śląsk Wrocław, GKS Bełchatów, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Ruch Chorzów, Polonia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków, Jagiellonia Białystok, Widzew Łódź, Górnik Zabrze, Legia Warszawa, Lechia Gdańsk, Korona Kielce, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin, Piast Gliwice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama